Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By t_m
#7888 Serf, πες μας τι υγρό θα βάλεις στο κιβώτιο.

Με το φίλτρο βενζίνης, με έπιασε ζαλάδα!!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#8123
t_m έγραψε:Serf, πες μας τι υγρό θα βάλεις στο κιβώτιο.

Με το φίλτρο βενζίνης, με έπιασε ζαλάδα!!


Δεν ξέρω. Είτε το "μαμά" προτεινόμενο είτε αυτό που θα προτείνει ο μηχανικός μου... Δεν το έχω σκεφτεί! Έχουμε καμιά πρόταση;;;

Υ.Γ.: Για το φίλτρο βενζίνης επίσημο συνεργείο που ρώτησα θέλει 70ευρώ εργατικά!!!
Άβαταρ μέλους
By t_m
#8414 πες μου τι σου προτεινει ο μηχανικος σου και μεσα στο σ/κ θα σου πω τι εβαλα εγω (δεν θυμαμαι)
αρκετα τα εργατικα αλλα φαινεται και ιστορια, παντως!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#8815 Η Honda MTF3 νομίζω πως είναι ΟΚ για καθημερινή οδήγηση. Διαβάζω καλά λόγια και γι αυτή
http://www.opieoils.co.uk/p-1051-amsoil ... d-mtf.aspx αλλά η TDi north λέει πως ακόμα και στα βελτιωμένα και αγωνιστικά της παραμένει σταθερή στην Ηonda MTF.
Αναμένουμε λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
By t_m
#8867 Η συγκεκριμένη θεωρείται καλύτερη, γενικώς. Αλλά δεν νομίζω να μπορέσει να την βρει...
Σε ανταλλακτικά Honda, μου είπαν για 22Ε το μπουκάλι αλλά δεν είχαν ή αλλιώς 17Ε από βαρέλι.
Amsoil, εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα..
Άβαταρ μέλους
By mirage
#8928 Κι εγώ είμαι επιφυλακτικός με τα προιοντα της Amsoil αλλά διάβασα αρκετά καλά σχόλια χτές που το κοιτούσα ακόμα και σε εξειδικευμένα λαδοφόρουμ όπως το bob is the oil guy. Και για τις Redline γράφουν καλά λόγια αλλά μάλλον εγώ θα παρέμενα πιστός στην MTF3 που είναι και το εργοστασιακό γέμισα του FN2.
Ποιά έβαλες τελικά εσύ;
Άβαταρ μέλους
By leonp
#8941 H Honda - μερικές φορές - είναι περίεργη με τις προδιαγραφές των λιπαντικών που χρησιμοποιεί.

Αν έχεις την ατυχία το αμάξι σου να χρησιμοποιεί κάποιο λιπαντικό που περιέχει ένα ειδικό πρόσθετο που βάζει η Honda, τότε προσωρινά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοινά λιπαντικά αλλά για καλύτερη λειτουργία ή/και μακροζωία είναι απαραίτητο το λιπαντικό με τις προδιαγραφές Honda.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#8991
t_m έγραψε:Η συγκεκριμένη θεωρείται καλύτερη, γενικώς. Αλλά δεν νομίζω να μπορέσει να την βρει...
Σε ανταλλακτικά Honda, μου είπαν για 22Ε το μπουκάλι αλλά δεν είχαν ή αλλιώς 17Ε από βαρέλι.
Amsoil, εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα..

Εύκολο να την βρείς αλλά η τιμή θα πρέπει να είναι περίπου στα 22 αμα βάλεις και τα μεταφορικά
http://www.coxmotorparts.co.uk/genuine-honda-mtf3-manual-transmission-fluid-1-litre-p-817.html
Για redline MTL έχουμε άποψη;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#9035
mirage έγραψε:Για redline MTL έχουμε άποψη;


Στο γνωστό μέρος οι βαλβολίνες της Red Line θεωρούνται κορυφή .
Άβαταρ μέλους
By mirage
#9062 2
Άβαταρ μέλους
By t_m
#9174 Λοιπόν, έχω βάλει Motul Gear 75W-80.
Αν θυμάμαι καλά, το κιβώτιο λέει sae80 gl5 (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Τέτοια δεν βρίσκεις πουθενά.
Η redline τι χαρακτηριστικά έχει;
Άβαταρ μέλους
By hondkyr
#9358 Καλησπέρα!
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον συμπιεστή του a/c και θέλω να μάθω αν είχς κανείς παρόμοια εμπειρία. Το αμάξι είναι honda fr-v και ο συμπιεστής keihin. Φαίνεται πως σε χαμηλές στροφές δεν αποδίδει καθόλου ενώ κομπλάρει κανονικά. Έχω παρατηρήσει όμως ότι κομπλάρει πιο συχνά από παλιά και για μικρά χρονικά σχετικά διαστήματα. Μου είπαν ότι μάλλον θέλει αλλαγή ο συμπιεστής αλλά θα ήθελα και τις γνώμες σας...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#9380 Απο αέριο κλπ είσαι οκ;