Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#768303
REALZEUS έγραψε:Το πρόβλημα είναι ότι εσύ περιγέλασες τα ICE/Hybrid, όχι το αντίθετο. Απλά μετά έλαβες την απάντηση από αρκετά μέλη. Αν δεν σου κάνει η Τonale, απλά προσπέρασε.


Φυσικά και θα προσπεράσω. € 40.000+ για αμάξι με ΜΕΚ, ούτε για την ψυχή της AR δεν δίνω.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#768310
diplomat έγραψε:Ουσιαστικά το φέρνω λίγο στα δικά μου μέτρα. Κλειστό γκαράζ έχω, και τα ταξίδια μου είναι μικρότερα των 200km για να φτάσω μέχρι τα χωριά στο καταυλάκι. Θα με βόλευε μαγικά ένα τέτοιο τουτούνι. Το πρόβλημα είναι ότι ποσά γύρω στα 50,000 είναι ποσά για σπίτι στα δικά μου κυβικά, όχι τουτούνι. :lol:


Εννοούσα γιατί για αστική χρήση ενα ηλεκτρικό είναι κλάσεις ανώτερο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#768311 Ε, ναι. Επιταχύνσεις, μηδέν θόρυβος, μηδέν ρύποι, βενζίνη να πλησιάζει το τρίμπαλο. Δεν είναι κλάσεις ανώτερα αυτά;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#768313
Scotch έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Το πρόβλημα είναι ότι εσύ περιγέλασες τα ICE/Hybrid, όχι το αντίθετο. Απλά μετά έλαβες την απάντηση από αρκετά μέλη. Αν δεν σου κάνει η Τonale, απλά προσπέρασε.


Φυσικά και θα προσπεράσω. € 40.000+ για αμάξι με ΜΕΚ, ούτε για την ψυχή της AR δεν δίνω.

< >


Μπράβο. Κάποιοι φυσικά δεν δίνουν 40 χιλιάρικα για ηλεκτρικό ούτε για την ψυχή της μάνας του Μασκ...


diplomat έγραψε:Επιταχύνσεις


Εξαρτάται από την ισχύ του κάθε αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#768314
REALZEUS έγραψε:Μπράβο. Κάποιοι φυσικά δεν δίνουν 40 χιλιάρικα για ηλεκτρικό ούτε για την ψυχή της μάνας του Μασκ...

Και τους ευχαριστούμε γι αυτό.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#768317
diplomat έγραψε:Ε, ναι. Επιταχύνσεις, μηδέν θόρυβος, μηδέν ρύποι, βενζίνη να πλησιάζει το τρίμπαλο. Δεν είναι κλάσεις ανώτερα αυτά;


Επιταχύνσεις; Για αστική χρήση;

Θόρυβος; Αμφιλεγόμενο, ενδέχεται και να αποβεί μοιραίο.

Μηδέν ρύποι. Εδώ σωστό.

Τιμή βενζίνης; Προς το παρόν (αλλά πολύ παρόν) συμφέρει.

Μου αρέσει πάντως πού κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα.
Τα 49 χιλιάρικα, τό πάρκινγκ,το ΤΖΑΜΠΟΥΛΙΑ ρεύμα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#768320 @ diplomat:

Επιταχύνσεις: Άλλη φάση, σωστά το σκέφτεσαι. Δεν είναι το απόλυτο σκληροπυρινικό βενζινοκίνητο 0-100 ή το 230+ που μετράει στο Αθήνα-Θεσσαλονίκη, αλλά η ανάλαφρη αίσθηση της επιτάχυνσης που κάνει τη ζωή σου στην κίνηση ακόμα πιο εύκολη. Πρέπει να το οδηγήσεις για να καταλάβεις.
Θόρυβος: Αν κάτι πάει στραβά, φυσική επιλογή λέγεται :shifty: (7 χρόνια οδηγώ "αθόρυβο" αυτοκίνητο, θέλει λίγο προσοχή στις πολύ χαμηλές ταχύτητες <30km/h όταν περνάς δίπλα σε πεζό που δεν σε βλέπει - βέβαια υπάρχει πάντα και το pws που βοηθάει)
Μηδέν ρύποι: Εννοείται
Τιμή βενζίνης: Τώρα κλέβεις εκκλησία, στο μέλλον θα συμφέρει. Πιο πιθανό θεωρώ να είναι ασύμφορο να έχεις ΜΕΚ.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#768321
g8777 έγραψε:Μου αρέσει πάντως πού κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα.
Τα 49 χιλιάρικα, τό πάρκινγκ,το ΤΖΑΜΠΟΥΛΙΑ ρεύμα.


Από εμένα τουλάχιστον δε θεωρείται αυτονόητο κάτι από τα παραπάνω. Σε προσωπικό επίπεδο είπα ότι θα με βόλευε από πλευράς αποστάσεων και διαθεσιμότητας πάρκινγκ.

Γενικότερα δε βλέπω λόγο να είμαι αρνητικός με το θέμα, ακόμη κι αν δεν απευθύνεται σε εμένα, λόγω τεράστιας διαφοράς στο μπάτζετ. Προφανώς όλα τα προβλήματα θα λύνονται όσο γίνεται δημοφιλέστερη ως επιλογή, ξεκινώντας από τα σημεία φόρτισης.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#768325
Scotch έγραψε:Αν εσένα δεν σου φαίνεται παρωχημένη επειδή "πουλάνε κι άλλοι με ΜΕΚ", όταν μάλιστα σε λίγα χρόνια το είδος θα είναι προς εξαφάνιση, εμένα μου περισσεύει.


Δεν είναι απλά πουλάνε και άλλοι.
Πουλάνε όλοι οι άλλοι εκτός από 1-2 εταιρείες.
Σε λίγα χρόνια το βλέπουμε πάλι. Μέχρι τότε θα πρέπει να έχει αλλάξει και γενιά.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#768338
diplomat έγραψε:
g8777 έγραψε:Μου αρέσει πάντως πού κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα.
Τα 49 χιλιάρικα, τό πάρκινγκ,το ΤΖΑΜΠΟΥΛΙΑ ρεύμα.


Από εμένα τουλάχιστον δε θεωρείται αυτονόητο κάτι από τα παραπάνω. Σε προσωπικό επίπεδο είπα ότι θα με βόλευε από πλευράς αποστάσεων και διαθεσιμότητας πάρκινγκ.

Γενικότερα δε βλέπω λόγο να είμαι αρνητικός με το θέμα, ακόμη κι αν δεν απευθύνεται σε εμένα, λόγω τεράστιας διαφοράς στο μπάτζετ. Προφανώς όλα τα προβλήματα θα λύνονται όσο γίνεται δημοφιλέστερη ως επιλογή, ξεκινώντας από τα σημεία φόρτισης.



Δεν απευθυνομουν προσωπικά σε εσένα τέκνο μου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#768514 Καλά, καθίστε πρώτα να δούμε αν η Tonale θα αντέχει να βγάλει 1.000χλμ χωρίς να αρχίσει να σκορπίζει και μετά τα λέμε... :lol: :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#768516
markvag έγραψε:Καλά, καθίστε πρώτα να δούμε αν η Tonale θα αντέχει να βγάλει 1.000χλμ χωρίς να αρχίσει να σκορπίζει και μετά τα λέμε... :lol: :shifty: :shifty:


Κρύο αστείο από κάτοχο BMW... :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#769177


Ένα από τα ομορφότερα σχέδια όλων των εποχών
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#771926