Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#768200
Giuseppe Busso έγραψε:Υπάρχει και το μηχανικό ρολόι, υπάρχει και το Apple Watch.

Ναι, όπως το βλέπει κανείς. Στα δικά μου μάτια είναι πάω για κυνήγι με laser vs πάω με σφεντόνα :s_dunno

Θα συμφωνήσω με ΝΠ. Αν ήταν full electric, μπορεί να γινόταν δουλίτσα.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#768220 Τι δουλίτσα θα γινόταν δηλαδή; Θα το προτιμούσε κάποιος έναντι ενός tesla ή ενός I.D; Ο εξηλεκτρισμός είναι το πρόβλημα της Alfa Romeo;;
Και γιατί να πας με λεηζερ στο κυνήγι; Δεν είναι θέμα επιβίωσης να θες να ξεκληρισεις ένα κοπάδι σε μια ώρα.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#768227 Λογικά θα παίξει πολύ leasing.

.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#768228
Scotch έγραψε:κουμπί start-stop; :lol:
κιβώτιο ταχυτήτων; :lol: :lol:
Με ΜΕΚ; :s_rofl
Και πόσο έχει είπαμε; :s_wacko

Πριν από 10 χρόνια, ίσως. Τώρα, ούτε δεύτερη ματιά.


Πιο γρήγορα θα φτάσει αυτό από Αθήνα-Θεσσαλονίκη παρά το δικό σου... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#768230
REALZEUS έγραψε:Πιο γρήγορα θα φτάσει αυτό από Αθήνα-Θεσσαλονίκη παρά το δικό σου... :iconcool:

Όπως και οποιοδήποτε σχεδόν θερμικό. Έχω 8 χρόνια να ανέβω Θεσσαλονίκη, αν και πιθανώς ανέβω σύντομα (και ραντεβού μετά από χρόνια πάλι). Δεν με πειράζει, μια στις τόσες. Αν έκανα αυτή ή κάποια αντίστοιχη διαδρομή συχνά και βιαζόμουν, θα με απασχολούσε. Τώρα καθόλου. Μάλιστα, σε λίγο καιρό μπαίνουν ταχυφορτιστές της Tesla, οπότε δεν θα υπάρχει ούτε αυτός ο λόγος για να το σκεφτεί κάποιος.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#768232
NiTse έγραψε:Τι δουλίτσα θα γινόταν δηλαδή; Θα το προτιμούσε κάποιος έναντι ενός tesla ή ενός I.D; Ο εξηλεκτρισμός είναι το πρόβλημα της Alfa Romeo;;
Και γιατί να πας με λεηζερ στο κυνήγι; Δεν είναι θέμα επιβίωσης να θες να ξεκληρισεις ένα κοπάδι σε μια ώρα.

Αν ήταν ηλεκτρική, είχε ικανοποιητικά χαρακτηριστικά (αυτονομία, επιδόσεις, κλπ) και ανταγωνιστική τιμή, εγώ θα το σκεφτόμουν κάποια στιγμή (και μπορεί και να μου άρεσαν τελικά οι AR). Τώρα για το laser, αν δεν έχεις φάει κυνήγι από laser, δεν ξέρεις τι χάνεις :eat: :lol:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#768243 Η alfa γενικά δεν ξεσκιζοταν στις πωλήσεις. Μη τα ρίξουμε τώρα ότι θα πάει απατο επειδή δεν είναι ηλεκτρικό.
Επίσης μη θεωρούμε ότι το Tesla μοσχοπουλαει επειδή είναι ηλεκτρικό.
Γιατί και η ηλεκτρική i3 απατη πήγε.

.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#768245 Άπατο το i3; Μόνο στις ΗΠΑ νομίζω δεν πήγε καλά.

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#768247 Αυτό που πονάει εμένα είναι ότι δεν υπήρξε συνέχεια της Ιουλιέτας, καθώς η Τονάλε είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Μα κι εκτός της συνέχειας στο συγκεκριμένο segment, η ίδια η δεκαετία ύπαρξης της Ιουλιέτας συνέπεσε με μεγάλες αλλαγές σε πάρα πολλούς τομείς στην κατηγορία, και νομοτελειακά το μοντέλο έμενε εκθετικά πίσω με κάθε χρόνο που πέρναγε. ΙΜΗΟ πάντα.

Αν υπήρχε μια επιστροφή στη λογική της 147, θα ήταν ο μόνος λόγος να μην πάρω roadster. Υπάρχουμε και οι φτωχοπινέδες υποψήφιοι αγοραστές καλή μου Άλφα. :(
Άβαταρ μέλους
By g8777
#768248 Όλα τα προβλήματα του κόσμου έχει η Άλφα, εκτός από τον εξηλεκτρισμό της.
Αυτό είναι πρόβλημα άλλων. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#768250 Όποιο άλλο πρόβλημα κι αν έχει, δεν θα το λύσει πουλώντας παρωχημένο προϊόν.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#768254
diplomat έγραψε:Αυτό που πονάει εμένα είναι ότι δεν υπήρξε συνέχεια της Ιουλιέτας, καθώς η Τονάλε είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Μα κι εκτός της συνέχειας στο συγκεκριμένο segment, η ίδια η δεκαετία ύπαρξης της Ιουλιέτας συνέπεσε με μεγάλες αλλαγές σε πάρα πολλούς τομείς στην κατηγορία, και νομοτελειακά το μοντέλο έμενε εκθετικά πίσω με κάθε χρόνο που πέρναγε. ΙΜΗΟ πάντα.

Αν υπήρχε μια επιστροφή στη λογική της 147, θα ήταν ο μόνος λόγος να μην πάρω roadster. Υπάρχουμε και οι φτωχοπινέδες υποψήφιοι αγοραστές καλή μου Άλφα. :(

Γιατι υπηρξε συνεχεια της ΜΙΤΟ; Που πας μωρη Αλφα με αυτοκινητα που το στριψιμο και η σπορτιφ συμπεριφορα δεν ειναι στα ζητουμενα της κατηγοριας; Ποιος αγοραζει SUV για να στριβει; Εδω το νεο Αστρα στην δοκιμη καποιου περιοδικου ειπαν οτι στριβει καλυτερα απο ολα τα SUV της κατηγοριας!

Φαντασου τι μπορουσε να κανει μια Τζουλιετα ΙΙ υβριδικη με το μοτερ των 150 ιππων!
Ή μια ΜΙΤΟ ΙΙ με το μικρο των 130
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#768256
Scotch έγραψε:Άπατο το i3; Μόνο στις ΗΠΑ νομίζω δεν πήγε καλά.

< >


Αυτό δεν ήταν που μέχρι και η παραγωγή του κόντεψε να σταματήσει; Στις ΗΠΑ ντάξει αναμενόμενο αλλά στην ΕΕ τα πήγε καλύτερα από Tesla;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#768258
panos2171 έγραψε:
Scotch έγραψε:Άπατο το i3; Μόνο στις ΗΠΑ νομίζω δεν πήγε καλά.
< >

Αυτό δεν ήταν που μέχρι και η παραγωγή του κόντεψε να σταματήσει; Στις ΗΠΑ ντάξει αναμενόμενο αλλά στην ΕΕ τα πήγε καλύτερα από Tesla;

Καλύτερα από Tesla όχι, λίγο δύσκολο, αλλά γενικά έχω την αίσθηση ότι στάθηκε αρκετά καλά. Η παραγωγή του σταμάτησε πρόσφατα, απ' όσο γνωρίζω. Για πιο παλιά δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#768269 To έχει πει ο ceoς

Σε συνέντευξή του ο CEO της εταιρίας, Jean-Philippe Imparato, είπε πως τα μελλοντικά μοντέλα της Alfa Romeo θα παραμείνουν οδηγοκεντρικά και θα έχουν όσο το δυνατόν λιγότερες οθόνες.


https://www.autoblog.gr/2021/09/19/ceo- ... lfa-romeo/