Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#514072
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν ξέρω για τα Γερμανικά, αν και ξέρω κάποιους που βασανίζονται , αλλά Γιαπωνέζικο έχω και με τρέχει.


Δε χαλάνε τα τουότα. Απλά, εσύ έχεις τουότα μετά από κορόλλα ε11 όπου χάλασε η εταιρεία.

Θυμάστε το στάρλεττ που δεν χάλαγε ούτε με αντιαρματική στο κάρτερ λαδιού; Α, ρε αμαξάρες.

:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By mirage
#514076 Νταξ. Δεν ειναι και Opel Astra.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#514117
sargus έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Μην ασχολείστε με spotawheel. Οι τύποι έχουν χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα.



Για ανέπτυξε το λίγο αυτό.
Οι τιμες τους ειναι φωτια. Τα αυτοκινητα θεωρω ειναι πολυ σωστα γιατι εχουν τεσταρει και το δικο μου και ηταν 80% μεσα σε οτι βρηκαν αλλα και παλι πουλανε πανακριβα.

< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#514144 Α οκ, συμφωνώ. Αλλά είσαι σίγουρος κ παίρνεις κ τρελή εγγύηση. Αυτά πρέπει να πληρωθούν.
Σε ρώτησα γιατί αυτό που έγραψες μου έδωσε την εντύπωση ότι σου έχουν κάνει κάτι.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#514146
sargus έγραψε:Α οκ, συμφωνώ. Αλλά είσαι σίγουρος κ παίρνεις κ τρελή εγγύηση. Αυτά πρέπει να πληρωθούν.
Σε ρώτησα γιατί αυτό που έγραψες μου έδωσε την εντύπωση ότι σου έχουν κάνει κάτι.
Αλήθεια, η εγγύηση τους καλύπτει τα πάντα? Και για πόσα χλμ?

< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#514149 Σιγα την τρελη εγγυηση. Υπαρχει pdf που γραφει τι ακριβως καλυπτουν απο κινητηρα, σαζμαν, διαφορικο.
Δεν καλυπτει τα παντα (δεν διαφημιζεται). Δεν ισχυει αν το αυτοκινητο κανει πανω απο 12.000 χλμ το χρονο (επισης δεν διαφημιζεται). Δεν ισχυει περα απ τα 10 χρονια απ την 1η αδεια κυκλοφοριας. Δεν ισχυει αν ασφαλιστείς καπου αλλου απο εκει που σου υποδεικνυουν, ουτε αν κανεις service εντος εξουσιοδοτημενου δικτύου.
Τελικα δεν ειναι και τοσο ευκαιρια...

Sent >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#514150
rocsta έγραψε:Σιγα την τρελη εγγυηση. Υπαρχει pdf που γραφει τι ακριβως καλυπτουν απο κινητηρα, σαζμαν, διαφορικο.
Δεν καλυπτει τα παντα (δεν διαφημιζεται). Δεν ισχυει αν το αυτοκινητο κανει πανω απο 12.000 χλμ το χρονο (επισης δεν διαφημιζεται). Δεν ισχυει περα απ τα 10 χρονια απ την 1η αδεια κυκλοφοριας. Δεν ισχυει αν ασφαλιστείς καπου αλλου απο εκει που σου υποδεικνυουν, ουτε αν κανεις service εντος εξουσιοδοτημενου δικτύου.
Τελικα δεν ειναι και τοσο ευκαιρια...

Sent >
Δημήτρη σε ευχαριστώ, κάτι τέτοιους όρους φανταζόμουν και εγώ ότι θα έχει

< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#514154
rocsta έγραψε:Σιγα την τρελη εγγυηση. Υπαρχει pdf που γραφει τι ακριβως καλυπτουν απο κινητηρα, σαζμαν, διαφορικο.
Δεν καλυπτει τα παντα (δεν διαφημιζεται). Δεν ισχυει αν το αυτοκινητο κανει πανω απο 12.000 χλμ το χρονο (επισης δεν διαφημιζεται). Δεν ισχυει περα απ τα 10 χρονια απ την 1η αδεια κυκλοφοριας. Δεν ισχυει αν ασφαλιστείς καπου αλλου απο εκει που σου υποδεικνυουν, ουτε αν κανεις service εντος εξουσιοδοτημενου δικτύου.
Τελικα δεν ειναι και τοσο ευκαιρια...

Sent >


Δεν τα έχω δει αυτά αλλά φυσικά δεν έχω και λόγο να σε αμφισβητήσω. Λέω και πάλι όμως: Τρελή εγγύηση!!! Και όποιος θεωρεί ότι δεν είναι τρελή, ας πάει να τη δώσει ο ίδιος αυτήν τν εγγύηση ακόμη και στο αμάξι που ο ίδιος είχε και ξέρει το ιστορικό του μέχρι κεραίας...Τι είπατε; Δεν την δίνετε; Έτσι νόμιζα και εγώ. Οι τύποι ήρθαν στην πιο άρρωστη και λαμογιοκρατούμενη αγορά προιόντων στη χώρα (και μάλλον στην Ευρώπη) και έχουν σφίξει κωλαράκια. Και βλέπω τύπους σαν και εσένα στα διάφορα φόρα και βγαίνουν και λένε "ναι αλλά..."! Τι αλλά ρε μάγκες; Κάντε το αν σας βαστάει! (δεν επιτίθεμαι ή κάτι τέτοιο σε εσένα, κουβέντα κάνω με αφορμή τα δικά σου γραφόμενα)
Σκεφτείτε τώρα το εξής. Εσείς οι περισσότεροι ξέρετε από αμάξια, πιθανά έχετε και κολλητούς μαστόρους. Εγώ είμαι άσχετος και δεν έχω και διασυνδέσεις όπως και τουλάχιστον το 80% του πληθυσμού εκεί έξω. Ξέρετε τι βάλσαμο είναι η ύπαρξη μιας τέτοιας εταιρίας που τη σνομπάρετε; Για πάρα πολύ κόσμο που δεν ξέρει πως να ψαχτεί και να ελέγξει ένα μεταχειρισμένο. Επίσης εγώ είμαι από Κρήτη. Μπορώ να κλείσω αμάξι στην Αθήνα και να ανέβω να το αγοράσω αυθημερόν χωρίς να χρειαστεί να το τρέχω σε μαστόρους αμφίβολης αξίας και ηθικής! Νιώθω μια ασφάλεια και μια ανακούφιση που υπάρχει η εταιρία αυτή γιατί γλιτώνω τις ανεβασμένες τιμές στο νησί, την έλλειψη ποικιλίας και φυσικά την πιθανή διασ΄νδεση του μαντρά με τους διάφορους μαστόρους. Μπράβο τους που είναι τόσο μάγκες λοιπόν και κάνανε αυτήν την εταιρία και δίνουν και αυτήν την τρελή εγγύηση που δίνουν (παρεμπιπτόντως κάνω περίπου 8.000 χλμ. το χρόνο οπότε η εγγύηση τους μου είναι ταμάμ και ας μην τα καλύπτει και όλα). Μακάρι να ανοίξουν και άλλες τέτοιες εταιρίες, πολλές μάλιστα μπας και καθαρίσει κάποια στιγμή ο χώρος από τους απατεώνες που τον λυμαίνονται.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#514156 Η εγγυηση τους νομιζω ειναι καποια fixed προγραμματα της mapfre. Μπορει ο οποιοσδηποτε ιδιωτης να κανει στο αμαξι του υπο καποιους ορους. Το χα ψαξει πριν καμια 3ετια για το Audi αλλα δε με ικανοποιησαν οι καλυψεις. Αντιστοιχα μου το χουν προτεινει κι απο την Καρεντα που συνεργαζονται. Επομενως δε νομιζω οτι προκειται για κατι ιδιαιτερο.

https://www.mapfrewarranty.gr/gr/index.aspx

Για να χουμε μια ταξη μεγεθους στο δικο μου η προμηθεια τους ηταν 700€ και πανω στο μηνα ειχαν βρει αγοραστη. Βεβαια αντι να κανουν τους μεσαζοντες θα ηταν πιο μαγκες αν ερχονταν στον πωλητη, αγοραζαν κασερι οι ιδιοι και μεταπουλουσαν.

< >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#514158
sargus έγραψε:
rocsta έγραψε:Σιγα την τρελη εγγυηση. Υπαρχει pdf που γραφει τι ακριβως καλυπτουν απο κινητηρα, σαζμαν, διαφορικο.
Δεν καλυπτει τα παντα (δεν διαφημιζεται). Δεν ισχυει αν το αυτοκινητο κανει πανω απο 12.000 χλμ το χρονο (επισης δεν διαφημιζεται). Δεν ισχυει περα απ τα 10 χρονια απ την 1η αδεια κυκλοφοριας. Δεν ισχυει αν ασφαλιστείς καπου αλλου απο εκει που σου υποδεικνυουν, ουτε αν κανεις service εντος εξουσιοδοτημενου δικτύου.
Τελικα δεν ειναι και τοσο ευκαιρια...

Sent >


Δεν τα έχω δει αυτά αλλά φυσικά δεν έχω και λόγο να σε αμφισβητήσω. Λέω και πάλι όμως: Τρελή εγγύηση!!! Και όποιος θεωρεί ότι δεν είναι τρελή, ας πάει να τη δώσει ο ίδιος αυτήν τν εγγύηση ακόμη και στο αμάξι που ο ίδιος είχε και ξέρει το ιστορικό του μέχρι κεραίας...Τι είπατε; Δεν την δίνετε; Έτσι νόμιζα και εγώ. Οι τύποι ήρθαν στην πιο άρρωστη και λαμογιοκρατούμενη αγορά προιόντων στη χώρα (και μάλλον στην Ευρώπη) και έχουν σφίξει κωλαράκια. Και βλέπω τύπους σαν και εσένα στα διάφορα φόρα και βγαίνουν και λένε "ναι αλλά..."! Τι αλλά ρε μάγκες; Κάντε το αν σας βαστάει! (δεν επιτίθεμαι ή κάτι τέτοιο σε εσένα, κουβέντα κάνω με αφορμή τα δικά σου γραφόμενα)
Σκεφτείτε τώρα το εξής. Εσείς οι περισσότεροι ξέρετε από αμάξια, πιθανά έχετε και κολλητούς μαστόρους. Εγώ είμαι άσχετος και δεν έχω και διασυνδέσεις όπως και τουλάχιστον το 80% του πληθυσμού εκεί έξω. Ξέρετε τι βάλσαμο είναι η ύπαρξη μιας τέτοιας εταιρίας που τη σνομπάρετε; Για πάρα πολύ κόσμο που δεν ξέρει πως να ψαχτεί και να ελέγξει ένα μεταχειρισμένο. Επίσης εγώ είμαι από Κρήτη. Μπορώ να κλείσω αμάξι στην Αθήνα και να ανέβω να το αγοράσω αυθημερόν χωρίς να χρειαστεί να το τρέχω σε μαστόρους αμφίβολης αξίας και ηθικής! Νιώθω μια ασφάλεια και μια ανακούφιση που υπάρχει η εταιρία αυτή γιατί γλιτώνω τις ανεβασμένες τιμές στο νησί, την έλλειψη ποικιλίας και φυσικά την πιθανή διασ΄νδεση του μαντρά με τους διάφορους μαστόρους. Μπράβο τους που είναι τόσο μάγκες λοιπόν και κάνανε αυτήν την εταιρία και δίνουν και αυτήν την τρελή εγγύηση που δίνουν (παρεμπιπτόντως κάνω περίπου 8.000 χλμ. το χρόνο οπότε η εγγύηση τους μου είναι ταμάμ και ας μην τα καλύπτει και όλα). Μακάρι να ανοίξουν και άλλες τέτοιες εταιρίες, πολλές μάλιστα μπας και καθαρίσει κάποια στιγμή ο χώρος από τους απατεώνες που τον λυμαίνονται.
Τρελή εγγύηση που δεν καλύπτει ο,τι είναι πιο πιθανό να χαλάσει, με όριο κάλυψης τα 3.000€ , με απαίτηση να μεταφερθεί το αμάξι στις εγκαταστάσεις τους στην Αθήνα αν χαλάσει ημέρα αργίας και να επισκευαστεί σε δικό τους μηχανικό (ξέρεις αν έχει στην Κρήτη πχ?) . Επιπλέον το να διαφημίζει 5έτη εγγύηση (που ισχύει μέχρι το αμάξι να γίνει 10 ετων) σε αμάξι που ήδη είναι 7, το λες και αθέμιτο. Εν τέλει, το θέμα είναι πόσο ακριβότερα κοστολογεί ένα τέτοιο αμάξι σε σχέση με άλλα όμοια στην αγορά, γιατί αν είναι να πληρώσεις 1.000-2.000€ παραπάνω για να έχεις κάλυψη κάποιων βλαβών, ως 3.000€ , για 3 και όχι 5 χρόνια στο συγκεκριμένο και με τόσους περιορισμούς στα χιλιόμετρα δεν ξέρω πόσο ευκαιρία είναι.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#514179
belgarion έγραψε: Εν τέλει, το θέμα είναι πόσο ακριβότερα κοστολογεί ένα τέτοιο αμάξι σε σχέση με άλλα όμοια στην αγορά, γιατί αν είναι να πληρώσεις 1.000-2.000€ παραπάνω για να έχεις κάλυψη κάποιων βλαβών, ως 3.000€ , για 3 και όχι 5 χρόνια στο συγκεκριμένο και με τόσους περιορισμούς στα χιλιόμετρα δεν ξέρω πόσο ευκαιρία είναι.

< >

Για εμενα αξιζει να δωσεις αυτα τα 1000-2000€ αν οντως κανουν αυτο που λενε και ειναι βεβαιοι για αυτα που γραφουν στο καθε αυτοκινητο.
Γιατι σου βγαζουν ενα αγχος μεσα σε τοσα μεταχειρα με γυρισμενα χιλιομετρα κλπ κλπ να βρεις το ενα που ειναι οπως τα λεει η αγγελια.

Αν ηθελα να αγορασω επειδη δεν εχω ουτε τον χρονο, ουτε την διαθεση, αν και αυτο ειναι μονοδρομος αν θες μεταχειρο, να γυριζω ολη την Αθηνα να τρεχω απο μηχανικο σε φαναρτζη, να ακουω την καθε απιθανη χαζομαρα απο πωλητες και ιδιοκτητες για το υπεραυτοκινητο που πουλανε μεχρι να βρω, θα κοιταγα σε αυτους πρωτα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#514182 Προφανώς δεν είναι ευκαιρία μην τρελαθούμε κιόλας.
Δίνεις ένα 50αρι για έναν καλό έλεγχο σε αντιπροσωπεία, κάνεις και μια δική σου ασφάλεια με κάνα 500-800 για τα ίδια χρόνια και τέλος. Τα υπόλοιπα είναι νταβατζιλικι.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#514187
sargus έγραψε:Δεν τα έχω δει αυτά αλλά φυσικά δεν έχω και λόγο να σε αμφισβητήσω. Λέω και πάλι όμως: Τρελή εγγύηση!!! Και όποιος θεωρεί ότι δεν είναι τρελή, ας πάει να τη δώσει ο ίδιος αυτήν τν εγγύηση ακόμη και στο αμάξι που ο ίδιος είχε και ξέρει το ιστορικό του μέχρι κεραίας...Τι είπατε; Δεν την δίνετε; Έτσι νόμιζα και εγώ. Οι τύποι ήρθαν στην πιο άρρωστη και λαμογιοκρατούμενη αγορά προιόντων στη χώρα (και μάλλον στην Ευρώπη) και έχουν σφίξει κωλαράκια. Και βλέπω τύπους σαν και εσένα στα διάφορα φόρα και βγαίνουν και λένε "ναι αλλά..."! Τι αλλά ρε μάγκες; Κάντε το αν σας βαστάει! (δεν επιτίθεμαι ή κάτι τέτοιο σε εσένα, κουβέντα κάνω με αφορμή τα δικά σου γραφόμενα)

Κατ αρχάς χτύπησες τζακποτ που τα γραφεις σε εμενα. Εχω πληρωσειαρκετες χιλιαδες ευρω σε κανονικες εγγυησεις που δεν ηταν υποχρεωτικο και οχι σε "εγγυηση ναι μεν αλλα: δεν σου καλυπτω τσιμουχακια, αλλα σου καλυπτω μπιελα".
Το οτι η spot εχει κανει χιλιαδες ευρω διαφημιση (ίσως και εκατονταδες χιλιαδες μιας και εχει παιξει σε πανελλαδικο καναλι) δεν σημαινει οτι ειναι οι καλυτεροι ή οτι μονο αυτοι παιζουν ετσι. Σημαινει ομως οτι θα ειναι οι ακριβοτεροι. Το πιο σημαντικο ειναι αυτο που εγραψε ο Στεφαν, οτι δεν τα δινουν απ την τσεπη τους, αλλα απ την τσεπη της ασφαλιστικης κατοπιν συνεργασιας.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#514189
Asimov έγραψε:Προφανώς δεν είναι ευκαιρία μην τρελαθούμε κιόλας.
Δίνεις ένα 50αρι για έναν καλό έλεγχο σε αντιπροσωπεία, κάνεις και μια δική σου ασφάλεια με κάνα 500-800 για τα ίδια χρόνια και τέλος. Τα υπόλοιπα είναι νταβατζιλικι.

Στα ποσα 50ρικα θα βρεις αυτο που ειναι οντως οπως τα λεει ο πωλητης;
Ποσα απογευματα σε επισκεψεις για να δεις οτι ελεγε παραμυθια η αγγελια;
Και ποσα πρωινα στα συνεργεια;

Για εμενα με ενα απογευμα Δευτερας κι ενα Τεταρτης ελευθερα, χωρις ανθρωπο να κατσει στο ποδι μου το πρωι οι επιλογες ειναι καινουριο, μεταχειρισμενο μεχρι εναμιση ετους απο επισημο δικτυο με τις εγγυησεις του κι ολα και αυτοι.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#514198 Άντε πάλι με εσένα...
Εσύ στατιστικά δεν μας ενδιαφερεις.

Τεσπα ακόμα και οι ίδιοι προσφέρουν πακέτα ελέγχων (2-3-5 δεν ξέρω πόσα) σε προνομιακές τιμές.
Δίνεις 100-200 ευρώ να ελέγξεις όσα αυτοκίνητα, δίνεις και ένα ποσό για την ίδια ή και καλύτερη ασφάλεια από την δική τους (γιατί κι εκεί στάνταρ βάζουν καπέλο) και τέλος.

Ή όπως είπες αγοράζεις αντιπροσωπείας.

2 και 3 χιλιάρικα πάντως ΔΕΝ αξίζει.