Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#9513 Ο συγκεκριμενος tbi κινητηρας είναι λίγο παλιός, δεν έχουν περάσει όλες οι νεες τεχνολογίες για μείωση κατανάλωσης και ρύπων.Εχει και κοντό κιβώτιο , είναι και alfa που όπως και να το κάνουμε μπορεί να είναι και με αρκετά "σπορ" ρυθμίσεις οπότε δικαιολογουνται ,σε ένα βαθμό αυτές οι καταναλώσεις.
Τα νέοτερα μοντέλα έχουν βελτιωθει δραματικά σε αυτο το τομέα ,χωρίς να θυσιάζουν τις επιδόσεις και τη δύναμη.
Το θέμα είναι οτι πλέον με τετοιες καταναλώσεις πονάει πολυ η τσέπη...
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#9516
xenos έγραψε:Οταν σκοπευεις να αγορασεις ενα αυτοκινητο καλο ειναι να ξερεις ποσο καιει στ ταξιδι με 100, 120, 150, 180+. Αυτα τα "Δεν παίρνεις Alfa 159 Tbi για να κάνεις οικονομία στο καύσιμο, είναι απλά κακή επιλογή." Δεν μου βγαζουν καθολου νοημα. Ισως αν ειχα και 2ο αυτοκινητο.


Αν αγοράσεις την 159 tbi και έχεις τοποθετήσει σε υψηλή θέση, στα κριτήρια της επιλογής σου, την οικονομία στην κατανάλωση καυσίμου, τότε θα σου βγάλει νόημα.
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#9530 Θεωρώ εντελώς αυτονόητο ότι ο οδηγός παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην κατανάλωση, μη λέμε κοινοτυπίες.
Εγώ πάντως ως κάτοχος επί σχεδόν 5 χρόνια και 48.000 χλμ γράφω παντού και πάντα (εθνική, επαρχιακό, και πόλη= Αττική) 12-13 με αξιοθαύμαστη σταθερότητα. Αυτές είναι πραγματικές καταναλώσεις.
Στην εθνική - επαρχιακό είναι συνήθως προς το 12...Φυσικά κάνω και χιλιομετρικές αποστάσεις με τελείως διαφορετικές καταναλώσεις...
Το Καλαμάτα -Τρίπολη το κάνω με 16ρια συνήθως :s_biggrin ..Μερικές φορές στην εθνική σε ταξίδι καταφέρνω για καμιά 200ρια χλμ να φτάσω και το 11 ή και να κατέβω λίγο, αλλά μέχρι να αδειάσει το ντεπόζιτο θα το έχω ξαναφτάσει στο 11 και αν μείνει εκεί η Στέλλα με κοιτάει σαν να είμαι άρρωστος (και όχι γιατί είδε την κατανάλωση ).
Μέσα στην πόλη είμαι προς το 13+. Το ίδιο και η Στέλλα.
Προσωπικά όταν οδηγώ δίνω στον παράγοντα κατανάλωση μηδέν σημασία, τελείως μηδέν όμως. Αυτό σημαίνει ότι πάω όσο πιο γρήγορα μπορώ με μόνο κριτήριο την ασφάλειά μου (όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ φυσικά) και τους μπάτσους. Αν μπορούσα να πηγαίνω πιο γρήγορα - κρατώντας τους ανωτέρω παράγοντες εκεί που θέλω - και αυτό σήμαινε κατανάλωση στα 15 ή στα 16 ή στα 17 θα πήγαινα πιο γρήγορα αδιαφορώντας για την κατανάλωση (μη με ρωτήσει κανείς τι θα έκανα με 25 κατανάλωση, μάλλον θα έσπαγα :s_biggrin ).
Το πόδι μου λοιπόν στο γκάζι περιορίζεται μόνο από τους ως άνω φόβους μου και καθόλου από την κατανάλωση.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι μπορεί να οδηγηθεί αρκετά πιο οικονομικά η 159 (και εγώ θα το έκανα με ένα περίστροφο στον κρόταφο υποθέτω ή στην Ελβετία) αλλά το 9 σε κάθε περίπτωση επιμένω να το θεωρώ μεγάλη υπερβολή για ανθρώπους που τους αρέσει να οδηγούν (ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα το έπιανα αυτό το νούμερο αλλά υποθέτω ότι κάπως γίνεται).
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#9544 Kαλαμάτα Τρίπολη με 16lt/100km?
Τρελή κατανάλωση.
Με το Α5 και ταχυτητες πάνω απο 180-200 είχα κάψει 8-8,5 αν θυμάμαι καλα.
Διψηφιο σε ταξίδι δεν έχω δει ποτέ.
Kαι δε πάω αργά.
Πολύ σπανια να με προσπεράσει κάποιος.
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#9551 180-200 km/h -> 8-8,5 ;!! :s_omg Αυτό είναι εξωφρενικό...
Εκεί γύρω το κάνω κι εγώ δηλ. σχετικά σταθερά πάνω από 180, μέχρι και 200 + για μικρά διαστήματα ...Πάντα κοντερίσια.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#9558 Στα 180-200 με καμμια δεν μπορεις να εχεις 8 λιτρα. Τσεκαρε το trip για μεση καταναλωση στο τμημα αυτο.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#9588 Δεν εννοώ μέση ταχύτητα έτσι;Και Μιλάω για μέση κατανάλωση ταξιδιού 8 με 8,5.
Απλά το θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κατέβηκα Καλαμάτα παρά πολύ γρήγορα και πήγαινα πολυ σύχνα πάνω από 200.
Θυμίζω απλά ότι στις 3000σαλ το Α5 παει με 170 χάω
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#9615 Ροζ χαρτακια έρχονται συχνά σπίτι σας? :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#9624 Όπου είχε κάμερες ψιλοεκοβα...απλά εκείνη τη φορά κατέβαινα για συνέδριο και είχε φύγει ένας συνάδελφος καμία ώρα νωρίτερα από Αθήνα ,οπότε του είπα να έχει το νου του και να με πάρει τηλέφωνο αν δει αστυνομία.Ειχα πετύχει και μια Ζ4 3.0 πριν τη Τρίπολη και του δώσαμε και κατάλαβε.
Το είχα γράψει στο παλιό φόρουμ...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#9648
Θυμίζω απλά ότι στις 3000σαλ το Α5 παει με 170 χάω


:s_omg :s_omg :s_omg

Αυτό εξηγεί τα πάντα...

Επίσης να αναφέρω ότι με αλλαγή θερμοστάτη από πέρσι (τα είχε παίξει) έχω μειώσει περίπου 1λ/100 χλμ την κατανάλωση, οπότε και προκύπτει το 9κάτι.
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#9664
kostis20 έγραψε:Δεν εννοώ μέση ταχύτητα έτσι;Και Μιλάω για μέση κατανάλωση ταξιδιού 8 με 8,5.
Απλά το θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κατέβηκα Καλαμάτα παρά πολύ γρήγορα και πήγαινα πολυ σύχνα πάνω από 200.
Θυμίζω απλά ότι στις 3000σαλ το Α5 παει με 170 χάω



Πολλά μας τα λες τα 170 :s_tongue
Πρέπει να είναι 161 χλμ στις 3.000 στροφές αν τα στοιχεία μου για το gear ratio (6η : 0.692 και final : 3.304) του A5 είναι σωστά και φόραγες 245/45/17.
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#9673 161,2 βγαίνει αν κάνεις τους υπολογισμούς και προφανώς το κοντέρ έχει σφάλμα (ως "οφείλει" άλλωστε) και μάλιστα μικρό.
Η ακρίβεια είναι το παν :s_tongue
Και για την Alfa που έγραψα δεν θυμάμαι τι γράφει το κοντέρ και το στροφόμετρο, το υπολόγισα :s_smile