Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#476901
kostis20 έγραψε:edit: Είναι η δυτερη φορά που συμβαίνει να μιλάμε για καποιο αμάξι και να μένει κατω απο το σπίτι την ίδια μέρα... :lol:
Πριν δυο-τρια χρόνια μαζευε η οδική ένα 3008... :lol: :lol:


Πες μου που μένεις, να ξέρω να μην περάσω από κάτω... :innocent: :lol: :lol:

Πενβέ έχω, ποτέ δεν ξέρεις... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#476966 Είναι ξεκάθαρη αναβάθμιση σε σχέση με το δικό σου μόνο και μόνο λόγω πληρέστατου εξοπλισμού. Κατά τα άλλα θα συχτηρίσεις άσχημα με το συγκεκριμένο infotainment αλλά θα σε αποζημιώσει το γαμάτο ηχοσύστημα και οι ευκολίες καμερών, αισθητήρων κτλ. Έχει ένα ίδιο του 2012-13 ο πρώην CEO μου και το χα κάνει κάποιες βόλτες στα πέριξ της Κάντζας.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#477010
Scotch έγραψε:Πώς το βλέπουμε αυτό για κανένα 25άρι; Θα άξιζε την αναβάθμιση;

https://www.car.gr/12301986-lexus-rx450 ... full-optio

< >


Μπορει να πω και μλκια αλλα γιατι τα πισω καθισματα ειναι σε αυτη την κατασταση; Μου κανει εντυπωση γιατι το δικο μας εχει 290000 χιλιομετρα και ουτε τα μπροστινα ειναι τοσο σακουλιασμενα.

Δες και αυτο, αν το παει κοντα στα 20000 δεν ειναι κακο. https://www.car.gr/classifieds/cars/view/12307654/


< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#477038 Και σ' εμένα έκανε εντύπωση αυτό με τα καθίσματα. Ενδεχομένως ευθύνονται παιδικά καθίσματα γι αυτό.
Το είδα και αυτό που λες αλλά έχει περισσότερα km (λίγο παραπάνω) και όχι τόσο πλούσιο εξοπλισμό.

Το infotainment είναι τόσο χάλια ε; Πάντως κατά τ' αλλά δεν του λείπει τίποτα (αλλά έχει και +30κ km παραπάνω από το δικό μου).

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#477062 Αν είσαι σε σκέψη πώλησης, στείλε μου ένα μήνυμα με τα χαρακτηριστικά του δικού σου.
Ο θείος καραγούσταρε το Lexus. Όταν πήρα τηλέφωνο είχε ήδη απορρίψει την Χ3 κι είχε πάει στη Volvo να δει το XC60 πρώτης γενιάς. Δε θέλει να ξεφύγει σε κόστη, για αυτό κοιτάει μόνο το δίλιτρο 60άρι αλλά αυτό έχει αποκλειστικά μπροστινή κίνηση κι αυτό τον ξενερώνει.
Του πρότεινα να πάει να δει αναλυτικά και το Volvo και το Lexus, να τα συγκρίνει μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#477077 Το lexus είναι 3200κ.εκ.
Ποια κόστη θέλει να κρατήσει χαμηλά; Είδε τα τεκμήρια για 3200; ακόμα και 10ετιας;

.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#477083 Τα τέλη του είναι αντίστοιχα δίλιτρου. Η κατανάλωση σε ανοιχτό δρόμο είναι αντίστοιχη ενός νορμάλ 1.6, ας πούμε ενός Vectra ίδιας χρονολογίας. Μέσα στην πόλη κοντράρει αυτή του Smart.
Αυτό εννοούσα για το κόστος.
Με το τεκμήριο δε θα έχει πρόβλημα, ένα αυτοκίνητο έχει όλο κι όλο. Θα το επισημάνω όμως, ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#477085 Έχει τεκμήριο 20.200€ . Που πέφτει 30% στην 5ετία και άλλο ένα 20%(σύνολο 50%). Το δίλιτρο 20ετίας έχει 4.400€
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#485726 Είχα να μιλήσω καμιά δεκαριά μέρες με τον θείο, είχα πλέον πειστεί ότι έκανε το λογικό (να καρπωθεί τα 3,5-4 χιλιάρικα που έριξε στο σουλούπωμα του CRV) κι όχι να το δώσει για ένα κομμάτι ψωμί και να ψάχνει υβριδικούς παράδεισους.
Κι όμως, χτες έλαβα τηλεφώνημα. Βρήκε ένα RX400 που (έλεγε ότι) είχε 55Κ χιλιόμετρα, η όλη του εικόνα ήταν σύμφωνη με τον ισχυρισμό, η τιμή δελεαστική (12 χιλιάρικα όταν 10 έκαναν τα φθηνότερα με 200Κ χιλιόμετρα και τα καλά σκαρφάλωναν στα 15 κι ακόμα παραπάνω). Το πήρε λοιπόν.
-Βρε θείε, σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία; Τι σου είπαν στη Lexus;
-Ε, χμμμ, δεν το πήγα πουθενά, φαινόταν πολύ καλό. Λες να μου έσβησαν κάναν άσσο μπροστά από το 55;
Του φάνηκε υπερβολικά καλό και το πήρε έτσι. Ας ελπίσουμε να μη διαψευσθεί. Εν τω μεταξύ, ο πωλητής είχε ένα γνωστό που αγόρασε το CRV. Γκρίνιαξε βέβαια λίγο ο θείος για τα μόλις 2 χιλιάρικα. Όσο κι αν του έλεγα ότι είναι λογικό νούμερο, εκείνος σκέφτεται τα διπλάσια που έριξε για τα μαζέματα.

Πολλές ευχαριστίες στον Scotch για τις πληροφορίες που μας έδωσε, αλλά και όποιον άλλο ασχολήθηκε και διατύπωσε γνώμη. Πρόκειται για πραγματικά σπάνιο κι εξαιρετικό αυτοκίνητο και το κυριότερο: πολύ πιο ταιριαστό (από τα ανταγωνιστικά του SUV) με τα τερτίπια της ελληνικής πολιτείας.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#487769
Dimsabas έγραψε:... Πρόκειται για πραγματικά σπάνιο κι εξαιρετικό αυτοκίνητο και το κυριότερο: πολύ πιο ταιριαστό (από τα ανταγωνιστικά του SUV) με τα τερτίπια της ελληνικής πολιτείας.
Το κακό είναι ότι τα τερτίπια αλλάζουν όποτε και όπως τύχει και αν ξαφνικά βρεθεί με 3000 φορολογήσιμα κυβικά δεν θα του αρέσει...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#487772 Θέλω να πιστεύω ότι προηγούνται οι πετρελαιοκίνητοι. Είναι και κάπως τραβηγμένο σενάριο να πειράξουν υβριδικά... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#487778
Scotch έγραψε:Θέλω να πιστεύω ότι προηγούνται οι πετρελαιοκίνητοι. Είναι και κάπως τραβηγμένο σενάριο να πειράξουν υβριδικά... :s_dunno
Θεωρώ αρκετά πιθανό να διαφοροποιηθούν τα υβριδικά των 3000 κυβικών από εκείνα των 1500....