Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#667796
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#667800 πολύ ωραίο το νεο Yaris, σε καναδυό τεστ που είδα συγκριτικά , είδα μια περίεργη νίκη του 208 έναντι του και μια ήττα του Jazz

σημείωσα το πολύ χαμηλό βάρος των 1085 κιλών , το πολύ καλό κράτημα και σχετική άνεση παρά τις 17άρες (!) του 1.5
Άβαταρ μέλους
By Govus
#667802 Γιατί περίεργη η "νίκη" του 208 :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#667811 ο επίλογος που ανέδειξε ο έμπειρος Σκευοφύλαξ τον νικητή μου φάνηκε ότι εστιάζει κυρίως στο αισθητικό κομμάτι και στην ποιότητα του εσωτερικού, που τα θεωρώ με σχετική διακύμανση, υποκειμενικά κριτήρια.

Επίσης το Peugeot είναι βαρύτερο , καίει το ίδιο και είναι πιο αργό στη κλασική μέτρηση του 0-100, πιθανότατα και αλλού.
Στην τιμή εμφανίζονται σε γενικές γραμμές τα ίδια ονομαστικά, θέλει ψάξιμο για εξοπλισμό και λεπτομέρειες.
Επίσης , κρατώ μικρό καλάθι για την μεταπωλητική του αξία αύριο μεθαύριο.

Αυτήν την αίσθηση αποκομίζω, δεν γνωρίζω για το οδηγικό τους κομμάτι.

anyway, το τεστ ήταν αυτό https://www.newsauto.gr/test-drive/sigk ... t-208-1-2/
Άβαταρ μέλους
By Govus
#667818 Την ίδια δοκιμή διάβασα κι εγώ.
Και μόνο ο 1500άρης του Yaris, ίσως αποτελέσει τροχοπέδη για κάποιους λόγω φορολογήσιμων ίππων και τελών.
Επίσης, φίλος πήρε το 208 προ δύο εβδομάδων (βενζίνη, 100άρι, χειροκίνητο, έκδοση Allure) και μου είπε, πως η αντίστοιχη έκδοση του Yaris έβγαινε κοντά στα ...18 χιλιάρικα :lol: .
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#667823
Επιπλέον αυτών, το νέο Yaris διαθέτει πολύ καλό εξοπλισμό σε τιμή πιο συμφέρουσα από αυτή του προηγούμενου μοντέλου


Όσο για τις τιμές το Yaris ξεκινά από τα 15.550 (έκδοση Active με μηχανικό κιβώτιο), ενώ το 208 από τα 15.300 (έκδοση Active με μηχανικό κιβώτιο). Τα δύο μοντέλα έχουν πολύ καλό εξοπλισμό στις βασικές τους εκδόσεις (και οι δύο ονομάζονται Active). Έχουν όλα τα ηλεκτρονικά συστήματα ασφαλείας και άνεσης, με το Yaris να έχει επιπλέον ζάντες αλουμινίου 15 ιντσών (σσ μάλλον εννοεί 17) και το 208 ηλεκτρικά ρυθμιζόμενους καθρέφτες.


+ 208 για οικονομία στα τέλη ? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#667824 Το Yaris Active Plus έχει 185/60 με 16άρες αλουμινίου, αλλά όχι 15.550 :lol: .
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#667845 η τιμή στα 15μιση και κάτι πρέπει να είναι με προσφορά απο τα 16 και κάτι , που λέει και το site της Toyota

το bi-tone όμως της δοκιμής , που του πάει πολύ, δείχνει να μην είναι στα 15μιση που έλεγε το άρθρο
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#667848 Φλερτάρει με το 20άρι το bi-tone.

Το αμάξι πάντως τα σπάει. Έχει μεν τα ελαττωματάκια του όπως χώροι πίσω και αποσκευών, αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι ένα compact supermini και παραμένει κάτω από τα 4m, το οποίο είναι ατού στα αστικά κέντρα.

Επίσης οδηγώντας και το νέο Aygo εδώ και μήνες, αυτοί οι N/A κινητήρες υψηλής συμπίεσης, είναι απολαυστικοί σε απόκριση και άρα η οδήγηση μέσα στην πόλη είναι παιχνιδάκι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#667907 Για μένα (και για πολύ άλλο κόσμο) Yaris μόνον το Hybrid. Που εννοείται πως για κίνηση μέσα στην πόλη τα σπάει. Είναι ό,τι καλύτερο, αν δεν φτάνουν τα λεφτά για ηλεκτρικό.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#667912 Ίσως είναι ιδιοτροπία μου, όμως σχέδια που έβλεπα στην οθόνη και μου άρεσαν δε με εντυπωσίασαν IRL. Αυτό ισχύει και για το 208 και για την Corolla.

Συμφωνώ με ΗΦ ότι το υβριδοYaris είναι πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#667918 Το χετε οδηγήσει το yaris hsd? Σε μενα μόνο φάνηκε αδιάφορο προς κακο; Μιλάμε πάντα για το προηγούμενης γενιάς
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#667932 Το προηγούμενης γενιάς ήταν αδύναμο και γενικώς όλο το αμάξι ήταν παρωχημένο σχεδόν από την αρχή που παρουσιάστηκε. Το νέο είναι εντελώς άλλα κόλπα πάντως. Και ξαναλέω, μιλάμε για αστική μετακίνηση πάντα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#667966 Εγώ που έχω μια εμπειρία στα Yaris λόγω 2 πρώτων γενεών , παρά το ότι έχω άλλο supermini , παραδέχομαι οτι είναι supermini που θα πάει για χρόνια , εύκολα , οικονομικά , θα τα κάνει σχεδόν όλα και άμα χρειαστεί να το πουλήσεις , δεν θα ξεφτιλιστεί η φάση :vava:
Αξιόπιστο επίσης.

Άνετα θα ξαναπήγαινα σαν υποψήφιος αγοραστής και πιστεύω οτι θα είναι μλκια της Toyota να έχει αλλοιώσει τη πετυχημένη συνταγή.