Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#510091
markvag έγραψε: Η μπεμπέκα μου


Έπρεπε να καίει 15, μόνο και μόνο για αυτό... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#510100 Ας προσλαβει τον pop για οδηγο να καίει 20l /100 km

< >
Άβαταρ μέλους
By panarko
#510102
markvag έγραψε:Tι συνθήκες οδήγησης; Αν το ένα είναι με σταμάτα - ξεκίνα και το άλλο σε χαλαρό επαρχιακό δρόμο, λογικές οι καταναλώσεις. Αν θυμάμαι κάνεις κατά βάση σύντομες σχετικά διαδρομές στην πόλη. :s_dunno Ιδίως αν δεν έχει ζεσταθεί ο κινητήρας, καίει αρκετά.


Για να μη τα ξαναγράφω, αντιγράφω από την επιστολή προς το εργοστάσιο: She is using it for grandchildren school runs, shopping visits to the super market, running errands and occasional short trips during the weekends. Σχεδόν αυτό που περιγράφεις δηλαδή. Έστω κι έτσι όμως, το νούμερο παραμένει εκτός πραγματικότητας και συνάφειας με παρόμοια αυτοκίνητα.

Σε κάθε περίπτωση το μόνο που έχει απομείνει είναι απλά να περιμένουμε όπως λέει το συνεργείο να συμπληρώσει τα 6,000km. Μέχρι τότε θα το πληρώνουμε V6.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#510106
mirage έγραψε:Ας προσλαβει τον pop για οδηγο να καίει 20l /100 km

< >


Ο Pop θα το έκανε δωρεάν, δεν χρειάζεται καν πρόσληψη. :lol:
Άβαταρ μέλους
By fot
#510107
panarko έγραψε:
markvag έγραψε:Tι συνθήκες οδήγησης; Αν το ένα είναι με σταμάτα - ξεκίνα και το άλλο σε χαλαρό επαρχιακό δρόμο, λογικές οι καταναλώσεις. Αν θυμάμαι κάνεις κατά βάση σύντομες σχετικά διαδρομές στην πόλη. :s_dunno Ιδίως αν δεν έχει ζεσταθεί ο κινητήρας, καίει αρκετά.


Για να μη τα ξαναγράφω, αντιγράφω από την επιστολή προς το εργοστάσιο: She is using it for grandchildren school runs, shopping visits to the super market, running errands and occasional short trips during the weekends. Σχεδόν αυτό που περιγράφεις δηλαδή. Έστω κι έτσι όμως, το νούμερο παραμένει εκτός πραγματικότητας και συνάφειας με παρόμοια αυτοκίνητα.

Σε κάθε περίπτωση το μόνο που έχει απομείνει είναι απλά να περιμένουμε όπως λέει το συνεργείο να συμπληρώσει τα 6,000km. Μέχρι τότε θα το πληρώνουμε V6.

Με τον 1.5 vvti σε Terios εγώ (ναι,ναι ξέρω δεν είναι ο ίδιος), καίω 11 περίπου εντός πόλης.
Ενώ με το Panda 1.3 95cv diesel, 5-6 αναλόγως το κρύο.

Το 8,5 δεν είναι τραγικό.


< >
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#510127 Εκτός απο το yaris (1.5 χειροκίνητο, βενζίνη του 2018), υπάρχει στην οικογένεια και ενα polo (1.2 tsi, χειροκίνητο, του 2012 με τα 105 ps, βενζίνη και αυτό). Το yaris φαίνεται μέχρι στιγμής πιο οικονομικό σε κατανάλωση απο το polo.

Στο polo που οδηγείται συνήθως σε αστικές κοντινές διαδρομές, τα 10 λιτρα ανα 100κμ δεν αποτελούν σπάνια ένδειξη στο trip.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#510178 Μήπως εχετε οικογενειακά βαρύ πόδι;

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#510254 Η κατανάλωση σου είναι φυσιολογική. Μικρές διαδρομές, χαμηλή μέση ωριαία, πολλά σταμάτα-ξεκίνα, κρύο μοτέρ, γιαγιά που (λογικά θα) αργεί να αλλάξει τις ταχύτητες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#510257 Cvt εχει το αμάξι.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#510264 Το ίδιο λέτε
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#510267 Νομίζω κάποιοι κάπου μπερδεύτηκαν :s_biggrin

Ο panarko έχει το αυτόματο yaris και προβληματίζεται για την κατανάλωση. Εμείς τυγχάνει να έχουμε στην οικογένεια το ίδιο αυτοκίνητο και απλά του δίνω feedback.

Το polo το ανέφερα ώς παράδειγμα μικρού αυτοκινήτου που λόγω του τρόπου που χρησιμοποιείται, γράφει υψηλά νούμερα κατανάλωσης.

Το polo οταν το οδηγώ εγώ, πάνω απο 7.5 δυσκολα βλέπω. Ειδικά εκτός πολης ειναι πολυ οικονομικό. Απλα η κύρια οδηγός του είναι νευρική (με το γκάζι σε φαση on/off) και επιπλέον κάνει μικρές αστικές διαδρομές.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#510289 Ο οδηγός κάνει τη διαφορά ,παράδειγμα το yaris diesel που εχω και το τελευταίο καιρό οδηγεί σχεδόν αποκλειστικά ο γιός .
Κατανάλωση MONMAN πόλης 5,8 - 6 , εχω βαρύ πόδι το ξέρω
Κατανάλωση ΓΙΟΥ, πόλης επίσης, 7-7,5 σε diesel :dizzy: ... ακόμα σπάω το κεφάλι μου να δω πως το κάνει :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#521368 Έρχεται σε 10 μέρες ένα yaris 1.4d εταιρικό. Δυστυχώς δεν μπορούσε να επιλέξω κάτι άλλο, ήρθε εξ άνωθεν :lol: .

Για πείτε ότι ξέρετε... Ταξίδια θα κάνει αρκετά μέσα στην Κρήτη.
Ότι θα γινόμουν toyotαίος δεν το περίμενα.
Άβαταρ μέλους
By Euripides
#521527
cmarin έγραψε:...
Ότι θα γινόμουν toyotαίος δεν το περίμενα.

Ποτέ δεν είναι αργά για να μπείς στον ίσιο δρόμο... :thumbsup: