Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By xenos
#507940 Δοκίμασε να μηδενίσεις όλα τα στατιστικά και μετά οδήγησε το εσύ. Της δικής μου μητέρας (σικ) το γιάρις (2006 μάνουαλ), το βλέπω πάντα στο 7.5 και αν το οδηγώ εγώ πάει στο 5.5.
Άβαταρ μέλους
By panarko
#507944 Το έχω κάνει ήδη, αλλά έτσι κι αλλιώς οι μετρήσεις είναι δικές μου, στην αντλία. Παρόλα αυτά και το trip computer δεν είναι πολύ εκτός από τους υπολογισμούς μου...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#507962 Έχει δημιουργηθεί ολόκληρο ζήτημα με τις εργοστασιακές-εργαστηριακές καταναλώσεις και τη σχέση τους με αυτές της πραγματικής χρήσης, που κυμαίνονται ίσως και στο +30% από τους αριθμούς που ανακοινώνονται, ειδικά αν μιλάμε για χρήση σε ΕΛ μεγαλούπολη...
Σιγά μην περίμενα (π.χ.) στο Focus μου να δω γενική μέση τα 6 λίτρα που ανακοινώνει η Ford, πολλώ δε μάλλον τα 7,7 μέσα στην πόλη :lol: .
Άβαταρ μέλους
By panarko
#509827
georgetz έγραψε:Η κατανάλωση σου θα πέσει, απλά έχεις λίγα χλμ ακόμη, τι να συνεχίσουμε να λέμε, καταντά φαιδρό :)

Τα περι 30% δεν ξέρω πόθεν τεκμαίρονται , ας απαντήσει η Τοyota , θα ήθελα να ποστάρεις την απάντηση σε παρακαλώ
:s_howdy


Σου επισυνάπτω την κονσέρβα όπως σου υποσχέθηκα:

Αγαπητέ κύριε ΧΧΧ,

Πρωτίστως θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε για την προτίμησή σας στα αυτοκίνητα ΤΟΥΟΤΑ.

Σας διαβεβαιώνουμε ότι κύριο μέλημα της εταιρίας μας είναι να σας παρέχουμε προϊόντα και υπηρεσίες αντίστοιχες της κορυφαίας μάρκας ΤΟΥΟΤΑ που εκπροσωπούμε.

Η ΤΟΥΟΤΑ Ελλάς έχει την ευθύνη χειρισμού και αντιμετώπισης κάθε θέματος που αφορά στα προϊόντα και στις υπηρεσίες ΤΟΥΟΤΑ στη χώρα μας.

Αναφορικά με το θέμα που μας θέσατε, όσον αφορά στην κατανάλωση καυσίμου, ενημερωθήκαμε από τον Εξουσιοδοτημένο Έμπορο & Επισκευαστή ΤΟΥΟΤΑ, «ΧΧΧ», ότι ελέγχθηκε το όχημά σας στις ΧΧ/ΧΧ/2018, και δεν παρουσιάζει κανένα θέμα.

Επίσης να σας επικοινωνήσουμε ότι ο κατασκευαστής αναγράφει στο έντυπο του μοντέλου, ότι η κατανάλωση καυσίμου και τα επίπεδα θορύβου μετρώνται σε ελεγχόμενο περιβάλλον, με βασικό όχημα παραγωγής και σύμφωνα με τις απαιτήσεις της Ευρωπαικής νομοθεσίας που δημοσιεύει η Ευρωπαική Επιτροπή. Η κατανάλωση καυσίμου και οι εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα (CO2) του οχήματός σας, ίσως διαφέρουν από τις μετρήσεις του κατασκευαστή για πολλούς λόγους όπως : οδηγική συμπεριφορά, συνθήκες οδοστρώματος, η κυκλοφοριακή κίνηση, η κατάσταση του οχήματος, ο εξοπλισμός, το φορτίο, ο αριθμός επιβατών παίζουν ρόλο.

Ο Εξουσιοδοτημένος Έμπορος & Επισκευαστής ΤΟΥΟΤΑ, «ΧΧΧ», καθώς και η εταιρία μας παραμένουμε πρόθυμα στην διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

ΧΧΧ ΨΨΨ
ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΕΛΑΤΩΝ
Άβαταρ μέλους
By 224v
#509852 Παπαριες καμαρωτες...30% είναι μεγαλο νουμερο...γραμμα στην Ευρωπαικη μαμα εταιρια...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#509870
panarko έγραψε:
georgetz έγραψε:Η κατανάλωση σου θα πέσει, απλά έχεις λίγα χλμ ακόμη, τι να συνεχίσουμε να λέμε, καταντά φαιδρό :)

Τα περι 30% δεν ξέρω πόθεν τεκμαίρονται , ας απαντήσει η Τοyota , θα ήθελα να ποστάρεις την απάντηση σε παρακαλώ
:s_howdy


Σου επισυνάπτω την κονσέρβα όπως σου υποσχέθηκα:

Αγαπητέ κύριε ΧΧΧ,

Πρωτίστως θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε για την προτίμησή σας στα αυτοκίνητα ΤΟΥΟΤΑ.

Σας διαβεβαιώνουμε ότι κύριο μέλημα της εταιρίας μας είναι να σας παρέχουμε προϊόντα και υπηρεσίες αντίστοιχες της κορυφαίας μάρκας ΤΟΥΟΤΑ που εκπροσωπούμε.

Η ΤΟΥΟΤΑ Ελλάς έχει την ευθύνη χειρισμού και αντιμετώπισης κάθε θέματος που αφορά στα προϊόντα και στις υπηρεσίες ΤΟΥΟΤΑ στη χώρα μας.

Αναφορικά με το θέμα που μας θέσατε, όσον αφορά στην κατανάλωση καυσίμου, ενημερωθήκαμε από τον Εξουσιοδοτημένο Έμπορο & Επισκευαστή ΤΟΥΟΤΑ, «ΧΧΧ», ότι ελέγχθηκε το όχημά σας στις ΧΧ/ΧΧ/2018, και δεν παρουσιάζει κανένα θέμα.

Επίσης να σας επικοινωνήσουμε ότι ο κατασκευαστής αναγράφει στο έντυπο του μοντέλου, ότι η κατανάλωση καυσίμου και τα επίπεδα θορύβου μετρώνται σε ελεγχόμενο περιβάλλον, με βασικό όχημα παραγωγής και σύμφωνα με τις απαιτήσεις της Ευρωπαικής νομοθεσίας που δημοσιεύει η Ευρωπαική Επιτροπή. Η κατανάλωση καυσίμου και οι εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα (CO2) του οχήματός σας, ίσως διαφέρουν από τις μετρήσεις του κατασκευαστή για πολλούς λόγους όπως : οδηγική συμπεριφορά, συνθήκες οδοστρώματος, η κυκλοφοριακή κίνηση, η κατάσταση του οχήματος, ο εξοπλισμός, το φορτίο, ο αριθμός επιβατών παίζουν ρόλο.

Ο Εξουσιοδοτημένος Έμπορος & Επισκευαστής ΤΟΥΟΤΑ, «ΧΧΧ», καθώς και η εταιρία μας παραμένουμε πρόθυμα στην διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

ΧΧΧ ΨΨΨ
ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΕΛΑΤΩΝ


Δε βλέπω τίποτα περίεργο/φαιδρό.

Original επιστολή / printscreen δεν υπάρχει ? :)
Άβαταρ μέλους
By panarko
#509887 Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το χιούμορ του να επαναλαμβάνεις μια λέξη που χρησιμοποίησα.

Δε χρειάζεσαι screenshot, προφανώς είναι copy/paste του email που μου έστειλαν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#509922
224v έγραψε:Παπαριες καμαρωτες...30% είναι μεγαλο νουμερο...γραμμα στην Ευρωπαικη μαμα εταιρια...
Και το γράμμα θα πάει κατευθείαν στον φάκελο με τα πολύ σημαντικά έγγραφα.

Εικόνα

224v, πώς ξέρεις ότι είναι παπαριές καμαρωτές;
Άβαταρ μέλους
By panarko
#509923 Η επιστολή απευθυνόταν στην Toyota Ευρώπης, CC η Toyota Hellas και όλοι οι υπόλοιποι.

Γι' αυτό στην απάντηση αναφέρει ότι:

" Η ΤΟΥΟΤΑ Ελλάς έχει την ευθύνη χειρισμού και αντιμετώπισης κάθε θέματος που αφορά στα προϊόντα και στις υπηρεσίες ΤΟΥΟΤΑ στη χώρα μας."
Άβαταρ μέλους
By 224v
#509947 ολο το κειμενο λεει αοριστολογιες και πεταει την ευθυνη οσο πιο μακρυα μπορει.., το γεγονός ότι καιει 30% περισσοτερο από ο,τι λενε αυτοι με τις μετρήσεις συμφωνα με Ευρωπαικες προδιαγραφες με κανει να πιστευω ότι το θεμα είναι ακομα πιο σκανδαλωδες… Σε καθοδηγει να αγοραεις κατι συμφωνα με την διαφημηση που τελικα δεν ισχυει…και εχει και η Ευρωπη ευθυνη αφου οι συνθήκες μετρησης καοθοριζονται από αυτην αι δεινουν λαθος αποτελέσματα. Προσωπικα ποτε δεν δεινω σημασια σε αυτά που γράφονται σαν ικανότητες από τις εταιριες...δοκιμαζω κατι και μετα το παιρνω...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#509969 30% πάνω από την εργοστασιακή κατανάλωση δεν είναι και κάτι ασυνήθιστο πάντως...
Άβαταρ μέλους
By panarko
#509989 Το 30% (minimum) που ανέφερα είναι σε σχέση με το αντίστοιχο χειροκίνητο του (γαμπρού του) Nettos που έχει 4,500km και καίει 6,2lt./100km! Τα δικά μου νούμερα επαναλαμβάνω είναι 8 εως 9,4 lt./100km (ήτοι 8,74 μέση), εξωπραγματικά για την κατηγορία. Αν θέλετε δε να συγκρίνετε με την εργοστασιακή ανακοινώσιμη, εκεί κι αν τα ποσοστά ξεφεύγουν...

Govus έγραψε:Έχει δημιουργηθεί ολόκληρο ζήτημα με τις εργοστασιακές-εργαστηριακές καταναλώσεις και τη σχέση τους με αυτές της πραγματικής χρήσης, που κυμαίνονται ίσως και στο +30% από τους αριθμούς που ανακοινώνονται, ειδικά αν μιλάμε για χρήση σε ΕΛ μεγαλούπολη...


Το καραγκιοζιλίκι με τις καταναλώσεις, όπως και τους ρύπους έχει παραγίνει γενικώς. Τιμές που δεν ανταποκρίνονται το ελάχιστο στην πραγματικότητα, άρα δεν έχουν και κανένα απολύτως νόημα. Αναπολώ το παρελθόν που κανείς δεν ήξερε και δε τον ένοιαζε πόσο καίει το αυτοκίνητο του, έβαζες πάντα στο κοντινότερο βενζινάδικο αντί να ψάχνεις τιμές και του έλεγες "γέμισέ το!".

drdino έγραψε:Και το γράμμα θα πάει κατευθείαν στον φάκελο με τα πολύ σημαντικά έγγραφα. [σκουπιδοντενεκές]


Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, όπως αναμενόμενη ήταν και η απάντηση - κονσέρβα. Σκοπός της ήταν (όπως και η επίσκεψη στο συνεργείο) να γνωστοποιηθεί το πρόβλημα εξ' αρχής έτσι ώστε να είναι τεκμηριωμένες οι κινήσεις για μελλοντική χρήση.

Επειδή έχει ξαναφύγει στο παρελθόν επιστολή σε γερμανικό αυτή τη φορά εργοστάσιο, το μπαλάκι πάει ΠΑΝΤΑ στον τοπικό αντιπρόσωπο. Καλό είναι να ξέρουν όμως κι εκείνοι, βοηθά στο να κινητοποιούνται εκατέρωθεν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#509991 Στο spritmonitor. de τι καταναλώσεις έχουν οι άλλοι κάτοχοι;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#510085 Tι συνθήκες οδήγησης; Αν το ένα είναι με σταμάτα - ξεκίνα και το άλλο σε χαλαρό επαρχιακό δρόμο, λογικές οι καταναλώσεις. Η μπεμπέκα μου πχ καίει από (αρκετά) λιγότερο από 7 σε χαλαρή οδήγηση σε επαρχιακό (90-100χαω με 6η κατά βάση) μέχρι κανένα 15άρι σε πόλη με κίνηση σταμάτα - ξεκίνα.

Αν θυμάμαι κάνεις κατά βάση σύντομες σχετικά διαδρομές στην πόλη. :s_dunno Ιδίως αν δεν έχει ζεσταθεί ο κινητήρας, καίει αρκετά.