Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#598513 Από εμφάνιση είναι το ομορφότερο χατς που κυκλοφορεί.

Η έκδοση σπορτς τουρερ δε, ακόμα ομορφότερη.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#598520 Το Corolla πάσχει σε 2 πραγματα imho απαρχαιωμένο infotainment και χώρους, και για τους πισω, στην hatch εκδοχή. ΟΚ έχει και κάτι πταισματακια ακομα οπως η θέση της θύρας usb στο ταμπλό και μερικά ακόμα αλλα γενικα ειναι ενα καλο πακέτο.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#603737 Σκυλιά... πραγματικά σκυλιά
Δεν έχει κανά facelift με λίγα παραπάνω χρήματα;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#603745
rocsta έγραψε:Σκυλιά... πραγματικά σκυλιά
Δεν έχει κανά facelift με λίγα παραπάνω χρήματα;

Το ψάχνω αλλά δεν έχει βρεθεί κάτι εδώ γύρω να με εμπνεύσει. Σε ότι βλέπω υπολογίζω +1000 για μαζέματα γιατί το αμάξι θα πάει στο εξοχικό και θα μείνει εκεί και ότι γίνει πρεπει να γίνει καπάκια με την αγορά του.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#603750 Στο έξοχικο θα λειτουργει ποτε ποτε η θα το ξεχασετε? Γιατί όπως λένε οι Αγγλοι you don't use it, you loose it!!! Και αυτό κοστίζει...

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603752 Εμένα το συγκεκριμένο μου φαίνεται εξαιρετικό, ειδικά σε αυτή την τιμή και κατάσταση. Το μόνο κακό το δίλιτρο του πράγματος, αλλά σοβαρό 4x4 μόνον κάνα Terios που βγαίνει και αυτόματο επίσης.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#603753 άμα περισσεύουν λεφτά γιατί όχι.... δωρειταί-ευεργέται
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#603836
224v έγραψε:Στο έξοχικο θα λειτουργει ποτε ποτε η θα το ξεχασετε? Γιατί όπως λένε οι Αγγλοι you don't use it, you loose it!!! Και αυτό κοστίζει...

.

Οι δικοί μου ζούνε 8-9 μήνες το χρόνο στα εξοχικά και θέλουν ένα αυτοκίνητο να το παρατήσουν εκεί, να το διαλύσουν και να μην τους νοιάζει. Το 208 τους δυσκολεύει τόσο λόγω χώρων όσο και λόγω 17" ζαντών και γενικά το αμαξάκι είναι για αστική χρήση. Τα τέλη θα τα βγάλουν μόνο και μόνο που δε χρειάζεται να μεταφέρουν αμάξι με το καράβι (τουλάχιστον στην Ευβοια) οπότε το 2λτ δεν είναι πρόβλημα.

Το μπλεδάκι μάλλον το έχασα. Περιμένω να δω σήμερα αν θα το πάρει ένας άλλος που θα πάει να το δει αλλιώς είμαι ο επόμενος στη σειρά. Φαίνεται καλή περίπτωση. Το είχαν 2 αδέρφια παπούδες και μόλις γέρασε ο πρώτος το έδωσε στο "μικρό" και τώρα γέρασε και ο μικρός και το πουλάνε τα παιδιά του. Έχει φτιάξει και τον εγκέφαλο του αυτόματου που είναι στάνταρ βλάβη στα συγκεκριμένα κιβώτια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603841 Μου άρεσε και το χρώμα:
https://www.car.gr/23082185-daihatsu-terios
Εικόνα
Το βρίσκω καλύτερη επιλογή για νησί και λογικά τους γονείς σου δεν τους πειράζουν και οι χώροι. Για τα ανταλλακτικά λογικά δεν τίθεται θέμα, αφού είναι Toyota τα μηχανικά του.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#603842
Deleted User 1 έγραψε:Οι δικοί μου ζούνε 8-9 μήνες το χρόνο στα εξοχικά και θέλουν ένα αυτοκίνητο να το παρατήσουν εκεί, να το διαλύσουν και να μην τους νοιάζει. Το 208 τους δυσκολεύει τόσο λόγω χώρων όσο και λόγω 17" ζαντών και γενικά το αμαξάκι είναι για αστική χρήση.


Συνεπώς θα μένει στη δίαιτα ο πέζουρας για 8-9 μήνες το χρόνο. :lol:

Θα πρότεινα να τον χρησιμοποιούσες για καθημερινό και να υποβίβαζες (ή προβίβαζες;) τον λέοντα σε sunday τουτούνι μα το βλέπω δύσκολο. :inlove:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#603853 Το Terios ήταν το πρώτο αυτοκίνητο που κοιτάξαμε γιατί είχε παρκάρει ένα με πωλητήριο στο διπλανό ξενοδοχείο και ρώτησε ο πατέρας μου αλλά ο τύπος ζήταγε 4.5Κ για αμάξι με 400Κ+ χλμ. Τα βρίσκω τρομερά υπερτιμημένα και σαφώς υποδέεστερα στο δρόμο από αυτά της επόμενης κατηγορίας που κοιτάω (Rav, X-trail, Forester κτλ).

Μετά το Terios άρχισα να κοιτάω Jimny που είναι έτσι ψιλοφάνκυ και συμμαζεμένο αλλά κι αυτό κάπου μας χάλαγε. Λίγο οι ανύπαρκτοι χώροι, λίγο οι αναιμικοί κινητήρες, λίγο κάτι τρομακτικές εμπειρίες από νοικιάρικα σε νησιά...το βαλα κι αυτό στην άκρη. Οπότε έμειναν τα 2λιτρα 15ετίας που τα σκοτώνουν και μπορούν να βρεθούν σε αξιοπρεπή κατάσταση, με καλούτσικο εξοπλισμό και γιατί όχι και αυτόματα.

diplomat έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Οι δικοί μου ζούνε 8-9 μήνες το χρόνο στα εξοχικά και θέλουν ένα αυτοκίνητο να το παρατήσουν εκεί, να το διαλύσουν και να μην τους νοιάζει. Το 208 τους δυσκολεύει τόσο λόγω χώρων όσο και λόγω 17" ζαντών και γενικά το αμαξάκι είναι για αστική χρήση.


Συνεπώς θα μένει στη δίαιτα ο πέζουρας για 8-9 μήνες το χρόνο. :lol:

Θα πρότεινα να τον χρησιμοποιούσες για καθημερινό και να υποβίβαζες (ή προβίβαζες;) τον λέοντα σε sunday τουτούνι μα το βλέπω δύσκολο. :inlove:

Ο πέζουρας θα χρησιμοποιείται κανονικότατα γιατί κάθε 2 βδομάδες περίπου πηγαινοέρχονται. Το Rav ή το όποιο Rav βρεθεί, θα έχει έδρα το Μαρμάρι Ευβοίας και θα περνάει Αττική μόνο για να φορτωθεί στο καράβι να πάει Χανιά 2 φορές το χρόνο ή άμα ψηθώ για καμιά εκδρομή σε βουνό που δεν πάει το Σούφρα αν και εγώ τη βγάζω μια χαρά και με τις ευγενικές παροχές των συνεργατών μας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603860
Deleted User 1 έγραψε:Το Terios ήταν το πρώτο αυτοκίνητο που κοιτάξαμε γιατί είχε παρκάρει ένα με πωλητήριο στο διπλανό ξενοδοχείο και ρώτησε ο πατέρας μου αλλά ο τύπος ζήταγε 4.5Κ για αμάξι με 400Κ+ χλμ. Τα βρίσκω τρομερά υπερτιμημένα και σαφώς υποδέεστερα στο δρόμο από αυτά της επόμενης κατηγορίας που κοιτάω (Rav, X-trail, Forester κτλ).

Πάντως εγώ βλέπω πως υπάρχουν και αμάξια με <150Κ χλμ και με τιμές γύρω στα 7Κ. Όχι άσχημα δηλαδή, γιατί γλιτώνεις τέλη που και τεκμήρια και είναι πάντα καλό κάτι τέτοιο, μπορείς και να το ξαναπουλήσεις. Αν πάρεις δίλιτρο 15ετίας, ξέρεις πως δεν πρόκειται να φύγει ξανά.
Αν πάντως μιλάμε για 2λιτρο:
https://www.car.gr/23804414-subaru-fore ... a-aytomato
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#603864 Αδιάφορη η μεταπώληση και τα τέλη/τεκμήρια. Ο φάδερ είναι ήδη 71. Αν και καλοστεκούμενος, καλό θα ήταν να μην οδηγήσει για πάνω από 5-6 χρόνια ακόμα. Μην κάνουμε αυτά που βρίζουμε στους δρόμους με το κάθε επικίνδυνο ετοιμοθάνατο γεροντάκι. Εκτός αυτού έχει και καινούριο δίκυκλο για να μετακινείται σε κοντινές αποστάσεις.

Το χω δει το Τρικαλινό το Subaru αλλά αν Forester τότε μόνο τουρμπάκι για να βγάλουμε και κάνα γούστο αλλά αυτό το φοβάμαι από άποψη αξιοπιστίας. Γενικά πάνω από 5Κ νομίζω δε θα δώσει παρά μόνο γιατί πολύ καλό καθώς υπολογίζει κι ένα 1000αρικο στα καπάκια για τυχόν μαζέματα/λάστιχα κτλ.