Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#570693 Ένα CHR σε καφέ-μαύρο με 150, 160 αλογατακια να βγαλουν και να μου στείλουν.

Ωραία η Corolla αλλά μόνο για leasing την βλέπω. Όπως το προηγούμενο Auris f/l.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#570696 Δεν έχει μοτέρ της προκοπής όμως. Ναι μεν το 2.0 υβρίδιο επιταχύνει καλά, από ότι λένε, αλλά έχει τελική μόλις 180 και το κυριότερο είναι ότι εκνευρίζει το CVT. Έτσι καταλήγουμε ότι το καλύτερο είναι το χειροκίνητο 1.2 turbo. Που να πας όμως με 110 άλογα απέναντι στους άλλους που δίνουν 150 και 180 άλογα στα 1500 κυβικά;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#570701 ΤΟΥΟΤΑ πλέον σημαίνει υβριδικό.+_

Φαίνεται από τις δύο υβριδικές εκδόσεις και τις δύο συμβατικές.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#570702 In Honda and Ford we trust. :iconcool:
Δυστυχώς μας χαιρέτησε η Alfa ως επιλογή, αφού πλέον βγάζει σε βενζίνη μόνο τον 120άρη 1400 στην Giulietta.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#570703 Και σήμερα διάβαζα νομίζω στο carscoop ότι και η Honda από το 2025 μόνο υβριδική θα είναι (στην Ευρώπη).
Θα λιγουρευομαστε τα ατμοσφαιρικά Jazz στην Ινδία...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#570745 Μέχρι το 2025 μάλλον πλήρως ηλεκτρικά θα έχουμε, τα υβριδικά θα είναι για τις τριτοκοσμικές χώρες όπου είναι δύσκολο να έχεις δίκτυο φόρτισης.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#570748
sknipper έγραψε:Μέχρι το 2025 μάλλον πλήρως ηλεκτρικά θα έχουμε, τα υβριδικά θα είναι για τις τριτοκοσμικές χώρες όπου είναι δύσκολο να έχεις δίκτυο φόρτισης.


link?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#570763
JasonLouk έγραψε:
sknipper έγραψε:Μέχρι το 2025 μάλλον πλήρως ηλεκτρικά θα έχουμε, τα υβριδικά θα είναι για τις τριτοκοσμικές χώρες όπου είναι δύσκολο να έχεις δίκτυο φόρτισης.


link?
Πάντα υπάρχει κάποιος που λέει κάτι για πρώτη φορά. Δεν λέω ότι είμαι ο πρώτος αλλά η άποψή μου αποτέλεσε απαύγασμα σκέψης και όχι αντιγραφής. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#570781 Δεκτό σαν πρόβλεψη.
Νομίζω όμως είναι ακόμα νωρίς να ξεχωρίζουμε και τα υβριδικά όταν το βασικό θέμα των ηλεκτρικών που μελετούν ακόμα οι κατασκευαστες είναι η αυτονομία τους και η τιμή τους είναι ακόμα πολύ υψηλή.
Όταν ένα Leaf ή ένα Prius plug in θα προσφέρει και θα κοστίζει όσο ένα i30 1.0T τότε θα μπορούμε να συζητάμε που φεύγουν τα αμιγώς ηλεκτρικά και που τα υβριδικά με βενζινοκινητηρα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#570791
JasonLouk έγραψε:
link?


https://www.engadget.com/2019/03/05/hon ... d-by-2025/

Υβριδικά ή ηλεκτροκίνητα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#570853 Είναι εφικτό για τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες που έχουν αρκετή πυκνότητα κατοίκων χωρίς μεγάλες ενδιάμεσες αποστάσεις.
Ακούω όλο και περισσότερους να σκέφτονται ότι το επόμενό τους αυτοκίνητο θα είναι υβρικό ή πλήρως ηλεκτρικό. Ίσως το δεύτερό τους, το πόλης, αλλά το συναντώ εκεί που δεν το περιμένω, στα σχετικά συντηρητικά μέλη της κοινωνίας. Πλέον η επαναστατική κίνηση θα είναι το να πάρεις παραδοσιακό μηχανοκίνητο.