Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#773014 Ισως με το Αστρα του 05 να εχει τοσο μεγαλη ψαλιδα
Αλλα με το Αστρα του 18-19 πχ που το αγοραζες κατω απο το ψυχολογικο οριο των 20κ δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλη η ψαλιδα που να δικαιολογει τα 10κ του βηματος χρεωσης
Ποσο να πληρωσεις ενα συστημα αυτοματου φρεναρισματος και μια αναγνωση οριων ταχυτητας?

δεν ειναι οτι μετακινηθηκες απο τα 20κ στα 22κ. Εδω αλλαξες ταξη μεγεθους.
Και ολα αυτα για ισχυ 130hp?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#773016
Geralt έγραψε:Ισως με το Αστρα του 05 να εχει τοσο μεγαλη ψαλιδα
Αλλα με το Αστρα του 18-19 πχ που το αγοραζες κατω απο το ψυχολογικο οριο των 20κ δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλη η ψαλιδα που να δικαιολογει τα 10κ του βηματος χρεωσης
Ποσο να πληρωσεις ενα συστημα αυτοματου φρεναρισματος και μια αναγνωση οριων ταχυτητας?

δεν ειναι οτι μετακινηθηκες απο τα 20κ στα 22κ. Εδω αλλαξες ταξη μεγεθους.
Και ολα αυτα για ισχυ 130hp?

Μα και τοτε υπηρχε Αστρα με 140 αλογα.

Ασε που κοιτας τα Β και θες 23Κ για Κορσα με 130, και 25Κ για Πουμα με 125, που αν εισαι 1,85 και πανω σχεδον δεν χωρας πισω.
Καπου εκει τα 30 του Αστρα δεν ειναι και τοσα πολλα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#773017 Συμφωνείτε και εσείς πως αν έχουμε φτάσει 20+ για Corsa και 30+ για Astra έχουμε πρόβλημα, ή μόνον εγώ είμαι ο περίεργος; Ποιος μπορεί να δώσει τόσα λεφτά για καινούριο αμάξι;
EDIT: Εννοώ, αυτά τα αυτοκίνητα είναι για νορμάλ οικογένειες ξέρω γω και όχι για ανθρώπους με λεφτά. 30Κ για αμάξι, είναι πολλά λεφτά για μένα ή τέλος πάντων μάλλον εγώ δεν έχω. Θέλει μια γενναία προκαταβολή και δόσεις για πολλά χρόνια.
:sorry:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#773018
Geralt έγραψε:Ισως με το Αστρα του 05 να εχει τοσο μεγαλη ψαλιδα
Αλλα με το Αστρα του 18-19 πχ που το αγοραζες κατω απο το ψυχολογικο οριο των 20κ δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλη η ψαλιδα που να δικαιολογει τα 10κ του βηματος χρεωσης
Ποσο να πληρωσεις ενα συστημα αυτοματου φρεναρισματος και μια αναγνωση οριων ταχυτητας?

δεν ειναι οτι μετακινηθηκες απο τα 20κ στα 22κ. Εδω αλλαξες ταξη μεγεθους.
Και ολα αυτα για ισχυ 130hp?


Αυτό ακριβώς... Συνάδελφος πήρε πριν 2 χρόνια Kadjar Sport με αξιοπρεπέστατο εξοπλισμό στα 21,5Κ...

Τώρα με 21,5Κ παίρνεις Clio :lol:

Είναι γελοίο. Δεν υπάρχει τέτοια πρόοδος σε 2 χρόνια. Εξάλλου, το Kadjar που βγαίνει τώρα είναι πρακτικά το ίδιο, απλά κοστίζει 27-28Κ αν θυμάμαι καλά μία πάνω κάτω αντίστοιχη έκδοση...

Και το θέμα είναι πως τα εισοδήματα (ακόμα και στις πολιτισμένες χώρες της Ευρώπης) δεν έχουν ακολουθήσει αυτή την δραματική αύξηση των τιμών (όχι μόνο στα αυτοκίνητα προφανώς, γενικά στο κόστος ζωής).


Anonymous Founder έγραψε:Συμφωνείτε και εσείς πως αν έχουμε φτάσει 20+ για Corsa και 30+ για Astra έχουμε πρόβλημα, ή μόνον εγώ είμαι ο περίεργος; Ποιος μπορεί να δώσει τόσα λεφτά για καινούριο αμάξι;


Ε, προφανώς και είναι πρόβλημα... Το είχε πει και ο τσέος της Stellantis. Αν δεν γίνει κάτι να μειωθούν οι τιμές των αυτοκινήτων θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα σύντομα.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#773033
Anonymous Founder έγραψε:Συμφωνείτε και εσείς πως αν έχουμε φτάσει 20+ για Corsa και 30+ για Astra έχουμε πρόβλημα, ή μόνον εγώ είμαι ο περίεργος; Ποιος μπορεί να δώσει τόσα λεφτά για καινούριο αμάξι;
EDIT: Εννοώ, αυτά τα αυτοκίνητα είναι για νορμάλ οικογένειες ξέρω γω και όχι για ανθρώπους με λεφτά. 30Κ για αμάξι, είναι πολλά λεφτά για μένα ή τέλος πάντων μάλλον εγώ δεν έχω. Θέλει μια γενναία προκαταβολή και δόσεις για πολλά χρόνια.
:sorry:


εσυ εισαι ο περιεργος :lol:

νομιζω εχει χαθει η μπαλα προ πολλου

Οκ αντιλαμβανομαι την εξελιξη των κινητηρων και τα στανταρ ασφαλειας αλλα στην τελικη ενα αμαξακι πολης αγοραζεις (για κατηγορια Κορσα μιλαω) με προσηλωση σε αστικες διαδρομες απο το μερος Α στο μερος Β χωρις να βρεχεσαι
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#773035
Anonymous Founder έγραψε:Συμφωνείτε και εσείς πως αν έχουμε φτάσει 20+ για Corsa και 30+ για Astra έχουμε πρόβλημα, ή μόνον εγώ είμαι ο περίεργος; Ποιος μπορεί να δώσει τόσα λεφτά για καινούριο αμάξι;
EDIT: Εννοώ, αυτά τα αυτοκίνητα είναι για νορμάλ οικογένειες ξέρω γω και όχι για ανθρώπους με λεφτά. 30Κ για αμάξι, είναι πολλά λεφτά για μένα ή τέλος πάντων μάλλον εγώ δεν έχω. Θέλει μια γενναία προκαταβολή και δόσεις για πολλά χρόνια.
:sorry:

Γιατι ποιος εχει;

Απλα αυτο που καποτε ηταν το νορμαλ να κοιτας για αμαξι στα 20-22Κ και καποιοι μπορουσαν να φτασουν στα 25-26Κ, εχει φτασει στα 30+Κ.

Το Αστρα στα 21Κ ηταν ευκαιρια πριν 3-4 χρονια, τωρα ας το κοιτανε στις εκθεσεις με τα λεφτα που κοστιζει.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#773040
Anonymous Founder έγραψε:Συμφωνείτε και εσείς πως αν έχουμε φτάσει 20+ για Corsa και 30+ για Astra έχουμε πρόβλημα, ή μόνον εγώ είμαι ο περίεργος; Ποιος μπορεί να δώσει τόσα λεφτά για καινούριο αμάξι;
EDIT: Εννοώ, αυτά τα αυτοκίνητα είναι για νορμάλ οικογένειες ξέρω γω και όχι για ανθρώπους με λεφτά. 30Κ για αμάξι, είναι πολλά λεφτά για μένα ή τέλος πάντων μάλλον εγώ δεν έχω. Θέλει μια γενναία προκαταβολή και δόσεις για πολλά χρόνια.
:sorry:
Προφανώς.Εγω δε θα έδινα με τίποτα αυτά τα λεφτά για τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα...
Δε τα αξίζουν με τίποτα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#773044 Kamiq 1.5 DSG ambition τον 1/2021 21,5 k
και
Kamiq 1.5 DSG ambition τον 4/2022 27 k

ΊΔΙΟ αυτοκίνητο, εξοπλισμός κλπ
25% πάνω για το ΊΔΙΟ πράγμα, όχι για κάτι εξελιγμένο, με επιπλέον εξοπλισμό, ασφάλεια κλπ
ΕΕΠ μετά την πρώτη καραντίνα του '20 έδιναν το τότε Astra 1.4 150 με καλύτερο εξοπλισμό από τον βασικό στα 15 χιλιάρικα όλα μέσα. Δεν είχε πια και τοοοοοση απόσταση από το σύγχρονο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#773046 Peugeot 208 16000€ τέλη 2021, 20k τώρα.
Η (σχεδόν) βασική έκδοση.

Το i30, 17200 τελική Αύγουστο 21, σήμερα 19900
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#773047 Υπαρχει μεγαλη βελτιωση σε ασφαλεια και προσφερομενο εξοπλισμο, που εν μερη δικαιολογει μια αυξηση τιμης, αλλα σε ποιοτητα και μηχανικα το C-Seg εχει σημαντικη πτωση...δινεις 30Κ και πλεον ελαχιστα εχουν πισω ανεξαρτητη αναρτηση για παραδειγμα. Αλλα δεν ασχολειται κανεις πλεον με αυτα, το μετρο συγκρισης ειναι το infotainment..
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#773048 Ακριβώς
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#773062 Το 2008 1.2 100hp στην έκδοση allure plus το παραγγείλαμε 02/21 με 22100€! Τώρα η ίδια έκδοση χωρίς κανα facelift ή κάτι σχετικό 26800!!! Έχουν ξεφύγει τελείως τα πράγματα όπως και στα μεταχειρισμένα όπου πολλά πωλούνται αξριβοτερα απ το ποσό που είχαν αγοραστεί καινουρια πριν 3,4 ετη. Το θέμα είναι ότι αφού ανέβηκαν δύσκολα θα κατέβουν, που και να κατεβουν κάποια στιγμή δεν θα φτάσουν ποτέ στα επίπεδα που ήταν.

Και για να είμαι εντός θέματος 30k και να μου περίσσευαν για πέταμα ,για opel astra δεν τα έδινα!!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#773069
Geralt έγραψε:30.500 για Αστρα? Προσφορα κιολας?
Μαλλον ειναι τυπογραφικο, δεν μπορει :(

https://www.facebook.com/Opel.Mega.Moto ... 3312996805



Δεν μας αναγκάζει κάποιος να πάρουμε την έκδοση των 30 χιλιάδων. Υπάρχουν και φτηνότερες εκδόσεις: https://www.drive.gr/news/agora/oi-time ... tin-ellada
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#773072 Μπήκα σε ένα Mokka που αγοράστηκε φθινόπωρο, πριν τις μεγάλες αυξήσεις, και πάλι είχε βγει 27.000€
Οκ, με εξαίρεση τη σουίτα ασφαλείας, είναι αστείο το τι αγοράζει σήμερα κανείς με 30.000€ ακόμα και σε επίπεδο αίσθησης, πλαστικών, υλικών κλπ. Ειδικά πίσω,στις πόρτες π.χ. ήταν λες κ ήσουν σε agila 20ετιας

Για μένα πλέον και για καμια διετία ακόμα, ο μόνος λόγος να αγοράσεις αυτοκίνητο είναι να μην έχεις κανένα μεταφορικό μέσον, ή να πουλήσεις το υπάρχον σου όχημα σε τρομερά καλή τιμή. Από κει και πέρα, εφόσον σε αυτοκίνητο 8ετίας σαν το δικό μου μπορώ να περάσω στην εργοστασιακή οθόνη ένα Boxακι να έχω Apple Carplay, μόνο τα έξτρα βοηθήματα ασφαλείας λείπουν, που είναι πολύ χρήσμα, αλλα σίγουρα δε προτίθεμαι ποτέ να δώσω μερικές χιλιάδες ευρώ για αυτά :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#773081
REALZEUS έγραψε:
Geralt έγραψε:30.500 για Αστρα? Προσφορα κιολας?
Μαλλον ειναι τυπογραφικο, δεν μπορει :(

https://www.facebook.com/Opel.Mega.Moto ... 3312996805



Δεν μας αναγκάζει κάποιος να πάρουμε την έκδοση των 30 χιλιάδων. Υπάρχουν και φτηνότερες εκδόσεις: https://www.drive.gr/news/agora/oi-time ... tin-ellada


Ε, τώρα ξεκινάει το Astra από 24Κ, πριν από 2-3 χρόνια ξεκινούσε από 17Κ, το συμπέρασμα παραμένει... οι τιμές έχουν ξεφύγει.