Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#242951 Ρόμπα
Άβαταρ μέλους
By apav
#242982
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#263723 Το Corsa 1.0T έφτασε τα 10000 μέσα σε 6 μήνες περίπου!Όλα καλά ,κανένα πρόβλημα.
Ο κινητηρας είναι τέλειος.Ουτε που καταλαβαίνεις οτι είναι 3c ειδικά απο μέσα.Εντάξει δεν έχει εκρηκτικότητα αλλά απο επιδόσεις πάει μια χαρα.Κινείται άνετα με 160 στην ΕΟ,ενω και σε ένα ταξίδι Πόρτο χέλι μας εξέπληξε ευχάριστα!
Η κατανάλωση βρίσκεται στο 7,1 με χρήση 80% στη πόλη και αρκετό σκίσιμο.
Αν σκεφτω οτι αγοράστηκε 12500euro το λες και ευκαιρία!! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#270333 Καλησπέρα - μία γρήγορη ερώτηση προς τους κατόχους της μάρκας (παρότι ξέρω ότι δεν απαντιέται εύκολα αυτό που θα ρωτήσω):

Ο 1.4Τ 140hp κινητήρας ενός καλού μου φίλου χρήζει πιθανότατα σοβαρής επισκευής (ανεξήγητα, σε λίγα χλμ, μόλις έληξε η εγγύηση!) - γνωρίζουμε κάποιο εξειδικευμένο και αξιόπιστο συνεργείο στην Αττική, κατά προτίμηση βορειοδυτικά (όχι ότι είμαστε για να διαλέγουμε και περιοχή βέβαια);

Προς το παρόν δε γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες για τη βλάβη - υπόσχομαι όμως να ενημερώσω για την εξέλιξη! :innocent:
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#273674
NickNT έγραψε:Καλησπέρα - μία γρήγορη ερώτηση προς τους κατόχους της μάρκας (παρότι ξέρω ότι δεν απαντιέται εύκολα αυτό που θα ρωτήσω):

Ο 1.4Τ 140hp κινητήρας ενός καλού μου φίλου χρήζει πιθανότατα σοβαρής επισκευής (ανεξήγητα, σε λίγα χλμ, μόλις έληξε η εγγύηση!) - γνωρίζουμε κάποιο εξειδικευμένο και αξιόπιστο συνεργείο στην Αττική, κατά προτίμηση βορειοδυτικά (όχι ότι είμαστε για να διαλέγουμε και περιοχή βέβαια);

Προς το παρόν δε γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες για τη βλάβη - υπόσχομαι όμως να ενημερώσω για την εξέλιξη! :innocent:


Αφού ευχαριστήσω θερμά το φίλο Stilskin που μου έστειλε τις προτάσεις του με pm, ενημερώνω τελικά ότι η βλάβη δεν ήταν φλάντζα κτλ όπως πιστεύαμε (μαγιονέζες κτλ), αλλά ψυγείο λαδιού (ή εναλλάκτης τέλος πάντων), ενώ χρειάστηκε και αλλαγή αντλίας νερού.

Το θετικό είναι ότι η αντιπροσωπεία από όπου αγοράστηκε το αυτοκίνητο προσέφερε τελικά έκπτωση 50%, και η επισκευή με όλα τα παρελκόμενα (λάδια, νερά) κόστισε 465 ευρώ - η αρχική εκτίμηση τόσο αυτής όσο και άλλης αντιπροσωπείας Opel ήταν κάπου 900 ευρώ!

Κερατιάτικα, αλλά έτσι είναι αυτά τα άτιμα τα μηχανήματα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#274072 Εφόσον λύθηκε το θέμα τέλος καλό - όλα καλά.
Τώρα όσον αφορά το κόστος πιστευω οτι αν επέλεγες κάποιο εξειδικευμενο συνεργείο θα πλήρωνες λιγότερα. Το ψυγείο λαδιού πόσο το χρέωσαν στην αντιπροσωπεία και πόσο την αντλία νερού?
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#274537
Stilskin έγραψε:Εφόσον λύθηκε το θέμα τέλος καλό - όλα καλά.
Τώρα όσον αφορά το κόστος πιστευω οτι αν επέλεγες κάποιο εξειδικευμενο συνεργείο θα πλήρωνες λιγότερα. Το ψυγείο λαδιού πόσο το χρέωσαν στην αντιπροσωπεία και πόσο την αντλία νερού?


Το θέμα θεωρητικά βέβαια λύθηκε - το αμάξι είναι ακόμη μέσα (σήμερα παραδίδεται), γιατί το σύστημα ψύξης είχε γίνει χάλια (ανάμιξη λαδιού/νερού) και χρειάστηκαν (υποτίθεται πάντα) πολλές πλύσεις. :dizzy:

Να διευκρινίσω ότι το αμάξι είναι πολύ καλού μου φίλου και όχι δικό μου, και δεν το έχει και πολύ με το ψάξιμο και αγορά ανταλλακτικών (και δυστυχώς τώρα τελευταία δεν έχω ούτε 5' ελεύθερα τη μέρα να βοηθήσω). Σε γενικές γραμμές πάντως βολεύτηκε από την αντιπροσωπεία επειδή του κάνουν άτοκες με πιστωτική.

Σχετικά με τα ανταλλακτικά, προς το παρόν δεν έχουμε λάβει ανάλυση του κόστους, πέραν του συνολικού - όταν με το καλό παραληφθεί το τιμολόγιο, θα ενημερώσω!
Άβαταρ μέλους
By babakos
#274622 Αν κανεις (ατυχος) εχει Opel Mokka τρέχει προγραμμα ανάκλησης οποτε θα ειδοποιηθείτε για έλεγχο

http://www.autotriti.gr/data/news/previ ... 135574.asp

Το πήγα και βεβαια ενω ξερουν το προβλημα δεν εχουν stock τιποτα, αλλά θα ειδοποιηθώ να ξαναπαω

Ειναι αυτο που λεμε after sales support :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#365042 Την ημέρα των ερωτευμένων... :inlove: :inlove: :lol:


Πάντως, προσωπικά ένα στεγνό νούμερο ζημιών δεν μου λέει και πάρα πολλά (και ούτως ή άλλως 260εκ. δεν είναι τραγικό για το μέγεθος της εταιρείας), πρέπει κάποιος να δει και το cash flow. Και 15 δισ. σωρευμένων ζημιών (αν η δουλειά γυρίσει προφανώς), μπορούν απλά να σημαίνουν ότι θα μειωθούν οι φορολογικές υποχρεώσεις στα χρόνια της κερδοφορίας... :iconcool: Προφανώς η GM ξέρει κάτι παραπάνω από 2 νούμερα... :lol: Θέλω να ελπίζω τουλάχιστον... :lol:

Τώρα, το πως θα μπορούσε να δουλέψει μία συγχώνευση GM-Europe - PSA αγνοώ, μιας και τα τρία σήματα (καλά 4 αν βάλουμε και τον βρετανικό γρύπα ως χωριστό :svivhaha: ) καλύπτουν λίγο - πολύ τον ίδιο χώρο στην αγορά... :hmmm: Δεν ξέρω τι ακριβώς θα γίνει... θ' αρχίσουν τα Peugeot να υποστρέφουν και να έχουν ψόφια τιμόνια ή τα OPEL να έχουν απότομη υπερστροφή (και τα σουηδικά);; δεν ξέρω... :s_dunno :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#365137 Πόσο μπροστά είμαι που έχω και peugeot και opel...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dstou
#372040 Και Όπελ και Βώξολ πήρε η ΠΣΑ. Καλορίζικες.
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#372044 Και πάνω που έλεγα γιαπωνέζικα έχω, σε οπελάρες έμαθα και έχω ακόμα το μουλαράκι, να πάρω και ένα πεζώ, τσουπ, συγχώνευση...

Θα πάρουν τα όπελ τα σασιά των πεζώ ή το αντίστροφο, έχουμε inside info;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#372055 Το πιο πιθανο ειναι πως τα μελλοντικά Opel θα βασιζονται στη νεα εξαιρετικη πλατφορμα της PSA.
Υ.Γ. εκει στα "σασια" εκλαψα λιγο.

< >
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#372087 Μισό να στείλω ένα virtual χαρτομάντηλο για το κλάμα :lol:

Όσο για την πλατφόρμα, όντως αν εννοούμε αυτήν του τελευταίου 308, έμεινα ολίγον τι μ@λακας από αυτό το αυτοκίνητο, όπως έχω ξαναγράψει πριν, έπρεπε να το πούνε 306 κατά τη γνώμη μου. Μου θυμίζει μία διασταύρωση παλιού καλού χόντα (αίσθηση ότι όλο το βάρος είναι μαζεμένο κάτω από τον λεβιέ του χειροφρένου) και παλιού καλού γαλλικού.

Ο καϋμένος ο 1,6 hdi εξαιρετικά οικονομικός αλλά εκεί στα 115 που είναι το δικό μου πρέπει να είναι και το όριο του. Κατά τα άλλα τρομερός, "άνοιγε" μέχρι τις 50000, μακάρι να είναι από το ίδιο υλικό που ήταν οι παλιοί XUD που πήγαιναν κανένα εκατομμύριο.

Άμα στο 308 έβαζαν και τον 1,6 της όπελ με τα 150 αλογάκια, νομίζω θα ήταν εξαιρετικό σύνολο.