Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#538143 ACEA A3 βρίσκεις ακόμα και στο Lidl. Τόσο απλο είναι.
Άβαταρ μέλους
ByManousos
#538157
bebes έγραψε:Καλημέρα,
πηρα ενα Agila του 2005 με αυτον τον κινητηρα:
1.3 CDTi με τα 69 άλογα; (2004-2007)
Τον φορανε τα Corsa και τα Meriva.

Τον έχει κάποιος να μου πεί τι λάδι να βάλω και κάθε πότε να το αλλάζω;
Στο ψαχτήρι της Castrol δίνει τα Edge 5-30 C3.
Τέτοια βάζω και στο Subaru, αλλά το Agila δεν εχει φίλτρο μικροσωματιδίων.

H Motul προτείνει το 8100 X-CLEAN EFE 5W-30

Οπότε καταλήγω στο 5-30


Στο βιβλιαρακι που εχει μεσα δεν αναφέρει ιξωδες λαδιου, το έχει κενο να το συμπληρώσει το συνεργείο :slap:
επίσης εχει διάστηματα αλλαγής ανά 30000 χιλιομετρα :yikes:


Ρίξε μια ματιά στη σελ 213
https://www.opel.gr/content/dam/Opel/Europe/greece/nscwebsite/el/04_Owner/02_Manuals/om_corsa_kta-2656_12-el_eu_my13_ed0113_18_el_gr_online-corsa-.pdf
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#538162
bebes έγραψε:Καλά ειναι τρελοί αυτοί στην Οπελ; Αλλαγη στα 50000 χιλιόμετρα;;; :vava:

Αφορά αυτούς που τα κάνουν σε έναν χρόνο ή και λιγότερο . Φυσικά ενδιάμεσα θα χρειαστεί να συμπληρώσεις λάδι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#538165
REALZEUS έγραψε:ACEA A3 βρίσκεις ακόμα και στο Lidl. Τόσο απλο είναι.



Εικόνα

Αν μεγεθύνεις τη σελίδα-εικόνα θα δεις ευκολότερα τις προδιαγραφές στην ετικέτα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#538177
mousatos έγραψε:
REALZEUS έγραψε:ACEA A3 βρίσκεις ακόμα και στο Lidl. Τόσο απλο είναι.



Εικόνα

Αν μεγεθύνεις τη σελίδα-εικόνα θα δεις ευκολότερα τις προδιαγραφές στην ετικέτα.

Για αυτο ξεκίνησα να γράψω.
Το έχει την Πέμπτη και έχει τις προδιαγραφές που ανέφερες πιο πανω (ACEA A3/B3/B4) Pennasol είναι, Μάλλον θα το δοκιμασω

Ξαναείδα πιο προσεκτικά το βιβλιο συντήρησης και αναφέρει για τους diesel κινητήρες ποιότητα λαδιου: GΜ-LL-B-025, ιξώδες: 0-30, 0-40, 5-30, 5-40, οπότε συμφωνεί μ'αυτα που ανέφερες πιο πάνω και με τα χαρακτηριστικά του manual που παρέθεσε ο μανούσος (Dexos2 προφανώς δεν υπήρχε τότε)

Ευχαριστω ολους σας για τη βοήθεια :)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#538420 Opel Astra 1600 του 2010 αυτόματο δερνουμε?

Τίποτα γνωστά προβλήματα με κιβώτια ή κινητήρα?

Η σπορ συμπεριφορά δεν μας ενδιαφέρει, προορίζεται για καθημερινό αυτοκίνητο μάλλον αδιαφορου οδηγού.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#538439 Το κιβώτιο είναι νομίζω μέτριο, αν δεν κάνω λάθος είναι ρομποτικό και αργό. Ίσως και όχι τόσο αξιόπιστο.
Δες το προσεκτικά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#538441 Ναι αυτό είναι αλήθεια ότι το φοβόμουν.

< >
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#538459 Dimik μιλάμε για τούρμπο? Αν μιλάμε για ατμόσφαιρα δε θυμάμαι να έχω συναντήσει τόσο ενεργοβορο κινητήρα άλλη φορά. Και μιλάω και για manual. Ίσως βέβαια έφταιγε το αμάξι που είχα.

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#538478 Τούρμπο είναι, θα πάμε να το δούμε σε λίγο αλλά θα παίξει μάλλον άκυρο.

Σε αυτά τα λεφτά παίζουν από 3αρα μέχρι Μαζντα 6 ή 159.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#538489 Μην το σκέφτεσαι,Μαζνταρα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#538522 Νομίζω δεν έχω οδηγήσει αθλιοτερο αυτοκίνητο.

Βουρ για αλλα

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#539620 Σήμερα πηρα ενα πεντόλιτρο 5-40 Lidl για να κάνω την αλλαγή.
Κοιτάζοντας μισο λιτρο που μου ειχε περισσέψει απο το castrol 5-30 C3 που είχα αναφέρει παραπάνω, βλέπω οτι καλύπτει όλες τις προδιαγραφές για τα οπελ, παλαιοτερα και νεοτερα


Εικόνα


mousatos έγραψε:GM-LL-A-025
Special GM approval for long-life engine oil for gasoline engines. Viscosity is SAE 0W-30. Product meets ACEA A3/B3. Drain interval can be as long as 30 000 kms. Recommended for vehicles built before MY2011.

GM-LL-B-025
Special GM approval for long-life engine oil for diesel engines. Viscosity is SAE 5W-40. Product meets ACEA A3/B3/B4. Drain interval can be as long as 50 000 kms. Recommended for vehicles built before MY2011.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#550086 Ήρθε και το γερμανικό Peugeot. Πολύ τίμιο. Είναι 1.2 110hp x-clusive EAT6 και εκτός από το drivetrain, βρωμάει παντού Peugeot. Ποιοτικά είναι κάτω από το μέσο όρο, έχει κάκιστα πλαστικά αλλά αναπληρώνει με το φοβερό εξοπλισμό και τη χαμηλή τιμή. Τρομερή επιλογή για μια μικρή οικογένεια που δεν ασχολείται με μούρη κτλ και θέλει απλά ένα ασφαλές καλοεξοπλισμένο μουλάρι για κάθε μέρα.

Εικόνα
ΕικόναΕικόνα