Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#790336 Με γεια και καλοπάτητα. Σκληρό τακάκι φαίνεται. Σου βγάζει ήχους;
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#790340 Τα τελειωμένα βγάζανε ναι, είχαν γίνει ενοχλητικά ειδικά σε κάτι φρεναρίσματα σε κίνηση που ψιλοτσουλάς και το πατάς. Αλλά οκ, καταλαβαίνω το λόγο προφανώς, δεν είχε μείνει τίποτα

Σε φρεναρίσματα από 50-60χλμ δεν άκουγα κάτι

Έχει πάντως άπειρες επιλογές για τακάκια, ειδικά στο renault sport shop πουλάνε διάφορα Ferodo αλλά προτίμησα τα ΟΕΜ, ακόμα και στις μοτοσυκλέτες που είχα τα ΟΕΜ ήταν πάντα η χρυσή τομή (εκτός από κάτι Brembo πιστάδικα που είχα βάλει στο R6 στις Σέρρες και είχα πάθει πλάκα. Τα οποία στα πρώτα 2 φρεναρίσματα δεν είχες φρένο, αλλά μετά ήταν άγκυρες)
Άβαταρ μέλους
By nikos
#790357
BARHonda έγραψε:Αντικατάσταση τακακίων σήμερα…

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η λυπητερή στο άλλο νήμα
Συντήρηση λίπανση δαγκάνες έκανες η απλά σου έβαλαν τα τακάκια αφού έσπρωξαν τα έμβολα μέσα?
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#790369
nikos έγραψε:
BARHonda έγραψε:Αντικατάσταση τακακίων σήμερα…

Η λυπητερή στο άλλο νήμα
Συντήρηση λίπανση δαγκάνες έκανες η απλά σου έβαλαν τα τακάκια αφού έσπρωξαν τα έμβολα μέσα?


Το δεύτερο
Άβαταρ μέλους
By nikos
#790371
BARHonda έγραψε:
nikos έγραψε:
BARHonda έγραψε:Αντικατάσταση τακακίων σήμερα…

Η λυπητερή στο άλλο νήμα
Συντήρηση λίπανση δαγκάνες έκανες η απλά σου έβαλαν τα τακάκια αφού έσπρωξαν τα έμβολα μέσα?


Το δεύτερο
Όντως ρε φίλε? Λυπηρό γιατί δεν είναι και καμιά σπουδαία δουλειά αλλά είναι σημαντική
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#790377
nikos έγραψε:
BARHonda έγραψε:
nikos έγραψε:
BARHonda έγραψε:Αντικατάσταση τακακίων σήμερα…

Η λυπητερή στο άλλο νήμα
Συντήρηση λίπανση δαγκάνες έκανες η απλά σου έβαλαν τα τακάκια αφού έσπρωξαν τα έμβολα μέσα?


Το δεύτερο
Όντως ρε φίλε? Λυπηρό γιατί δεν είναι και καμιά σπουδαία δουλειά αλλά είναι σημαντική
Δεν υπήρχε άνεση χρόνου δυστυχώς, τώρα το πόσο σημαντικό ή ασήμαντο είναι στην φθορά των καινούριων θα φανεί στην πορεία

Για να κάνεις σωστή δουλειά θέλεις μίνιμουμ μία ώρα να αφαιρέσεις δαγκάνες και υγρά φρένων, να σπρώξεις τα έμβολα έξω με αέρα ώστε να τα καθαρίσεις τέλεια αλλά και τις θέσεις τους, λογικά θες και καινούρια τσιμουχάκια (έκανες τόσο κόπο και θα αφήσεις τα παλιά?), λίπανση, τοποθέτηση όλα, καινούρια υγρά κτλ κτλ

Δεν είχαμε τόσο χρόνο και μεταξύ μας, ποια αντιπροσωπεία θα τα κάνει αυτά; Άντε να ρίξουν brake cleaner
Άβαταρ μέλους
By nikos
#790397 @BARHonda έχεις δίκιο ποιος θα τα κάνεις αυτά.
Όμως δεν είναι απαραίτητο να βγει όλο το πιστόνι έξω.
Όταν αλλάζεις τακάκια είναι ήδη πολύ έξω γιατί έχουν φαγωθεί τα παλιά τακάκια.
Οπότε το καθαρίζεις όπως είναι πανω και τσουπ το βάζεις μεσα.
Κάνεις και ένα καθάρισμα λιπανση στις γλυστρες να ρολαρει η δαγκάνα και είσαι ετοιμος.
Έτσι είναι η πληρωμή εργασίας η έτσι θα έπρεπε να είναι
Άβαταρ μέλους
By billaros@13
#794648 Σε Renault clio diesel 1500 το expression του 2021 μου ανάβει συνέχεια το τσεκ αντιρυπανσης,το έχω πάει δύο φορές αντιπροσωπεία και πάλι τα ίδια είχε κανένας παρόμοιο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By billaros@13
#794649 Σε Renault clio 2021 diesel 1500 το expression μου ανάβει συνέχεια το Τσεκ αντιρυπανσης αλλά δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα το αυτοκίνητο το πήγα 2 φορές αντιπροσωπεία αλλά πάλι τα ίδια...έχει κάποιος κάποιο παρόμοιο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#794650 Τι σφάλμα καταγραφεί ο εγκέφαλος;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#794661 Ωραία, άρα υπάρχει αποθηκευμένο σφάλμα και το αμάξι είναι εντός εγγύησης.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#794671 Το έχω σε Renault Megane RS 2019. Το έχω σβήσει αρκετές φορές μέσω OBD και η συχνότητα επανεμφάνισης είναι ακανόνιστη. Το καλοκαίρι στην Ελλάδα μου το έβγαζε ανά 100χλμ περίπου. Όταν επέστρεφα Τσεχία μέσω Ιταλίας μου το έβγαλε μετά από 1000χλμ

Δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό που το ενεργοποιεί και από όσα έχω διαβάσει, δεν είναι κάτι στάνταρ που θα πας αντιπροσωπεία, θα στο αλλάξουν και δεν ξαναεμφανιστεί ποτέ

Εικόνα

Εικόνα