Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#671042 Ναι, αλλά είναι και το καινούριο μοντέλο που είναι σαφώς ανώτερο αυτοκίνητο, δεν έχει 90 άλογα αλλά 115 και είναι χωρίς 5,5 χρόνια και 100Κ χιλιόμετρα στην πλάτη. Στα 24Κ είναι το Blue 115dCi EDC σύμφωνα με το site, ποιος ξέρει και τι προσφορές μπορεί να παίζουν στην αντιπροσωπεία μέσα.

Συμφωνώ ότι οι τιμές των μτχ είναι πολύ υψηλές, αναρωτιέμαι τελικά στα πόσα ευρώ όντως αλλάζουν χέρια.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#671044 Επειδή ψάχνομαι κι εγώ σιγά σιγά, στη Renault δεν έχουν ιδιαίτερες προσφορές στο captur, μόνο κάτι μεταλλικά - διχρωμιες κι ο, τι λίγα κατοσταρικα κόψει ο dealer.
Από την άλλη στο Kadjar κόβουν αρκετά.
Υποθέτω βέβαια ότι τώρα Νοέμβριο-Δεκέμβριο που κλείνει το έτος κάτι καλύτερο θα παίξει.

Α άλλο ένα κακό με το Captur είναι ότι προς το παρόν έχουν αποσύρει τον 1.3 και το πουλάνε μόνο με τον χιλιαρη.
Θα το επαναλανσαρουν λέει με το νέο έτος με mild hybrid σύστημα (και προφανώς πιο ακριβά).
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#671046
funkyreverend έγραψε:Ναι, αλλά είναι και το καινούριο μοντέλο που είναι σαφώς ανώτερο αυτοκίνητο, δεν έχει 90 άλογα αλλά 115 και είναι χωρίς 5,5 χρόνια και 100Κ χιλιόμετρα στην πλάτη. Στα 24Κ είναι το Blue 115dCi EDC σύμφωνα με το site, ποιος ξέρει και τι προσφορές μπορεί να παίζουν στην αντιπροσωπεία μέσα.

Συμφωνώ ότι οι τιμές των μτχ είναι πολύ υψηλές, αναρωτιέμαι τελικά στα πόσα ευρώ όντως αλλάζουν χέρια.
Δεν διαφωνω σε αυτα που λες. Απλά με λόγω των τιμών που έχουν τα καινούρια αυτοκίνητα μάλλον τους παίρνει να κρατάνε αντίστοιχα ακριβές και στα μετάχειρισμενα.

Asimov automotivo και πλαμαρ στο car.gr είχαν κάτι καινούρια captur με τιμές καλύτερες από αυτές του καταλόγου. Ρίξε μια ματιά αν υπάρχουν ακόμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#671049 Θα ρίξω, αν και, προς το παρόν, έχει προτεραιότητα το 2008 και το νέο Juke (που δεν έχει σχέση με το παλιό αίσχος).
Και στο πίσω μέρος του μυαλού μου το 3008, αν και δεν θέλω να ανέβω τόσο. Έχει όμως μεγαλύτερους χώρους που μου είναι χρήσιμοι και φυσικά μου αρέσει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#671050 Captur συνολικά πιο ωραιο για μένα από 2008.

Νομίζω ότι 2008 ειναι αρκετά κατώτερο του 3008.

3008 φυσικά καλύτερο όλων.






< >
Τελευταία επεξεργασία από bibendum και 24 Οκτ 2020, 20:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#671051 Αν σου αρέσει το σχέδιο από ότι έβλεπα καλές τιμές έχει και το Crossland X.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#671052 Δεν μου αρέσει καθόλου το Crossland και ποιοτικά υπολείπεται πολύ. Μου πέφτει μικρό επίσης.
Grandland θα μπορούσε να είναι η επιλογή αν δεν είχε φτηνιες στις αρχικές εκδόσεις.

Το Captur βγαίνει ακριβότερο από το 2008 και θεωρώ απαράδεκτο που έχει πίσω ταμπουρα ξέρω γω και κάτι άλλα τέτοια.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#671053 Το οδήγησα σήμερα.
Καλούλης εξοπλισμός, άνετο στον δρόμο(Μεταμόρφωση, Τατοΐου και ΕΟ).
Όμως...
Παρατηρώ τα λάστιχα. Άλλα εμπρός, άλλα πίσω. Ρωτάω τον τύπο αν είναι εισαγωγής και μου δίνει καταφατική απάντηση. Πρίν μπω καν μέσα. Οδηγώντας, το τρίπ ανέγραφε τα πάντα στα Γαλλικά :lol: . Ξενέρωσα. Μαζί με το ότι είναι Euro5, κάτι το οποίο εξαρχής δεν μου καθόταν καλά, ευχαρίστησα (εξυπηρετικότατοι δεν μπορώ να πω) και έφυγα.

Μόλις 200m παραπέρα δοκίμασα το εξής
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/26106425-renault-captur
Ελληνικό, από leasing του Θεοχαράκη, έχει 5-6 παρόμοια κομμάτια εκεί όπως και clio4, διάλεξα αυτό με τα λιγότερα χλμ καθότι και αρέσκω ανοιχτοχρωμία. 16άρες αντί για 17(καλύτερα!) και απλό radiocd αντί για multimedia αφής. Θα πω καλύτερα για μένα, καθότι αφενός το multi της ρενό μου φαίνεται "φτωχό" σε σχέση με άλλα τουλάχιστον, αφετέρου θα με χαλάσει αν δεν έχω cd player(παλαιάς κοπής i know :lol: ). Δεν βάζω καν την παλαίωση του μούλτι, αν χαλάσει κλπ. Τέσπα, αναλύθηκα στην προηγούμενη σελίδα γι' αυτό.
Λάστιχα 2ετίας αλλά μάρκας μ' έκαψες. Απουσία παρκοραντάρ(ok 100€), δερμάτινου τιμονιού(κλάιν).
Euro6, καθαρό εσωτερικό, 62κ χλμ(100+ το άλλο), με προτρέπει να το πάω σε όποιο συνεργείο θέλω. Μου κόβει 300€(μετρητοίς εξόφληση πάντα) και περιμένω τιμή για το δικό μου για ανταλλαγή.
Εννοείται πως δεν κατασταλάζω, ωστώσο έχω έναν μπούσουλα.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#671056 Τα clio τα έχει 10000 με 90000 χλμ 75 άλογα και φτωχή έκδοση απ ότι βλεπω.


< >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#671188 Παντως edmond σε αυτα τα λεφτά που κοιτάς ίσως κοίταζα το sandero stepway η ακόμα καλυτερα θα περίμενα το νέο. Αν κ μάλλον και αυτό θα το πάρει το τσιμπηματακι του.

< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#671230
bibendum έγραψε:Παντως edmond σε αυτα τα λεφτά που κοιτάς ίσως κοίταζα το sandero stepway η ακόμα καλυτερα θα περίμενα το νέο. Αν κ μάλλον και αυτό θα το πάρει το τσιμπηματακι του.

< >

Την ίδια σκέψη έκανα ακριβώς και εγώ.
Στο μέγεθος αυτό πάνω κάτω και απαραίτητα αυτόματο. Τους πήρα τηλέφωνο και κάτι μισόλογα μου έλεγαν, από το ότι δεν ξέρουν, μέχρι για σίγουρα από αρχές του επόμενου και βλέπουμε. Εγώ σε πρώτη φάση θα' θελα για πρίν βγεί ο χρόνος αλλά και πάλι βλέπουμε.
Ενδεικτικά πάντως, για λιγότερο από 16κ€ δεν το κόβω.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#671247
Asimov έγραψε:Δεν μου αρέσει καθόλου το Crossland και ποιοτικά υπολείπεται πολύ. Μου πέφτει μικρό επίσης.
Grandland θα μπορούσε να είναι η επιλογή αν δεν είχε φτηνιες στις αρχικές εκδόσεις.

Το Captur βγαίνει ακριβότερο από το 2008 και θεωρώ απαράδεκτο που έχει πίσω ταμπουρα ξέρω γω και κάτι άλλα τέτοια.


S-tonic / Kona είναι μικρά σε χώρους; Θα πρέπει δηλαδή να ανεβείς σε Sportage/Tucson μέγεθος;
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#671251
edmond έγραψε: Εγώ σε πρώτη φάση θα' θελα για πρίν βγεί ο χρόνος αλλά και πάλι βλέπουμε.
Ενδεικτικά πάντως, για λιγότερο από 16κ€ δεν το κόβω.


Γενικά η Renault είχε απο χρόνια το καλό ότι μέσα στο επόμενο 2μηνο από την παρουσίαση ενός νέου μοντέλου της το είχε ήδη στις εκθέσεις της και εδώ.
Δεν ξέρω στην τωρινή κατάσταση βέβαια που βρισκόμαστε, αλλά έτσι έγινε και στα καινούρια Clio και Captur και παλιότερα στο Duster.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#671258 Πάντως, όταν μιλάμε για χώρους, τα πράγματα είναι πολύ σχετικά. Άλλο να θέλεις οικογενειακό και να έχεις παιδιά 1-4 ετών ξέρω γω, κι άλλο πιο μεγάλα. Στην πρώτη περίπτωση έχεις καθισματάκια, καρότσια, μαλακιούλες, στην δεύτερη άντε να έχεις ένα ποδήλατο. Εγώ επιμένω πως το πίσω συρόμενο κάθισμα είναι εξαιρετική ιδέα, και όσοι είναι στην αγορά για αμάξι να το σκεφτούν σοβαρά το συγκεκριμένο feature. Γιατί σου επιτρέπει να χωράς πάντα στο πίσω κάθισμα και αν μείνεις από χώρο αποσκευών, βάζεις μια μπαγκαζιέρα.