Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By edmond
#701763 Μεγαλώνεις μπούσσε, ωριμάζεις... :innocent: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#707953 εχει κανεις ιδεα περι του EDC ,του διπλοσυμπλεκτου που φορανε στο κλιο?
Αξιοπιστια,λειτουργια κλπ?


edit ισοριες τρομου διαβαζω στα φορα.Το ξεχασα ηδη.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#707979 Ήταν ο λόγος που απέφυγα το Captur(και καναδυό clio4 s/w που μου είχαν γυαλίσει) έναντι του yaris. :ninja:
Ο μηχανικός που πήγαινα το μεγκάν, γέλαγε όταν του είπα γι' αυτό. Με προέτρεψε να το αποφύγω μιας και τα κόστη επισκευής σε διάφορες μαλακιούλες που βγάζει, κάνουν το dsg να φαίνεται αλεξίσφαιρο :lol: . Τα δε κόστη, 2κ€ για εγκέφαλο και 1κ€ για πλεξούδες που έχει πάνω του.
Το ίδιο σαζμάν φοράνε και μπόλικα ford. Είναι ξηρού τύπου, τα υγρού(σε μεγαλύτερα μοτέρ όμως) no problem.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#707992 Και σαν οδήγηση μωρέ δεν λέει και πολλά. Δηλαδή δεν έχει την αίσθηση του πυροβόλου DSG, αλλά κάτι ενδιάμεσο από αυτοματοποιημένο με έναν συμπλέκτη και μετατροπέα ροπής. Ίσως το έχουν ρυθμισμένο έτσι επίτηδες, αλλά εμένα μου άφηνε την αίσθηση ότι ... θα χαλάσει. :lol:
Με τεχνικό διευθυντή αντιπροσωπείας πάντως που τον έχω ρωτήσει όσον αφορά αξιοπιστία, μου είπε ότι δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα. Όταν χαλάνε πάντως παίζουν και εγκέφαλοι και δίσκοι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#708053
rocsta έγραψε:Και σαν οδήγηση μωρέ δεν λέει και πολλά. Δηλαδή δεν έχει την αίσθηση του πυροβόλου DSG, αλλά κάτι ενδιάμεσο από αυτοματοποιημένο με έναν συμπλέκτη και μετατροπέα ροπής. Ίσως το έχουν ρυθμισμένο έτσι επίτηδες, αλλά εμένα μου άφηνε την αίσθηση ότι ... θα χαλάσει. :lol:
Με τεχνικό διευθυντή αντιπροσωπείας πάντως που τον έχω ρωτήσει όσον αφορά αξιοπιστία, μου είπε ότι δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα. Όταν χαλάνε πάντως παίζουν και εγκέφαλοι και δίσκοι.


αυτα διαβασα και εγω σε ξενα φορα.Οποτε δεν αξιζει το ρισκο για βλαβες,για να παρεις κατι που δεν θα δουλευει οπως θα επρεπε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708061 Μείνει μακριά άνθρωπέ μου, αν θέλεις να ζεις επικίνδυνα υπάρχει και το DSG, τουλάχιστον αυτό έχει και γνωστά κουσούρια και έχουν μάθει να τα λύνουν και μαστόρια εκτός. Αν θέλεις αυτόματο, κοίτα αλλού.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#711120 ψαχνωντας για κλιο ,ειδα κατι διαφορες απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο που με ξενισε.
Εχει να κανει με την ρυθμιση υψους των εμπρος φωτων.
Η εκδοση που ψαχνω ειναι η dynamic,οπου αυτη εχει led φωτα μπρος/πισω.
Κοιταζωντας τις αγγελιες βλεπω καποια αυτοκινητα εχουν ρυθμιστη υψους δεσμης,και αλλα δεν εχουν.
Κατι ειχα διαβασει οτι τα led ειναι self levelling? η δεν θυμαμαι καλα?
Κανας γνωστης?


πχ εδω εχει( Ελληνικο αυτοκινητο εκδοση dynamic με led)
Εικόνα
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... nault-clio


εδω δεν εχει (Ελληνικο αυτοκινητο εκδοση dynamic με led)
Εικόνα
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... nault-clio
Άβαταρ μέλους
By g8777
#711122 Το δεύτερο αν δείς τον πωλητή αμφιβάλλω όχι απλά αν είναι dynamic , ακόμα και αν είναι γνήσιο Ρενό.

Ίσως έχει να κάνει με το MY , νομίζω όλα είχαν ρύθμιση απλά στις πρώτες εκδόσεις ο ρελες βρισκόταν κάτω από την δεξιά ράγα του καθίσματος συνοδηγού.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#711140 1. Κόψανε το self levelling στο τέλος της παραγωγής (χλωμό)
2. Τους τελείωσε ο διακόπτης χωρίς ρυθμιστικό ύψους και βάλανε ο,τι είχαν (πολύ πιθανό, κι η 3αρα μου έχει τέτοια μπαμπεσιά, συνήθως οι Γάλλοι τα κάνουν αυτά τα τουρλού)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#711143
drdino έγραψε:1. Κόψανε το self levelling στο τέλος της παραγωγής (χλωμό)
2. Τους τελείωσε ο διακόπτης χωρίς ρυθμιστικό ύψους και βάλανε ο,τι είχαν (πολύ πιθανό, κι η 3αρα μου έχει τέτοια μπαμπεσιά, συνήθως οι Γάλλοι τα κάνουν αυτά τα τουρλού)

τα πιο πολλα που δεν εχουν διακοπτη ειναι αρχικα μοντελα φεισλιφτ 2016-2017
στα 2019 βλεπω να εχουν σχεδον ολα ρυθμιση υψους.
Ντινο οσα δεν εχουν διακοπτη,εννοειτε οτι ειναι self levelling?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#711153 Έχω την εντύπωση ότι σε xenon, Led κλπ το self leveling είναι υποχρεωτικό, από εκεί και πέρα παίζει και χειροκίνητη ρύθμιση για fine tuning.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#711154
dimviii έγραψε:
drdino έγραψε:1. Κόψανε το self levelling στο τέλος της παραγωγής (χλωμό)
2. Τους τελείωσε ο διακόπτης χωρίς ρυθμιστικό ύψους και βάλανε ο,τι είχαν (πολύ πιθανό, κι η 3αρα μου έχει τέτοια μπαμπεσιά, συνήθως οι Γάλλοι τα κάνουν αυτά τα τουρλού)

τα πιο πολλα που δεν εχουν διακοπτη ειναι αρχικα μοντελα φεισλιφτ 2016-2017
στα 2019 βλεπω να εχουν σχεδον ολα ρυθμιση υψους.
Ντινο οσα δεν εχουν διακοπτη,εννοειτε οτι ειναι self levelling?


Ναι, θα είναι αυτόματη η ρύθμιση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#711207 Έχω την εντύπωση πως κάποια led είναι σχετικά χαμηλής ισχύος (όπως αντίστοιχα και ξένον) και γι' αυτό δεν χρειάζεται self leveling... :hmmm: Κάνω λάθος; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#722311 Mε βάση τη σφαγή που γίνεται αυτή την περίοδο στην αγορά αυτοκινήτου, τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί ακριβό. 20.500 θα έρθουν τα dynamic