Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By edmond
#697474 Κλασική περίπτωση των εισαγόμενων ο διαφορετικός εξοπλισμός, έξτρα συνήθως.
Και από κλιό άλλο τίποτα οι εισαγωγές...
Ντίμβι ρε συ το ψαρ βγάζει αρκετά 75άρια με οθόνη! Συνδυασμό με λεντ κλπ δεν μπορώ να σου πω θέλει περαιτέρω ψακτική.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#697477
edmond έγραψε:Κλασική περίπτωση των εισαγόμενων ο διαφορετικός εξοπλισμός, έξτρα συνήθως.
Και από κλιό άλλο τίποτα οι εισαγωγές...
Ντίμβι ρε συ το ψαρ βγάζει αρκετά 75άρια με οθόνη! Συνδυασμό με λεντ κλπ δεν μπορώ να σου πω θέλει περαιτέρω ψακτική.


μοντελα 2015-2017? για βαλε λινκ.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#697501 https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34163542-renault-clio

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/32674208-renault-clio

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/26434921-renault-clio

Πάρε και ένα επαγγελματικό :iconcool: https://www.car.gr/classifieds/cars/view/28789772-renault-clio

Βάλε φίλτρα χρονολογία, πετρέλαιο, 75hp και οθόνη/navi. Θα βρείς καμιά 20αριά εδώ Αττική.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#697505 ευχαριστω παιδες!
Επομενη ερωτηση.
διαβαζα οτι η εκδοση με τα 75 και τα 90 αλογα ειναι εντελως ιδια μηχανικα(τουρμπο/εμβολα κλπ) και οτι εχουν διαφορα μονο στο προγραμμα.
Διαβαζα σε καποιους προγραμματιστες ,οτι ειτε 75 αλογα ειναι ειτε 90 οταν προγραμματιζεις παιρνουν την ιδια αυξηση.
Τα φτανουν σχεδον ολοι στο πρωτο σταδιο στα 120 -130 αλογα και σε 28-30 κιλα ροπη.Το μαμα 90 ιππων εχει 22 κιλα,το 75 εχει 20 κιλα.
Εχεις κανεις εμπειρια?
Άβαταρ μέλους
By edmond
#697518 Αν γίνει η αύξηση των αλογάτων, ίιιιισως να έμπαινε στο παιχνίδι και η αφαίρεση των πίσω ταμπούρων :roll:
Άβαταρ μέλους
By pro
#697864
dimviii έγραψε:ευχαριστω παιδες!
Επομενη ερωτηση.
διαβαζα οτι η εκδοση με τα 75 και τα 90 αλογα ειναι εντελως ιδια μηχανικα(τουρμπο/εμβολα κλπ) και οτι εχουν διαφορα μονο στο προγραμμα.
Διαβαζα σε καποιους προγραμματιστες ,οτι ειτε 75 αλογα ειναι ειτε 90 οταν προγραμματιζεις παιρνουν την ιδια αυξηση.
Τα φτανουν σχεδον ολοι στο πρωτο σταδιο στα 120 -130 αλογα και σε 28-30 κιλα ροπη.Το μαμα 90 ιππων εχει 22 κιλα,το 75 εχει 20 κιλα.
Εχεις κανεις εμπειρια?


Ο κινητήρας έχω την εντύπωση ότι είναι ο ίδιος σε 75, 90 και 110 άλογα. Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με προγράμματα κλπ, πάντως το clio75 πάει μια χαρά για τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Κόπωση θα δεις πάνω από τα 150. Στην πόλη και σε δρόμο με ταχύτητες έως 140 είναι σούπερ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#697974
pro έγραψε:
Ο κινητήρας έχω την εντύπωση ότι είναι ο ίδιος σε 75, 90 και 110 άλογα. Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με προγράμματα κλπ, πάντως το clio75 πάει μια χαρά για τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Κόπωση θα δεις πάνω από τα 150. Στην πόλη και σε δρόμο με ταχύτητες έως 140 είναι σούπερ.


για τον δικο μου το χαρακτηρα δεν ειναι μια χαρα :lol:
ασε που 6-8 κιλακια ροπη δεν κανουν κακο πουθενα.
Σιγουρα σε ανηφορες φορτωμενο θα ειναι αλλο αυτοκινητο.
Εχω δει δυναμομετρησεις σε αυτον τον κινητηρα,και εκτος απο τις μεγαλες μεγιστες τιμες που δινει ευκολα,κραταει και τη δυναμη καλα στις ψηλες για διζελομοτερ στροφες.
Επισης διαβαζω οτι βελτιωνεται ακομα και στο θεμα οικονομιας.
Καποιος με σκαλισμενο διζελ μεσα εδω αν δεν κανω λαθος το ειχε αναφερει?(ΜΟΝΜΑΝ?)
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#697985
dimviii έγραψε:
pro έγραψε:
Ο κινητήρας έχω την εντύπωση ότι είναι ο ίδιος σε 75, 90 και 110 άλογα. Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με προγράμματα κλπ, πάντως το clio75 πάει μια χαρά για τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Κόπωση θα δεις πάνω από τα 150. Στην πόλη και σε δρόμο με ταχύτητες έως 140 είναι σούπερ.


για τον δικο μου το χαρακτηρα δεν ειναι μια χαρα :lol:
ασε που 6-8 κιλακια ροπη δεν κανουν κακο πουθενα.
Σιγουρα σε ανηφορες φορτωμενο θα ειναι αλλο αυτοκινητο.
Εχω δει δυναμομετρησεις σε αυτον τον κινητηρα,και εκτος απο τις μεγαλες μεγιστες τιμες που δινει ευκολα,κραταει και τη δυναμη καλα στις ψηλες για διζελομοτερ στροφες.
Επισης διαβαζω οτι βελτιωνεται ακομα και στο θεμα οικονομιας.
Καποιος με σκαλισμενο διζελ μεσα εδω αν δεν κανω λαθος το ειχε αναφερει?(ΜΟΝΜΑΝ?)
Κι εγώ το σκέφτηκα για το δικό μου micra ( 1.5d 18’ 90hp)μιας και φοράμε ίδιο μοτέρ.Λίγο που ψάχτηκα,έχει η revlimit με απόδοση 118-120 άλογα και 26 κιλά ροπή..Νομίζω πως θα ρίξει και την κατανάλωση 0.5-1 λίτρο!Μονο για την αξιοπιστία δεν ξέρω..
Άβαταρ μέλους
By pro
#698020 Tα 75 και 90 πρακτικά στο δρόμο δεν έχουν διαφορά. Αν πας παραπάνω, πιθανότατα θα χρειαστεί να ξαναδείς λάστιχα, αμορτισέρ, φρένα. Οπότε ίσως είναι προτιμότερο να δεις και κάτι άλλο.
Προσωπικά πιστεύω ότι του λείπει μια 6η ταχύτητα και όχι επιπλέον ροπή / άλογα. Σε κάθε περίπτωση οδήγησέ το και κρίνε.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#698025 δεν τα εχω οδηγησει και τα 2 για να δω τι διαφορα εχουν.Πριν μερικα χρονια ειχα οδηγησει ενα τετοιο κλιο στην Κρητη για 4 ημερες,μου αρεσε παρα πολυ στα παντα ολα του,αλλα δεν ηταν καν ικανοποιητικο απο δυναμη.Μαλλον θα ηταν το 75 λογικα.
Εαν οπως λες δεν εχουν ουσιαστικη διαφορα με το 90αρι,μαλλον ο επαναπρογραμματισμος ειναι μονοδρομος.
Υποψιν οτι απλα το θελω πιο δυνατο ειδικα στις μεσαιες,για ενα ασφαλες προσπερασμα,και τιποτα παραπανω.
Αναρτησιακα δεν νομιζω οτι αυτο το σασι θα χρειαστει το κατι παραπανω με 20-30 αλογα και 6-8 κιλα ροπης.Το ιδιο και για τα φρενα,δεν θυμαμαι να με προβληματισαν παρα τα ταμπουρα πισω.
Κρατανε τιμη παντως τα ρδελακια.Ζητανε πανω απο 8κ για αυτοκινητα με χαμηλο εξοπλισμο και πανω απο 100κ χλμ μοδελα 2015. :x
Άβαταρ μέλους
By edmond
#698035 Αμ τι νόμιζες, τυχαία τους πλέυρισαν οι γερμανοί; :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#701722

Εδμόνδιε αυτό που βρήκες στην αγγελία είναι το Ρενώ που έχουμε δει
Άβαταρ μέλους
By edmond
#701758 Μα ναι, το είπα!
Τι λέει, παίρνει τα πόδια του;; :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#701761
edmond έγραψε:Μα ναι, το είπα!
Τι λέει, παίρνει τα πόδια του;; :iconcool:


Να σου πω την αλήθεια, μου είναι αδιάφορο. Σχεδόν πάντα μου ήταν.
Όση δύναμη και αν έχεις, αν αυτό είναι το χόμπι σου, θα τη βαρεθείς και θα μπεις σε ένα τρυπάκι που τελειωμό δεν έχει.
Τους βλέπω όλους στα πέριξ, ρίχνουν λεφτά σε βαρέλια δίχως πάτο και ΘΑ ευχαριστηθούν το αμάξι που ΘΑ φτιάξουν και σε λίγο καιρό ΘΑ δεις και ούτω καθεξής.
Και εγώ έλεγα 3μιση χρόνια πριν θα βάλω έστω ένα πρόγραμμα στο Leon και σήμερα κυριολεκτικά ούτε που με νοιάζει. :lol:
Ευχαριστιέμαι τα αυτοκίνητα έτσι όπως είναι και αυτό δω γαμεί...