Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#509232 Νομίζω 2 είναι, αλλά η Renault δεν φτιάχνει μόνο αυτοκινητάκια και φορμουλίτσες που κερδίζουν πρωταθλήματα και παρουσιάζουν καινοτομίες που αφήνουν τους άλλους να ψάχνονται στην αρχή και μετά να ακολουθουν, παράγει στις σχολές της και μηχανικούς οι οποίοι είναισήμερα από τα πλέον σημαίνοντα πρόσωπα στην F1 και αλλού διεσπαρμένοι στις διάφορες ομάδες, επίσης από την αρχή της ίδρυσης της κατασκευάζει και στρατιωτικά οχήματα παντός είδους, έως και αεροπλάνα παλαιότερα οπότε τα πολλά διαφορικά σε ένα όχημα τα γνωρίζει καλά, πήρε πολύ know how και από την αγορά της Berlie ( τα θυμάσαι τα πρώτα πράσινα λεωφορεία που έκανα της διαδρομή Σύνταγμα - πειραιά τη δεκαετία του ΄60-΄70 πόσο ήσυχα ταξίδευαν σε σχέση με τα Scania και Merc της εποχής ? Berlie ήταν ) τα σηξμερινά μεγάλα φορτηγά της ανήκουν στην κατηγορία των supercar των φορτηγών, και να μην ξεχνάμε ότι είναι φαν των αγώνων πάλι από την 1η ημέρα της ίδρυσησ της το 1899, ο ένας αδελφός o Marcel Renault έχασε τη ζωή του to 1907 στον αγώνα Παρίσι - Μαδρίτη, έτσι οι άλλοι αδελφοί ο Louis και ο Fernant δεν ξανάτρεανε σε αγώνα αλλά η εταιρία έμεινε εμπλεκόμενη στους αγώνες γενικότερα από τους οποίους δε αποχώρησε ποτέ, και υπάρχει και μια σειρά αγώνων διάφορων μορφών με την επωνυμία και την χορηγία της από όπου βγαίνουν οδηγοί και μηχανικοί για την κορυφαία κατηγορία που είναι η F1, αυτή είναι η Renault, μια κατά την γνώμη μου απόλυτα σεβαστή εταιρία.

https://www.google.gr/search?q=renault+ ... 80&bih=919

https://www.google.gr/search?q=renault+ ... 80&bih=919

Και τρακτέρ φτιάχνουμε

https://www.google.gr/search?biw=1680&b ... 9s3V2w1awY

Και ναυτικές μηχανές

https://www.google.gr/search?q=renault+ ... 80&bih=919
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#513498 Είχα πάει στο φρενά μου χθες για έλεγχο πριν απο το καλοκαίρι και τον πετυχαίνω να βάζει τετραπίστονες ΤAROX σε clio dci :dizzy: με ταμπούρα πίσω ....
Τελικά μου είπε οτι ο ιδιοκτήτης δεν αντεχε άλλο να αλλάζει καθε 10.000 χμ τακακια :dizzy: και να μην έχει και φρένα οπότε έβαλε τα τετραπίστονα..
Πρεπει να τα τσουρουφλιζε πάντως τα φρένα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#513506 Αν εννοείς για το τελευταίο μοντέλο και ειδικά στα προ f/l, είναι γνωστό το πρόβλημα με τα τακάκια. Λιώνουν πανεύκολα και τα 10.000km είναι απο τις καλές περιπτώσεις, μιας και έχουν αναφερθεί ακόμα και 7.500km.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#513507 Ναι αυτό εννοώ...Το ήξερα και εγώ το θέμα αλλά δε το φαντάζομουν ότι είναι τόσο τραγικό.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#513524 Τα δικά μου βγάζουν 15.000-20.000 τα τακακια και κάπου 60.000 οι δίσκοι και μάλλον είμαι από τους τυχερούς παρ' ότι το τρέχω. Είχα μια κουβέντα με τον μηχανικό μου να δοκιμάσουμε αν χωράνε τα φρένα από Megane II .

< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#513545 Στο οποίο megane2(στο δικό μου δλδ) μετά απο 194.500km οι δίσκοι είναι ακόμα εργοστασιακοί και τα τακάκια έχουν αλλαχτεί μια φορά. Για τους εμπρός δίσκους υπολογίζω 2-3 χρόνια ακόμα, για τους πίσω λογικά...ποτέ!

Και μια περι αλλαγής ο λόγος, άλλαξα σήμερα το εργοστασιακό ραδιοcd με ενα aftermarket. Εδω και αρκετό καιρό είχε αρχίσει να μου κάνει κόλπα μιας και πρακτικά δεν μπορούσε να παίξει cd και μάλιστα αδυνατούσε να τα εξάγει(eject). Το είχα ανοίξει καναδυο φορές όπου με λίγο φύσημα στανιάριζε, ωστώσο λειτουργούσε προσωρινά. Τον τελευταίο καιρό δυσκολευόταν να ανοίξει και επιπλέον δεν φωτίζονταν τα κουμπιά του. Με USB και bluetooth πλέον, νομίζω πως έχω ανακαλύψει τον πολιτισμό :lol: . Το μόνο αρνητικό είναι πως "έχασα" τα χειριστήρια στο τιμόνι(θέλει αντάπτορα αλλά με 80€ που ζητάνε κλάιν), όπως και τις ενδείξεις στην οθόνη ψηλά στο ταμπλό όπου εκεί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ψιλοχαλάστηκα για αρχή αλλά συνήθεια είναι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#513549 εντμοντ κανα μεταχειρω δεν επαιζε? λογικα θα ειναι φθηνα τα μαμα .

ουτε εγω στο κανγκου εχω θεμα με φρενα.Βγαζουν παρα πολλα χλμ,παρολη τη σκληρη χρηση σε κατηφορες κλπ.
Με ετησια χλμ γυρω στα 60κ εχει αλλαξει μια φορα εμπρος στα 4 χρονια.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#513553 To πρόβλημα το έχουν όσα φοράνε 14 και 15¨ ζάντες που έχουν πολύ μικρό τακάκι από Dacia, όσα έχουν 16 και 17¨ ζάντες φοράνε άλλες δαγκάνες με μεγαλύτερο τακάκι ίδιες με του Megane 2, αν βρεθεί και ένα τακάκι επιπέδου πχ ds2500 τότε πάει και σε ειδική χωρίς πρόβλημα, μην ξεχνάμε ότι τα diesel δεν φρενάρουν με το σαζμάν και την υποπίεση αφού δεν έχουν πεταλούδα στο γκάζι, εάν δε είναι και αυτόματο τότε κλάφτα χαράλαμπε.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#513554 Παναγιωτη παντως το κανγκου πετρελαιο φοραει 15αρες και βγαζει πολλα χλμ με τακακια.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#513557
dimviii έγραψε:εντμοντ κανα μεταχειρω δεν επαιζε? λογικα θα ειναι φθηνα τα μαμα

Για μτχ θέλουν απο 100€ και πάνω. Όσο πήρα το καινούργιο Pionner με τις δυνατότητες που περιέγραψα παραπάνω. Είχε και καλώδιο για το τηλ. όπου το παληκάρι το πέρασε και το έφτασε αριστερά πάνω στην κολώνα. Έκανα κλήση μέσω bluetooth και...δάκρυσα :lol:
Για καινούργιο που ρώτησα θέλουν 300€ :ninja: . Απορώ πως το εκστομίζουν κιόλας...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#513558
edmond έγραψε: Έκανα κλήση μέσω bluetooth και...δάκρυσα :lol:


:lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#513567
dimviii έγραψε:Παναγιωτη παντως το κανγκου πετρελαιο φοραει 15αρες και βγαζει πολλα χλμ με τακακια.


Το τακάκι των Kangoo / Megane 2, είναι το ίδιο τακάκι με δίσκους 258 και 280mm, τους φοράνε και τα 2 μοντέλα

Εικόνα

Και το αστείο τακάκι των Clio 3, όσα φοράνε τις μεγάλες ζάντες φοράνε τα παραπάνω τακάκια.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#513582
21 quadra έγραψε:To πρόβλημα το έχουν όσα φοράνε 14 και 15¨ ζάντες που έχουν πολύ μικρό τακάκι από Dacia, όσα έχουν 16 και 17¨ ζάντες φοράνε άλλες δαγκάνες με μεγαλύτερο τακάκι ίδιες με του Megane 2, αν βρεθεί και ένα τακάκι επιπέδου πχ ds2500 τότε πάει και σε ειδική χωρίς πρόβλημα, μην ξεχνάμε ότι τα diesel δεν φρενάρουν με το σαζμάν και την υποπίεση αφού δεν έχουν πεταλούδα στο γκάζι, εάν δε είναι και αυτόματο τότε κλάφτα χαράλαμπε.
Κ. Παναγιώτη , οι 17 αρες έχουν διαφορετικά, το δικό μου 195/55/16 φοράει

< >
Άβαταρ μέλους
By rafi
#513597 Αστειο το τακακι του clio3; Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο αποδοση και απο διαρκεια. Παρολα που φοραει ταμπουρα. Και νομιζω αυτο με τα ταμπουρα ειχε και την καλυτερη επιδοση απο τους ανταγωνιστες τοτες.

.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#513617 Μήπως εννοεί για το 4;