Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#560482
bebes έγραψε:Ta SUBARU, τουλάχιστον μέχρι το δικό μου μοντέλο, εχουν μηχανικά διαφορικά και μπλοκέ (μηχανικό) πίσω.

Κατα τη γνώμη μου (και οχι μόνο) η απλούστερη και πιο αξιόπιστη λύση μιας και δε θα σε αφήσει ποτε σε μια δύσκολη στιγμή όπως ενα ηλεκτρονικό (ψευτο)διαφορικό.
Το μειονέκτημα είναι το υψηλότερο κόστος και (στο δικο μου μοντέλο) ο αδύναμος σχετικά συμπλέκτης.

Οταν ημουν στη διαδικασία αναζήτησης ειχα δει άπειρα βιντεάκια και διάβασα οσες κριτικές βρήκα, για το 4motion της VW, το Χdrive της Χ3, την τερτρακίνηση της Michubihi στο Outlander, ...
Ολα ηταν ηλεκτρονικά και οι δοκιμαστές έβρισκαν ενα σημείο που τα "έπαιζαν" και το αυτοκίνητο εμενε ακίνητο.
Βέβαια, στις περισσότερες περιπτώσεις ο χρήστης δε θα το διαπιστώσει αυτό απο προσωπική εμπειρία. :lol:

Το δικό σου πρέπει να φοράει σίγουρα κεντρικό σιλικόνης και πίσω torsen αν θυμάμαι καλά .Σε προηγούμενα μοντέλα έμπαινε και helical πίσω ...Ta sti φοράνε ακόμα helical μπροστα κεντρικό με γρανάζια και πολυδισκο και πίσω torsen.
Απο το δικό σου και μετά έχουν καταργηθεί πάντως τα ελεγχόμενα πίσω διαφορικά στα SUV Subaru.
Όλα ελέγχονται από τα φρένα . Από ότι έχω δει και με τα καινούρια συστήματα η αδυναμία στο κρέμασμα των διαγωνίων παραμένει γενικά.
Δε θυμαμαι αν το εχω ξαναβάλει αυτο...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#560609
kostis20 έγραψε:Ta sti φοράνε ακόμα helical μπροστα


ta sti που ερχοσαντε Ευρωπη απο το 2000 περιπου μεχρι και το 2007-2008(στρογγυλο φαναρι,χιουνται φαναρι,hawkeye) δεν φοραγαν εμπρος μπλοκε,αλλα ελευθερο διαφορικο σε αντιθεση με τα Ιαπωνεζικα που ειχαν παντα μπλοκε helical εμπρος.
Θελει λιγο ψαξιμο το τι φορανε σε καθε αγορα Αμερικανικη Ευρωπαικη Ιαπωνικη κλπ
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#564289 Τώρα που βρήκαμε λίγο χρόνο, τρομάξαμε να βρούμε χιόνια. Ούτε για δείγμα Σιάτιστα, 15 βαθμούς είχε :lol: , κάτι ψιλά ανεβαίνοντας στα Νάματα:
Εικόνα

Το χιόνι εδώ και μέρες έχει γίνει πάγος:
Εικόνα
Εικόνα

Τζάμπα περίμεναν να δουλέψουν τα Μπριτζεστόνια
Εικόνα

Παρκαρισμένοι στη λιακάδα σε ένα ξέφωτο:
Εικόνα
Εικόνα

Βλάστη από ψηλά, από απάτητο εδώ και μέρες σημείο:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#564301 Αν δεν υπήρχε rocsta θα έπρεπε να τον ανακαλύψουμε.
:s_thumbsup :s_thumbsup :s_thumbsup :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#568046 Από Δευτέρα 18 Φλεβάρη φαίνεται στο application καιρού στο κινητό ότι το ερχόμενο Σάββατο θα πέσει χιόνι.
Μήνυμα στον παλαβό φίλο με Jimny:
- Σάββατο ξημερώματα θα αρχίσει να ρίχνει καλά Χολομώντα
- Θα είμαι Βλάστη με γυναίκα το ΣΚ
- :s_whiteflag

Μήνυμα στον λαστιχά με cherokee:
- Σάββατο ξημερώματα θα αρχίσει να ρίχνει καλά Χολομώντα
- Άϊ |λογοκρισία|, 15 βαθμούς έχει, έλα να σου βγάλω τα χειμερινά, του χρόνου πάλι.
- :s_thumbsup ό,τι πεις

Μήνυμα στον Jim Clark:
- Σάββατο ξημερώματα θα αρχίσει να ρίχνει καλά Χολομώντα
- Είμαι Γιάννενα
- :s_airkiss

Έως Πέμπτη έχουμε σκάσει με 15 βαθμούς κάθε μεσημέρι, αλλά δε μασάμε: bookmarks σε Ταξιάρχη Χαλκιδικής με όλα τα site και τις live κάμερες, και 06:00 Σαββάτου ξυπνάμε να δούμε ότι όλα πάνε κατ' ευχήν :s_yummy
Όλα όντως πάνε κατ' ευχήν, φαίνεται να είναι καλά στρωμένα οπότε ετοιμαζόμαστε. Μόνοι δυστυχώς, χωρίς άλλο όχημα, αλλά με σχεδόν εκχιονιστικό Forester με Blizzak LM 80 και αργά. :metalo:

Μπαίνουμε λοιπόν κλασσικά από Παλαιόκαστρο για τα 28 χιλιόμετρα ώστε να βγούμε στην άλλη μεριά στην Αρναία. Αρχικά χιόνι μεν, αλλά χωρίς να έχει "πιάσει" πουθενά στο δρόμο. Όσο μπαίνουμε μέσα στο βουνό, τόσο το χιόνι στο δρόμο αρχίζει να αυξάνεται σε ύψος και να έχει νόημα η βόλτα.

Πώς ξεκινήσαμε μπρούκλήδες με σταγόνες μόνο επάνω στο σήμα:
Εικόνα
και πώς καταλήξαμε, χιονισμένοι:
Εικόνα

Στην αρχή έχει ακόμα και ροδιές κάτω, λίγο το στρωμένο χιονάκι, ανοιχτά "κάδρα".
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Πάμε και μία μικρή παράκαμψη σε ένα μη ασφαλτοστρωμένο, το οποίο ήταν και παγωμένο:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Από ένα σημείο και μετά υπήρχε σχεδόν χιονοθύελλα τριγύρω μας:
Εικόνα
Εικόνα

Τα μπριτζεστόνια είναι εκεί, δε μασάμε. Σε βροχή πιο πολύ θα γλιστρούσαν.
Εικόνα

Και πάμε πλέον για το καλύτερο κομμάτι, προσπερνώντας τη διασταύρωση για Ταξιάρχη και συνεχίζοντας για Αρναία με ανύπαρκτες ροδιές στο φρέσκο απάτητο και ενώ η χιονόπτωση συνεχίζει:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Και άντε τελευταίες για την έξοδο:
Εικόνα
(Αφιερωμένη σε JC, έτσι στραβή)

Εικόνα
Εικόνα

Μαγεία η φάση :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#568047 Ωραίος!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#568059 :metalo:

Εξαιρετικές, ζηλευτά τοπία. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#568074 Πολύ ωραία!!!
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#568084 Εν τω μεταξύ, αν το είχες αγοράσει σε οποιοδήποτε άλλο χρώμα, η αρμονία των φωτογραφιών θα ήταν πολύ υποδεέστερη. Τώρα είναι ταμάμ.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#568184 Και δένει ωραία με το τοπίο και στις μπλεδιζουσες φωτό και στις πιο ουδέτερες λευκές .