Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By bebes
#626886 Σήμερα μου έβγαλε το Φ/Β στις αναμνήσεις, φωτογραφίες απο παλαιότερη εκδρομή στη Βασιλίτσα.
Πολύ χιονι φάγαμε τότε, πολλά προβλήματα (θυμάμαι ενα Χ6 γνωστού της παρέας που δεν μπορούσε να διασχίσει τα 500 μετρα απο το χωριο μεχρι να βγει στον κεντρικο δρομο που ηταν καθαρισμένος - το αστείο είναι οτι φορούσε αλυσίδες πίσω και κουβέρτες μπροστα και παρολα αυτα δεν κουνιοταν :lipsealed: )
Τότε φορουσα τα Nokian WR4 All weather, πολύ καλα ηταν στο πολύ χιονι, πάγο πάγο δεν βρηκα καπου.

Στο παρεάκι εχουμε 2 Scooby (το δικο μου και ενα Forester), Land Cruiser, Tiguan, X3 κι ενα Kuga που δε φαίνεται στη φωτο

Εικόναxionia1 (2) by Tasos Tasos, on Flickr
Εικόναxionia (2) by Tasos Tasos, on Flickr
Εικόναχιονια2 (2) by Tasos Tasos, on Flickr
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#652487


:superman: :superman: :superman: :superman:
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#657724

< Note 9 >
Άβαταρ μέλους
By Αrgonaut
#663125 Καλησπέρα στο Subaru forum..!
Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το αυτοκίνητό μου..
Έχω ένα Subaru Impreza του 2010 1500cc 107hp περίπου 100.000 km και τελευταία παρατηρώ ότι το αμάξι δεν τραβάει σχεδόν καθόλου.. όχι με την έννοια ότι δεν τραβάει επειδή είναι βαρύ σαν αμάξι (είναι ούτως ή άλλως).. Στις περισσότερες φορές βάζοντας πρώτη , το αμάξι δεν φεύγει σχεδον καθόλου και ούτε ανεβάζει στροφές.. το ίδιο πολλές φορές και με δευτέρα..Για παράδειγμα την τελευταία φορά που ανέβηκα Πήλιο με την οικογένεια η ανηφόρα ήταν μαρτύριο..Έτυχε να σταματήσω σε ανηφόρα με ουρά πίσω και όταν πήγα να ξεκινήσω τίποτα...Τρομακτικό και επικίνδυνο για τους πίσω ...Με τα χίλια ζόρια έφυγα τελικά...Συνήθως με κρύα μηχανή δεν μου το κάνει... Από βαλβίδες είμαι οκ γιατί εχω κάνει ρεκτιφιέ πρόσφατα.. Και το σημαντικότερο είναι ότι δεν ανάβει ΚΑΝΕΝΑ ενδεικτικό βλάβης..
Παρεμπιπτόντως το αμάξι έχει αέριο (VIALLE) περασμένο απο αντιπροσωπεία της Subaru αλλά δεν νομίζω ότι φταίει αυτό γιατί έχω το πρόβλημα και με αέριο και με βενζίνη...
Θα εκτιμούσα κάποια γνώμη ή συμβουλή από την παρέα ή αν το έχετε συναντήσει σε άλλο αμάξι γιατί αν περιμένω απο τα πάρα πολλά συνεργεία που έχω επισκεφτεί...ακόμα θα περιμένω.. :(
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..!
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#663128
Giuseppe Busso έγραψε:Δίσκο πλατώ
Τσου. Αν ηταν αυτο, θα ανεβαζε στροφες αλλά δεν θα τραβαγε
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#663130
alexandros.K έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Δίσκο πλατώ
Τσου. Αν ηταν αυτο, θα ανεβαζε στροφες αλλά δεν θα τραβαγε


Δίκιο έχεις. Βιάστηκα να απαντήσω.
Κάνας MAF θα είναι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#663725 Αν το βάλεις σε διαγνωστικό μπριζάκι και εξάτμιηση θα πρέπει να σου δείξει τι παίζει. Κάποιος αισθητήρας είτε αέρα είτε εκκεντροφόρου/στροφαλοφόρου είτε λ είτε καταλύτης...
Και θεωρούμε ότι συντηρείται ικανοποιητικά, μπουζί, λάδια, φίλτρα (και καυσίμου εννοώ) είναι όπως πρέπει κλπ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#675633 ωραιοτερο imho

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


εδω το εχει και στο βιντεο στα τελευταια λεπτα
https://www.rallyplus.net/74215
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#675641 Και με μεγαλύτερο κινητήρα μήπως καταφέρει να ακολουθήσει την κίνηση!
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#675817 Ωραίο!
Θα βγει και σε ΤΟΥΟΤΑ ή μόνο Subaru πλέον;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#675830 Τα φώτα δεν μ'αρέσουν , τα υπόλοιπα παραπέμπουν σε NSX , μ'αρέζ :inlove:

Λίγο περίεργο που δεν έχει έρθει Ευρώπη το BRZ, ίσως και να μην έρθει καθόλου εδώ αλλά μόνο το GR86.

Επίσης, ο κινητήρας είναι απο suv της Subaru στην Αμερική , καλύπτει τις νόρμες εδώ ? :hmmm:

H μικρή πιθανότητα το Toyota να χρησιμοποιεί διαφορετικό μοτέρ στα 252 άλογα δεν ξέρω κατα πόσο
ισχύει τελικά ( είχε δημοσιευτεί ως στανταράκι) αφού ακόμα δεν έχει έρθει το "βασικό" Supra , με επίσης περίπου τα ίδια άλογα.
Άρα σχεδόν σίγουρο να το δούμε με τον 2.4. Δούμε στην Ελλάδα, σχήμα λόγου , εδώ το δίλιτρο και μάθαμε την πινακίδα του τέστερ πανελλαδικά :lol:

Σχεδόν σίγουρο πάντως οτι τιμολογιακά θα είναι περίπου η ίδια φιλοσοφία και ενώ έχουν αναβαθμιστεί σχεδόν παντού,
ίσως φέρουν και μια πιο φθηνή εκδοχή (στην Αμερική λένε για κάνα 1000άρικο κάτω)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#675831
georgetz έγραψε:Λίγο περίεργο που δεν έχει έρθει Ευρώπη το BRZ, ίσως και να μην έρθει καθόλου εδώ


Σύμφωνα με το βρετανικό Evo δεν θα έρθει καθόλου στην Ευρώπη. Για το δε αντίστοιχο Toyota δεν έχει ακουστεί τίποτα, αλλά δεν θα μου φανεί περίεργο να μην το φέρουν ούτε εκείνο.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#675833 Σ άλλο σαητ διάβασα ότι θα έρθει το GT86, Ευρωπη.

< Note 8 >