Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#449710 Μαμά ,Ντιμη, μαμά ....

Σε μαμά Sti 2.5αρι ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες , όταν χρησιμοποιείς a/c και ζορίζεις στη ζέστη ?

Ούτε πιστόνια , ούτε άλλα, θερμοκρασίες λέω ...
Δεν ξέρω, ειλικρινά .
Θα πιστέψω όμως το συνεργείο και όχι τις εκάστοτε παπαριες του Ίντερνετ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#449726 όχι για στοκ αυτοκίνητα δεν εχω ακουσει ποτε για θερμοκρασίες όταν αναβεις ερκοντίσιον και τα ζοριζεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#457440 Το εμβληματικό μοντέλο της ιαπωνικής φίρμας με τα θρυλικά διακριτικά WRX STI, μετράει αντίστροφα τον χρόνο παραμονής του στη Γηραιά Ήπειρο.
Όπως αποκάλυψε ο επικεφαλής της Subaru Γερμανίας, Christian Amenda, στις αρχές του ερχόμενου καλοκαιριού θα διακοπεί επίσημα η παραγωγή του για τη Γηραιά Ήπειρο, με τις πωλήσεις να σταματούν οριστικά στα τέλη του 2018.

Η Subaru αναγκάστηκε να λάβει αυτή την απόφαση λόγω των αυστηρών κανονισμών για τις εκπομπές ρύπων που ισχύουν στην Ευρώπη. «Το WRX STI απολαμβάνει τη στήριξη πολλών ανθρώπων. Τα όρια για τις εκπομπές CO2 όμως, καθιστούν ασύμφορη την ύπαρξή του. Έτσι ο κατασκευαστής θα σταματήσει την παραγωγή του», είπε ο κύριος Amenda.
Όσον αφορά στον αντικαταστάτη του, αναμένεται να παρουσιαστεί στα τέλη της δεκαετίας, κάνοντας χρήση προηγμένων τεχνολογιών και ενός υβριδικού συστήματος, προκειμένου να περιοριστούν οι ρύποι.

http://www.zougla.gr/automoto/news/agor ... ru-wrx-sti
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#480398 Mεταφέρω τη συζήτηση απ' τη "Φορολόγηση αυτοκινήτων".
kostis20 έγραψε:Για πες για το Subaru (σσ forester)... Και εμένα μου αρέσει πολύ... :inlove:

Άσε, διάβασα στο forester club πολύ κολακευτικά λόγια, από άνθρωπο που νιώθει. Το ότι νιώθει το καταλαβαίνεις και από τα άλλα γραπτά του, αλλά και απ' τα βιντεάκια στο youtube που οδηγεί.

Πραγματικά τέτοιο στήσιμο δεν έχω δει σε κανένα subaru από όσα έχω οδηγήσει, ενώ με τα προηγούμενα forester, απλά υπάρχει το χάος σε διαφορά στο στήσιμο

Η μέρα με τη νύχτα είναι με όλα τα προηγούμενα.
Τα 06-07 που ήταν τα καλύτερα ως τώρα, ήθελαν τοποθέτηση για να στρίψουν καλά και γνώσεις.
Τα καινούρια μπαίνουν με κεκτημένες και με όσα έρχεσαι παντού και δεν κουνιούνται. Είναι και πολύ πιο σφιχτά μπροστά και δεν μπρουμυτίζουν όπως τα παλιά.
Τα παλιά βέβαια έχουν πολύ παιχνίδι αν ξέρεις, κάτι που με τα καινούρια το ξεχνάς γιατί με το παραμικρό ξεκόλλημα είναι εκεί τα ηλεκτρονικά.
Επίσης έχουν απίστευτα πιο άκαμπτο σασί και δεν τρίζει τίποτα ακόμα και στον κακό χωματόδρομο.

Και εδώ κάποια περάσματα στη λάσπη και στο χωματόδρομο:
https://www.youtube.com/watch?v=Z1VzU3D2T4c :metalo:

Εμένα στο μπρονζέ του μ' αρέσει πάρα πολύ:
Εικόνα
το οποίο έχει 3μηνη παράδοση, το άσπρο έχει 10 μέρες.

Eσωτερικό κλασσικά σπαρτιάτικο γιαπωνέζικο, δε με χαλάει:
Εικόνα

Τα 29κ που ζητάει μου φαίνονται τίμια για τη βενζίνη. Μειονεκτήματα τα λίγα άλογα του ατμοσφαιρικού, η απουσία κοντών σχέσεων πλέον, και ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης που μαζί με τα τέλη κάνουν σούμα 736€. BTW νιώθω ότι αυτά τα 736€ σύντομα θα αυξηθούν λόγω αύξησης των συντελεστών CO2 για τα τέλη κυκλοφορίας.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#480408 Είχα βάλει πριν λίγο καιρο φωτογραφίες από το diesel που οδήγησα
(στο premium SUV)..Πολύ καλό.
Θα το αγόραζα.Τα μειονεκτήματα είναι ακριβώς αυτά που έγραψες.Το βενζινοκίνητο δε το έχω οδηγήσει ,αλλά η τιμή είναι δελεαστική.
Τωρα για το Forester Club μη δίνεις και τόσο πολύ βάση.Δεν είναι και πολύ αντικειμενικοί....
Το νέο ακόμα πάσχει όταν κρεμάνε οι διαγώνιοι, αλλά οκ αν το συγκρίνουμε με τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν ....
:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#480428
kostis20 έγραψε:Τωρα για το Forester Club μη δίνεις και τόσο πολύ βάση.Δεν είναι και πολύ αντικειμενικοί....

Eξαρτάται πάντα ποιον διαβάζεις. Αν κάποιος έχει οδηγήσει 5 suv δεκαετίας 2000-2010 στη ζωή του και το 2018 οδηγήσει το forester λογικό να του φανεί τρένο. Γι' αυτό τόνισα ποιος το έγραψε και ότι προσωπικά τον μετράω σαν γνώμη.
Κατά τα άλλα ούτε εγώ είμαι πολύ αντικειμενικός :lol: .
Άβαταρ μέλους
By g8777
#485881 Το ψωμί είναι τώρα, το παντεσπάνι έρχεται 31/12 :iconcool:.

Και οι πιατελες με τις τυροκροκετες όταν δεις μια κίτρινη αντλία στο καντreaun. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#485884
Dimsabas έγραψε:Το τέλειο αυτοκίνητο πωλείται για ένα κομμάτι ψωμί;

https://www.car.gr/10954229-subaru-outback

Πρόσεξε ότι ο κινητήρας έχει 91.000χλμ, το υπόλοιπο ένας θεός ξέρει πόσα
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#485890 Επίσης μέσα είναι μες τη βρώμα, τα φανάρια μπροστά θαμπωμενα..... Γενικά θέλει δουλίτσα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#485926
belgarion έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Το τέλειο αυτοκίνητο πωλείται για ένα κομμάτι ψωμί;

https://www.car.gr/10954229-subaru-outback

Πρόσεξε ότι ο κινητήρας έχει 91.000χλμ, το υπόλοιπο ένας θεός ξέρει πόσα


:whistlink: :whistlink: :whistlink:

Μάλλον πάρα πολλά... Γιατί αυτά αντέχουν...
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#486115 Ναι γιαπωνέζικα σκυλιά ...
Άβαταρ μέλους
By subieJDM
#487846 Καλησπέρα τσακάλια , έχω κάποιες απορίες !
Λοιπόν μου αρέσουν αρκετά τα SUBARU και ειδικά το WRX STI 2008-2014 ( Hatchback) !
Επειδή από μετατροπές και τα σχετικά δεν σκαμπάζω μια, γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να τοποθετήσουμε ΠΧ σε ένα SUBARU IMPREZA 1500cc (ατμόσφαιρα ,2008-2014 ) , ένα άλλο μοτέρ όπως πχ ένα WRX 2000cc (TURBO) άλλης χρονολογίας ποίο παλιάς όπως πχ 2004?

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση !!