Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#371250 Έτυχε να οδηγάω το gv του 2008 εδώ και 3 χρόνια και πιστεύω αυτό ήταν και το πιο ολοκληρωμένο μοντέλο. (Έχω οδηγήσει και το προηγουμενο μοντέλο ) Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει η κατανάλωση (11-13λ με νορμάλ οδήγηση) ή κάνει λίγα χλμ μεικτής διαδρομής όπως εγώ, τα κάνει όλα και συμφέρει. Μεγάλοι χώροι, αρκετά άνετο, αρκετά ποιοτικό εσωτερικό, αξιοπρεπείς επιδόσεις (το 2.0) και καλό σύστημα 4 κίνησης. Ακόμα και σε ταξίδι 600χλμ πάει καλά (αλλά βαρετά αν δε θες να σταματάς για βενζίνη κάθε 200χλμ)

Βλέπω το καινούργιο στο δρόμο και μου φαίνεται σαν ένα απλά υπερυψωμένο μικρομεσαίο αυτοκίνητο, ενώ διαβάζω ότι ούτε δυνατότητες offroading έχει πλέον, ούτε επιδόσεις , ούτε ποιοτητα (απτή).

Λογικό βέβαια, οι εταιρίες κατάλαβαν ότι οι πελάτες αγοράζουν 4χ4 ή suv για όλα τα άλλα χαρακτηριστικά εκτός από αυτά που αρχικά είχαν σαν προτερήματα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#371253
saxon_747 έγραψε:Βλέπω το καινούργιο στο δρόμο και μου φαίνεται σαν ένα απλά υπερυψωμένο μικρομεσαίο αυτοκίνητο, ενώ διαβάζω ότι ούτε δυνατότητες offroading έχει πλέον, ούτε επιδόσεις , ούτε ποιοτητα (απτή).


Υπάρχει λόγος που το νέο λέγεται Vitara και όχι Grand Vitara. :iconcool:

Από εκεί και πέρα οι επιδόσεις του 1.4 είναι κορυφαίες και ενώ είναι πιο ασφάλτινο από το παλιό, παραμένει καλό και εκτός.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#371262
REALZEUS έγραψε:Δύο τόνοι το Grand Vitara? Μάλλον λάθος κάνεις. Κάτω από 1500 κιλά ήταν.
http://www.carfolio.com/specifications/ ... ?car=87901


Αυτο ηταν το δικο μου τοτε, ειχε το μακρυ σασι οπως ανεφερα θυμαμαι στο μανουαλ να λεει 2 τοννους?

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/imag ... bFk30GdMm4
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#371275 Δύο τόνοι μεικτό ίσως. Απόβαρο δύο τόνους είχαν τα Disco και τα Range τότε! :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By gatoz
#372348 Ωπ, κουβεντούλα βλέπω για το vitara?
Πως βγήκε το συμπερασμα ότι δεν πάει σε χώμα?
Εικόνα


Λαστιχάκια θέλει, άντε και ψηλωματάκι (250 ευρώπουλα) και πάει παντού...
Πάει και άσφαλτο όπως λέει και ο δίας... Πολύ...


Σίγουρα δεν είναι χλιδάτο, αλλά μετά το pug 508 μου φαίνεται πιπίνι...
Καίει και λογικά: 8.2 σπασμένο...
Φθηνό όμως δεν είναι...

Υ.Γ.
Τι duster ρε σεις? Οταν ανεβεί το προστατικό αντιγόνο μπορεί... Κατάντια...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#374625 Πήγαμε με καλό συμφορουμιτη και κάναμε βόλτα το ignis.Οκ, το σχέδιο είναι κάπως καθότι αρκετά ψηλό και στενό, τα πλαστικά δεν είναι ότι καλύτερο, οδηγικα όμως μου άρεσε αρκετά.Καλό γκάζι, στροφαρει άνετα στις 6000σαλ και πάει γρήγορα, κάθεσαι ψηλά, έχει πολυ καλή ορατότητα και πολύ καλούς χώρους για το μέγεθος του.Λίγο που στριψαμε , γέρνει αλλά μου φάνηκε οκ από πρόσφυση.Μέση κατανάλωση στο τριπ, 4.3 λιτρα/100χλμ!Εν ολίγοις, για δεύτερο αμάξι πόλης το θεωρώ πολύ καλή επιλογή
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#374705 O g βρήκε διάδοχο, το επόμενο ορόσημο στην ιστορία της αυτοκίνησης;;; :inlove: :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#374716 Το έπαιρνα χθες το 4χ4, του έβαζα λάσιτχα 50-50 και κάθε καλοκαίρι στο Ναυάγιο (ξέρεις που λέω Μάρκο) και κάθε χειμώνα στο ΚΕΟΑΧ. Θα γλίτωνα και βενζίνες από το Disco. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#374730 Πρέπει να είναι καλό αμαξάκι πάντως. Καλή τιμούλα, χαμηλή κατανάλωση, καλοί χώροι, Αν δεν έχει τη διαστροφική θέση οδήγησης του ορόσημου της αυτοκίνησης (swift), γιατί όχι...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#374748 Μαρκοβαγγο κατεβα γρήγορα, κάποιος έβαλε φωτ..... Oh well..
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#408989 Γνωρίζει κανείς συνεργείο suzuki β.π;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#409003 Προς Σταυρό έστω;
Έναν Ψωφίμη (...) έχω δει στο Γέρακα αλλά δεν ξέρω αν αξίζει ή πρόκειται όντως για ψοφίμι.