Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#786526
kostis20 έγραψε:Audi Q3 1.5 tfsi με 20.000km έκαψε 1 λίτρο λάδι στα τελευταία 5.000km...
Η επίσημη απάντηση του συνεργείου αντιπροσωπείας ειναι πως πρόκειται για κάτι φυσιολογικό γιατί ο κινητήρας είναι από αλουμίνιο.
Λογικό μου ακούγεται.


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Εντωμεταξύ κάποτε, όταν είχε αγοράσει η μάνα μου ένα Golf IV, το manual έγραφε (και το έγραφαν όλα τα manual του ομίλου απ' όσο ξέρω) πως κατανάλωση έως και 1lt/1000km είναι φυσιολογική... :lol: :lol: :lol:

Οπότε 1lt / 5000km είναι μια χαρά... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#786535 Κλαιν. 1 λιτρο μου καιει εμενα το πηγαινελα Αθηνα-Θεσσαλονικη αν παω ταπα :s_cool
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#786539 Έχει μέσα τα εργοστασιακά λάδια ακόμη ; ή είναι τα πρώτα 5 μετά την αλλάγή;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#786548
kostis20 έγραψε:Audi Q3 1.5 tfsi με 20.000km έκαψε 1 λίτρο λάδι στα τελευταία 5.000km...
Η επίσημη απάντηση του συνεργείου αντιπροσωπείας ειναι πως πρόκειται για κάτι φυσιολογικό γιατί ο κινητήρας είναι από αλουμίνιο.
Λογικό μου ακούγεται.


Και εμένα τόσο εξ αρχής. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι επειδή είναι καινούριο. Σταθερά 100-200ml ανά χιλιάδα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#786557 Αυτό τώρα άρχισε .Έκανε αλλαγή λαδιών στα 15Κ και τώρα μετά από 4800km άναψε φωτάκι να συμπληρωσει.
Εμένα δε μου φαίνεται οκ .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#786559 Είναι ΟΚ , αφού υπάρχει φωτάκι συμπληρώματος, εξεπιτούτου . :s_yes
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#786562
Giuseppe Busso έγραψε:
Και εμένα τόσο εξ αρχής. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι επειδή είναι καινούριο. Σταθερά 100-200ml ανά χιλιάδα.


To i30 έκαψε 150-200ml στις 10k χλμ. :s_bye :shifty:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786563
saxon_747 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
Και εμένα τόσο εξ αρχής. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι επειδή είναι καινούριο. Σταθερά 100-200ml ανά χιλιάδα.


To i30 έκαψε 150-200ml στις 10k χλμ. :s_bye :shifty:
Χαλασμένο είναι.

Άμα δεν καίει τα λάδια του....
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#789328 https://www.youtube.com/watch?v=heqAAy5Im2M

Άβαταρ μέλους
By dimviii
#789340
George_Prix έγραψε:Αυτο το μοτερακι που φοραει μου εχει παρει τα μυαλα :inlove:


δυνατος και μελωδικος που δεν μοιαζει με αλλον. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#789612 https://www.youtube.com/watch?v=XnMh3IKpPoo

Άβαταρ μέλους
By vagmann
#790010 Δοθείσης αφορμής που μου έδωσε ένα σφάλμα στο stronic του allroad ,έκανα το reset στο stronic,τόσο απλά όσο το περιγράφει το βιδεο...Εκανα την διαδικασία 3 φορές (αν και από την πρώτη πρέπει να έκανε re-calibrating αν κρίνω από τους μικρούς θορύβους που άκουσα )


Το κιβώτιο δουλεύει πιο ομαλά στα σίγουρα(όχι placebo effect),και στα 300χλμ που έκανα από τότε,δεν έβγαλε σφάλμα.Κάποιοι προτείνουν reset κάθε εξάμηνο...Έν αναμονή..

...και η κουλαμάρα της εβδομάδας...κάνοντας όπισθεν βράδυ έπεσα σε ένα χαμηλό πέτρινο παρτέρι και ιδού...
https://ibb.co/rG64qqC
Τιμή karenta 665€ καινούριο... :dizzy:
Πήγα σε φανοποιό με εμπειρία σε τέτοιου είδους επισκευές και με 50€ (με κατέβασμα προφυλακτήρα και αφαίρεση πίσω φαναριών),το έφερε σε ικανοποιητική κατασταση (τέλεια για μη ψείρες όπως εγω...).
Ψάχνω μήπως βρω κανένα καινούριο σε λογική τιμή αλλα δεν.... :(
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#795196

300 τεμάχια μόνο
Κεραμικά φρένα που γλιτώνεις 10 κιλά βάρους στον εμπρός άξονα συγκριτικά με τα συμβατικά
407 άλογα
300 χλμ/ώρα τελική
Ελαστικά σέμι Trofeo R της Pirelli


:metalo:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#795202