Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#685772 @Focusman

Βεβαίως και ήρθε.
42Κ αυτό που έβαλα (το graphene grau Cupra Leon 245ps)


Άβαταρ μέλους
By Jason Bourne
#685839 Καλησπέρα, είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που περιμένουν εναγωνίως να έρθει το Formentor 1.5 tsi...
Άραγε τι τιμές να έχει αυτή η βασική έκδοση;
26-27k το υπολογίζω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685842 Πολύ φθηνό θα μου φαινόταν στα 28Κ. Θα έλεγα σίγουρα πάνω από 30Κ, και είναι λογικό, όταν σε αυτά τα λεφτά παίζει με το μοτέρ αυτό το T-roc που είναι παντού χειρότερο και μικρότερο.
Άβαταρ μέλους
By Jason Bourne
#685844 Σίγουρα; Υπάρχει το VW Tiguan 1.5 tsi 150 life (facelift) στα 26500 ... Μιλάω για βασικές εκδόσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685846 Δεν ξέρω αν θα έχει βασική έκδοση τόσο φθηνή το συγκεκριμένο. Λογικά η Seat θα θέλει ν'ανεβει κατηγορία, οπότε γιατί να το κατεβάσει τόσο πολύ;
Μακάρι να έχεις δίκιο όμως και να το αποκτήσεις!
Άβαταρ μέλους
By Jason Bourne
#685850 Κάνω την εξής σκέψη. Το Formentor στην Ισπανία έχει λίγο κάτω από τα 30k στην 1.5 150 χειροκίνητη έκδοση. Τόσο ακριβώς έχει στην Ισπανία και το Leon FR DSG 1.5 e-tsi 150.
Στην Ελλάδα το Leon αυτό έχει 25.300. Τη σύγκριση αυτήν την έχω κάνει και με άλλα παρόμοια μοντέλα της Seat και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο περίπου.
Απλή σκέψη αλλά όχι αυθαίρετη πιστεύω...
Τι λες;
Edit: Να προσθέσω επίσης ότι το ίδιο Leon στην έκδοση Plus στην Ελλαδα έχει 26.500
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685896 Μια χαρά είναι η σκέψη σου και δεν ήξερα πως έχουν βγει οι τιμές στην Ισπανία.
Πάμε τώρα όμως σε κάτι άλλο: θα το πάρεις στην βασική έκδοση εντελώς; Γιατί τώρα βλέπουμε την καλή έκδοση και μας τρέχουν τα σάλια, αλλά στην βασική μπορεί να δείχνει φτωχός συγγενής. Πχ το Tiguan στην βασική έκδοση δείχνει πολύ φτωχό, ενώ στην R-line δείχνει πολύ καλό κλπ.
Και το λέω γιατί όταν πας ταμείο, από την μία μπαίνει η λογική να μην πληρώσεις πολλά, αλλά από την άλλη θα μπει και η εμφάνιση, τα εξτρά κλπ.
Ενδεικτικά θα σου πω, ιστορικό μέλος του φόρουμ που ορκιζόταν πως θα πάρει βασική έκδοση για να μην πληρώσει, τελικά έβαλε DSG και δηλώνει και ενθουσιασμένος και με την επιλογή του. Και πολλά τέτοια παραδείγματα και εδώ μέσα και αλλού.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#685915 Πάλι μεσαία έκδοση πήρε το μέλος :shifty:
Άλλο το DSG, που κι αυτό μπήκε για το βρήκε σε σκοτωμένη τιμή τέλους του έτους (ΕΕΠ ήδη πουλιέται +1000)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685916 Δεν ξέρω τι λέει το μέλος. :shifty:
Αυτό που ξέρω είναι πως τα αυτοκίνητα από ένα μεσαίο (έστω) επίπεδο εξοπλισμού και πάνω, είναι σαφώς καλύτερα από τις βασικές εκδόσεις που πάντα έχουν κάποιες ενοχλητικές ελλείψεις. Και ειδικά όταν μιλάμε για αυτοκίνητα εργάτες, εγώ θα κοιτούσα στο εσωτερικό ειδικά να μην λείπουν σημαντικά συστήματα άνεσης, κι ας μην είχα προβολείς ομίχλης ή τεράστιες ζάντες.
Άβαταρ μέλους
By Jason Bourne
#686074
Anonymous Founder έγραψε:Μια χαρά είναι η σκέψη σου και δεν ήξερα πως έχουν βγει οι τιμές στην Ισπανία.
Πάμε τώρα όμως σε κάτι άλλο: θα το πάρεις στην βασική έκδοση εντελώς; Γιατί τώρα βλέπουμε την καλή έκδοση και μας τρέχουν τα σάλια, αλλά στην βασική μπορεί να δείχνει φτωχός συγγενής. Πχ το Tiguan στην βασική έκδοση δείχνει πολύ φτωχό, ενώ στην R-line δείχνει πολύ καλό κλπ.
Και το λέω γιατί όταν πας ταμείο, από την μία μπαίνει η λογική να μην πληρώσεις πολλά, αλλά από την άλλη θα μπει και η εμφάνιση, τα εξτρά κλπ.
Ενδεικτικά θα σου πω, ιστορικό μέλος του φόρουμ που ορκιζόταν πως θα πάρει βασική έκδοση για να μην πληρώσει, τελικά έβαλε DSG και δηλώνει και ενθουσιασμένος και με την επιλογή του. Και πολλά τέτοια παραδείγματα και εδώ μέσα και αλλού.


Το Formentor δεν έχει εξοπλιστικές εκδόσεις. Δηλαδή οι επιλογές είναι μόνο με βάση τον κινητήρα και το κιβώτιο. Τουλάχιστον σε Ισπανία και Γαλλία που κοίταξα. Στο 1,5 τα Full Led είνσι standard, 18άρες standard, 10άρα (όχι 12άρα) multimedia standard, ACC (όχι το predictive ACC) standard, κλπ...
Εκτός και αν εδώ κάνουν περικοπές...
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#686092 Δεν αποκλείεται να έρθει με διαφορετικό πακέτο εξοπλισμού στην Ελλάδα προκειμένου να επιτευχθεί όσο το δυνατόν καλύτερη ΛΤΠΦ.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#688475


Βέβαια έχουν μπλέξει λίγο τα μπούτια τους.
Η SEAT Ελλάδος διαφημίζει το Cupra Leon και από την άλλη θέλουν ξεχωριστά brands.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#688478
diplomat έγραψε:Καλά όλα αυτά αλλά τί ζαντάρα είναι αυτή; :eat:

Ποια ζαντάρα.

Το εσωτερικό δες...

Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#689652


Το CUPRA Formentor προκρίθηκε στους 7 φιναλίστ του διεθνούς κύρους θεσμού Car of the Year 2021! Το εντυπωσιακό SUV, το πρώτο εξολοκλήρου εξελιγμένο για την CUPRA μοντέλο, θα κριθεί από τους 60 σημαντικότερους Ευρωπαίους δημοσιογράφους από 23 χώρες, στα αποτελέσματα που θα ανακοινωθούν την 1η Μαρτίου!