Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#771714

ΒυΖι5 :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#815646

7000 κομμάτια VZ5 θα κατασκευαστούν από την Cupra. Η μόνη εταιρία που φόρεσε τον φοβερό 5κύλινδρο στην τελευταία του μάλιστα γενιά, που είναι πλήρως αλουμινένιος, και δεν φέρει για σήμα τα 4 δαχτυλίδια της Audi.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#815710 Αν το φορούσαν αυτό το μοτέρ σε ένα χαμηλό Leon με τετρακίνηση... :inlove:
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#820309 Μιας και το λεον κουπρα 290 έγινε φορμεντορ 245 hybrid, δείτε και.... παρκάρισμα . Λοιπόν το έχω εδώ και ένα μήνα, έχω κάνει καμία 350ρια μίλια και αναφέρω τα εξής
Α) η ανάρτηση μαζί με τα 40ρια λάστιχα κάνουν διάφορα από τα του Λεόν στους κατσικοδρομους του Λονδίνου.
Β) Το υβριδικό σύστημα είναι λίγο συμβιβασμός αλλά έχει λογική για όποιον μένει σε μεγάλη πόλη και έχει βίτσιο τα αυτοκίνητα. Με το Λεόν μέσα στη πόλη έγραφες 25mpg στις καλές μέρες, τώρα έχω 57mpg και περίπου 7-8kwh ανά 100χλμ. ( Αν φορτίζεις τακτικά δλδ 2-3 φορές της εβδομάδα μίνιμουμ)
Γ) Σε θέματα απόδοσης και μπραφ βέβαια κλαίω . Δεν το έχω ακόμα πατήσει αλλά φαίνεται πιο ραθυμο και βαρύ. Επίσης ακόμα και στο κουπρα mode ( που κάνει λες και έχεις αργοστροφο V8 ή κάνα 5κυλινδρο με εξάτμιση) αν το σανιδωσεις πχ. ενώ τώρα δεν έχεις το λαγκ από την τουρμπίνα έχεις το λαγκ από τον εγκέφαλο του συστήματος να σκεφτεί τι θα κάνει. Τουλάχιστον νιώθεις για λίγο τα 400nm ροπής.
Δ) Το εσωτερικό είναι οκ από εργονομία, ναι μεν δεν υπάρχουν κουμπιά και η οθόνη έχει πολλά μενού και τα χειριστήρια αφής είναι γτπ αλλα αν όλα είναι νορμάλ ρυθμισμένα δεν ασχολείσαι, η ασύρματη σύνδεση με το android auto βολεύει πολύ και απλά χρησιμοποιείς τα κουμπάκια στο τιμόνι για το ραδιόφωνο κλπ.
Ε) ηχομόνωση ποιότητα υλικών συναρμογής κλπ. Οκ όχι κάτι το ιδιαίτερο. Χώροι καλοί, αποσκευών μέτριος.
Σύνοψη, περιμένω να κάνω κάνα ταξιδακι ή καμία γρηγορη βολτα αφού το στρώσω για να σχολιάσω τιμόνι συμπεριφορά κλπ. αλλά φαίνεται σφιχτό και ακριβές, θα κάνει τη δουλειά του και η σύντροφος ( που πλέον γράφει τα 80%των χλμ λόγω εργασιας ) θα το λιώσει στα ρεκόρ οικονομίας, λίγο η τιμή ρεύματος να πέσει και είμαστε κοπλε. Εικόνα

< 6 >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#820344 Στην Ελλάδα αυτό έχει χρόνο παράδοσης τους 12 μήνες. Τόσο περίμενες και συ??

.
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#820349
Focusman91 έγραψε:Στην Ελλάδα αυτό έχει χρόνο παράδοσης τους 12 μήνες. Τόσο περίμενες και συ??

.


Η παραγγελία έγινε το Νοέμβριο, αλλα ναι πχ. Εμένα μου το φέρανε χωρίς πατάκια γιατί το εργοστάσιο έχει θέματα :lol: .
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#820351 Αφού τακτοποίησα τα επαγγελματικά μου, επόμενος στόχος είναι να γράφω εδώ πιο συχνά (και να ανεβάζουμε φωτό με τον Busso).

.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#820366 Πήρε τπτ ρε Φόκιμαν;


Σύντροφε 250 καλορίζικο. Απίθανο αμάξι το Formentor γενικά.
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#820368
Giuseppe Busso έγραψε:Πήρε τπτ ρε Φόκιμαν;


Σύντροφε 250 καλορίζικο. Απίθανο αμάξι το Formentor γενικά.

Να σαι καλά!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#820369 Πολύ ωραίο, με γεια! Αγαπημένο και δικό μου. Να ρωτήσω λίγο; Φόρτιση με πρίζα από τον ιστό οδοφωτισμού, βλέπω καλά; Γιατί εδώ στην Ελλάδα μας λένε κάποιοι πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον...
ΥΓ: θέλω και φώτο εννοείται από την πρίζα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#820372 Αδυνατον δεν ειναι "η φορτιση". Αδυνατη ειναι η παραπανω εικονα να ειναι ενδεικτικη μιας τυπικης αθηνιολικης γειτονιας. ( ναι, ναι, "δεν απευθυνεται σε ολους" μουμπλε μουμπλε...)

Καλοριζικο gto!
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#820379
Anonymous Founder έγραψε:Πολύ ωραίο, με γεια! Αγαπημένο και δικό μου. Να ρωτήσω λίγο; Φόρτιση με πρίζα από τον ιστό οδοφωτισμού, βλέπω καλά; Γιατί εδώ στην Ελλάδα μας λένε κάποιοι πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον...
ΥΓ: θέλω και φώτο εννοείται από την πρίζα.

Ευχαριστω,
Ναι,ακριβως , εχουν σε ενα 10% των στυλων φωτισμου, (οι οποιοι εχουν ανανεωθει σχετικα προσφατα με led λαμπιτσες) και υποψιαζομαι οτι εχουν μισθωθει σε ιδιωτικες εταιρειες σαν κι αυτη που ξεπλενει τη Schell :lol:
https://ubitricity.com/en/, εχουν μεγιστη δυνατοτητα φορτισης 5kw νομιζω. Διπλα στο σπιτι εχουμε δυο τρεις αλλα η χρεωση στο νυχτερινο δεν πεφτει κατω απο 33p/kwh ενω αν βαλεις φορτιστη στο σπιτι μπορει να παει μεχρι και 9-10p/kwh προς το παρον η διαφορα στο κοστος χρησης μεσα στη πολη απο το λεον ειναι τετοια που απλα δεν ασχολησαι.

@g1789 μερσυ :s_cool