Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#358636 Η ιστορια της εταιριας συμφωνα με την επισημη ιστοσελιδα...

http://www.bugatti.com/tradition/history/

...και μια οδηγικη εμπειρια της ΕΒ110 απο τον Ιταλο vlogger, Davide Cironi



P.S Respect στον πιτσιρικα. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#358912 Στη μνήμη του Στανζάνι που έφυγε πρίν λίγες ημέρες.
Μου άρεσαν τα σχέδια της στο χέρι, μου θύμισαν ξενύχτια στο χαρτί μηχανικού με τους Rotring παρέα και το ξυραφάκι για το σβύσιμο κάποιας λάθος γραμμής ή μιας σταγόνας που ξέφυγε από τους Rotring, τι αμαρτία και αυτοί.

Oι τύποι που μιλούσαν είναι μύθοι της αυτοκίνησης, ο Αρτιόλι είναι και λίγο μαφιόζος.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#358921 Σκατόφατσα της αυτοκίνησης είναι ο Artioli.
Η ΕΒ110 πόση δόση Stanzani είχε τελικά; Νομίζω όxι πολύ. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#359763
Άβαταρ μέλους
By nass
#359852
Κίκιζας . έγραψε:P.S Respect στον πιτσιρικα. :s_thumbsup


Εξαιρετικά video :s_thumbsup Σα να σου "μιλάει" το αυτοκίνητο και καθόλου αυτοπροβολή στυλ Harris "κοιτάχτε τι γαμάτος είμαι", ο πιτσιρικάς είναι σεμνός και ξέρει πότε να μιλήσει αλλά χωρίς να γίνεται αποστειρωμένος, ίσα ίσα. Μπράβο του.

Και τι φανταστικό αυτοκίνητο η ΕΒ110 :metalo:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#359878 Το ειχα διαπιστωσει αυτο οταν τον πρωτοειδα σε βιντεακι να σχολιαζει την δικια μου 2.24v, που ειχε και το δικο μου χρωματικο συνδιασμο.
Πολυ ωραιος και σε κανει να νομιζεις οτι το οδηγεις και σκεφτεσαι τα ιδια πραγματα... εξαιρετικος
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#387263



Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#452959 Πολυουρεθάνη, πλαστικό και ατσάλι, 220 ώρες εργασίας και 1040 εξαρτήματα απαρτίζουν τον κινητήρα και το σαζμάν της Chiron, με μήκος 18¨ και ύψος 9¨ και 9.365 $ τον έχετε επάνω στο γραφείο σας.

Κύριοι όπως καταθέσετε τις παραγγελίες σας.

http://www.roadandtrack.com/car-culture ... el-engine/
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#460273 Παλιός οδηγός με νίκες και με Buggati, Μονεγάσκος και ναζί, έψαχνα να βρώ από που πήρε το όνομα του το τελευταίο δημιούργημα των Γερμανών, και να το όνομα από προήλθε, ( μάλλον και κατά πάσα πιθανότητα γιατί άλλη περίπτωση είναι ο κένταυρος Χείρων, ίσως το έπαιξαν σε δύο ταμπλό οι φρίτσιδες, και μύθος και τίμησαν τον ναζί οδηγό τους ) λέτε να είναι έτσι ?

https://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Chiron
Άβαταρ μέλους
By markvag
#460277
21 quadra έγραψε:Παλιός οδηγός με νίκες και με Buggati, Μονεγάσκος και ναζί, έψαχνα να βρώ από που πήρε το όνομα του το τελευταίο δημιούργημα των Γερμανών, και να το όνομα από προήλθε, ( μάλλον και κατά πάσα πιθανότητα γιατί άλλη περίπτωση είναι ο κένταυρος Χείρων, ίσως το έπαιξαν σε δύο ταμπλό οι φρίτσιδες, και μύθος και τίμησαν τον ναζί οδηγό τους ) λέτε να είναι έτσι ?

https://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Chiron


Το άρθρο που έβαλες δεν λέει πως ο Chiron ήταν ναζί, αλλά πως κατηγόρησε μία άλλη οδηγό πως συνεργάστηκε με τους ναζί:

According to a Los Angeles Times review of fellow driver Hellé Nice's biography, Chiron accused her, at a 1949 party in Monaco to celebrate the first postwar Monte Carlo Rally, of "collaborating with the Nazis"


Και ότι αυτή το αρνήθηκε.

Δεν ξέρω βέβαια, αν είναι σωστή η wikipedia και εσύ το ξέρεις από κάπου αλλού... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#460289 Είμαι επιφυλακτικός σε κατηγορίες εκείνης της εποχής γιατί και έγγραφα έχουν χαθεί και γενικά όταν υπάρχουν κατηγορίες του είδους από εκείνη την σκοτεινή εποχή δεν είναι πάντα ξεκάθαρο τι έχει γίνει, αλλά το θέμα είναι η προέλευση στο όνομα του αυτοκινήτου και όχι να τον δικάσουμε, mea coulpa.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#460294 Δεν είσαι σίγουρος αλλά είπες να ποσταρεις και να γραψεις καταφατικα με πηγή την Wikipedia?

Εβίβα.

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#460318
JasonLouk έγραψε:Δεν είσαι σίγουρος αλλά είπες να ποσταρεις και να γραψεις καταφατικα με πηγή την Wikipedia?

Εβίβα.

< >


Έτσι ακριβώς, εβίβα και σε εσένα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#460344
21 quadra έγραψε:Είμαι επιφυλακτικός σε κατηγορίες εκείνης της εποχής γιατί και έγγραφα έχουν χαθεί και γενικά όταν υπάρχουν κατηγορίες του είδους από εκείνη την σκοτεινή εποχή δεν είναι πάντα ξεκάθαρο τι έχει γίνει, αλλά το θέμα είναι η προέλευση στο όνομα του αυτοκινήτου και όχι να τον δικάσουμε, mea coulpa.
Το αυτοκινητο ειναι Αλσατικό.

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#460362
mirage έγραψε:
21 quadra έγραψε:Είμαι επιφυλακτικός σε κατηγορίες εκείνης της εποχής γιατί και έγγραφα έχουν χαθεί και γενικά όταν υπάρχουν κατηγορίες του είδους από εκείνη την σκοτεινή εποχή δεν είναι πάντα ξεκάθαρο τι έχει γίνει, αλλά το θέμα είναι η προέλευση στο όνομα του αυτοκινήτου και όχι να τον δικάσουμε, mea coulpa.
Το αυτοκινητο ειναι Αλσατικό.

< >


Μπορεί το εργοστάσιο να είναι στο molsheim αλλά είναι Γερμανικής ιδιοκτησίας ή κάνω λάθος ?