Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#725954 Αν εξαιρέσουμε την αυτονομία, δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ΕΝΑΝ λόγο να προτιμήσεις το μαζούτ.

Καινούριο/μεταχειρισμένο
Σουβ/σεντάν (πεθαμένη κατηγορία, άσε που δε σε βολεύει κιόλας)
Ηλεκτρικό/πετρέλαιο
Επιδόσεις, πολιτισμένη λειτουργία, χάος ανάμεσά τους.

Αν κάποιος πει για το οικονομικό, να θυμίσω ότι το σουηδικό έχει τέλη κυκλοφορίας, φόρο πολυτελείας, κοστίζει 10 ευρώ παραπάνω από το Υ ανά 100 χιλιόμετρα. Όταν πας να το πουλήσεις, θα είναι ήδη τρίτο χέρι. Και πετρέλαιο, που βλέπεις προς τα πού πάει το πράγμα με αυτό το καύσιμο. Και μιλάω για πενταετία, γιατί αν πούμε να το δώσεις στη δεκαετία, απλώς δε θα μπορεί να πουληθεί με τίποτα. Δεινόσαυρος, σαν τα σημερινά τζιπ πολλών κυβικών του δωδεκαετίας+. Οπότε αν και κοστίζει λιγότερο από το Tesla, θα σου βγει πιο ακριβό συνολικά.

Αν το προφίλ χρήσης σου ήταν να ταξιδεύεις τακτικότατα σε όλη την Ελλάδα, θα είχε κάποιο νόημα. Τώρα απολύτως κανένα. Έχεις να επιλέξεις ανάμεσα στο παρελθόν και το μέλλον, τόσο απλά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#725957
g8777 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:To να χάνεις το 50% της αξίας σε 4 χρόνια, δεν είναι παράλογο, θα το έλεγα φυσιολογική απομείωση για ένα αυτοκίνητο που κάθε άλλο παρά εμπορικό είναι. Επίσης, σ'αυτά τα λεφτά, και άλλοι κοιτάζουν προς την Tesla και τα άλλα ηλεκτρικά, που ειδικά όσους είναι μεγαλοστελέχη ή έχουν δική τους επιχείρηση, όπως είδαμε συμφέρει πάρα πολύ χάρη στα κίνητρα της κυβέρνησης.
Εγώ ούτε καν θα έκανα τον κόπο πάντως στην θέση του Scotch αλλά ΟΚ, υποθέτω πως δεν έχει και κάτι να χάσει.


Οχι απλα δεν θα χασει αλλα αν το ψειριζει θα βαλει και κανα πεντοχιλιαρο στην τσεπη. :eat:
Ασε την πλακα που θα κανει στις ηλεκτρικες φριτεζες. :iconcool:
Win Win. :iconcool:

Αυτό με το πεντοχίλιαρο το εξηγείς λίγο; :s_blush
Γνώμη μου, αν όντως είναι τόσο καλή η τιμή όπως λέτε ορισμένοι, έτσι και το βάλει στο car.gr θα σπάσουν τα τηλέφωνα υποθέτω, όχι;
Sedan, diesel, δίλιτρο, με φόρο πολυτελείας ακόμη για 6 χρόνια, ήτοι κάπου 2.5 χιλιάρικα επιπλέον κόστος, βάλε και το τεκμήριο που σε κάποιους είναι θέμα, βάλε και την συντήρηση που θα είναι ακριβότερη.
Το μόνο που βλέπω σαν πλεονέκτημα είναι την απτή ποιότητα που λογικά το Volvo εκμηδενίζει την Tesla. Οπότε, στο θέμα δέρματα, τζιτζιλόνια κλπ, το χάος.
Μόνον αν κάποιος θέλει να κάνει 1000 χιλιόμετρα χωρίς στάση έχει νόημα.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#725958
Dimsabas έγραψε:Αν εξαιρέσουμε την αυτονομία, δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ΕΝΑΝ λόγο να προτιμήσεις το μαζούτ.

Καινούριο/μεταχειρισμένο
Σουβ/σεντάν (πεθαμένη κατηγορία, άσε που δε σε βολεύει κιόλας)
Ηλεκτρικό/πετρέλαιο
Επιδόσεις, πολιτισμένη λειτουργία, χάος ανάμεσά τους.

Αν κάποιος πει για το οικονομικό, να θυμίσω ότι το σουηδικό έχει τέλη κυκλοφορίας, φόρο πολυτελείας, κοστίζει 10 ευρώ παραπάνω από το Υ ανά 100 χιλιόμετρα. Όταν πας να το πουλήσεις, θα είναι ήδη τρίτο χέρι. Και πετρέλαιο, που βλέπεις προς τα πού πάει το πράγμα με αυτό το καύσιμο. Και μιλάω για πενταετία, γιατί αν πούμε να το δώσεις στη δεκαετία, απλώς δε θα μπορεί να πουληθεί με τίποτα. Δεινόσαυρος, σαν τα σημερινά τζιπ πολλών κυβικών του δωδεκαετίας+. Οπότε αν και κοστίζει λιγότερο από το Tesla, θα σου βγει πιο ακριβό συνολικά.

Αν το προφίλ χρήσης σου ήταν να ταξιδεύεις τακτικότατα σε όλη την Ελλάδα, θα είχε κάποιο νόημα. Τώρα απολύτως κανένα. Έχεις να επιλέξεις ανάμεσα στο παρελθόν και το μέλλον, τόσο απλά.


Ξεχνάς το κόστος αγοράς του Τέζλα..
Α, κι ο φόρος πολυτελείας θα είναι 308€ για το συγκεκριμένο από τον Μάιο :iconcool: ...
Τελευταία επεξεργασία από Govus και 14 Σεπ 2021, 16:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#725960 Στα ίδια θα βγουν, αν έχει επιχείρηση. Κάπου γύρω στα 25Κ είναι τα κέρδη από επιδοτήσεις και υπεραποσβέσεις αν το αγοράσει εταιρεία το Tesla. Άρα, είναι στα ίδια σχεδόν.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#725961
Scotch έγραψε:72.000 + 1.800 κάτι extra που έβαλε όταν το πήρε.


μα δεν το πήρε 2ο χερι;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#725962 Λογικά το Polestar εννοεί και ίσως και το Carplay. Aπο εξοπλισμό δεν βλέπω κατι το ουαου πάντως. Momentum είναι?
Άβαταρ μέλους
By Govus
#725967
mirage έγραψε:Λογικά το Polestar εννοεί και ίσως και το Carplay. Aπο εξοπλισμό δεν βλέπω κατι το ουαου πάντως. Momentum είναι?

Με τόσο υψηλή αρχική τιμή :hmmm: ;
https://www.drive.gr/news/agora/volvo-a ... ro-neo-s90
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#725969
KiloMeater έγραψε:
Scotch έγραψε:72.000 + 1.800 κάτι extra που έβαλε όταν το πήρε.

μα δεν το πήρε 2ο χερι;

Ναι, 2ο χέρι. Κι εγώ μετά το αρχικό post μου το έμαθα, δεν τον ξέρω καλά τον άνθρωπο, στην πορεία συλλέγω πληροφορίες.
72.000 είχε καινούργιο και έβαλε κάποια extra μετά, μου είπε (κάμερα οπισθοπορείας και andoid auto).

Πολύ χρήσιμες όλες οι απόψεις. Κλίνω να συμφωνήσω με αυτές των HF & Dimsabas :s_roses , δεδομένου m;alista ότι το volvo θα στοιχίσει πολύ παραπάνω από το Tesla, ακόμα και σε ορίζοντα 3ετίας.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#725970 Καλοτάξιδο σκωτσέζε! Θα χωράει στο γκαράζ όμως? λολ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#725971
Scotch έγραψε:Πολύ χρήσιμες όλες οι απόψεις. Κλίνω να συμφωνήσω με αυτές των HF & Dimsabas :s_roses , δεδομένου m;alista ότι το volvo θα στοιχίσει πολύ παραπάνω από το Tesla, ακόμα και σε ορίζοντα 3ετίας.

Το πολύ παραπάνω το υπολογίζεις μαζί με καύσιμο; Γιατί στην τιμή δεν μου φαίνεται για πολύ παραπάνω, εκτός αν εσύ κερδίζεις ακόμη περισσότερο από τις υπεραποσβέσεις.
:s_blush
Άβαταρ μέλους
By mirage
#725972
Govus έγραψε:
mirage έγραψε:Λογικά το Polestar εννοεί και ίσως και το Carplay. Aπο εξοπλισμό δεν βλέπω κατι το ουαου πάντως. Momentum είναι?

Με τόσο υψηλή αρχική τιμή :hmmm: ;
https://www.drive.gr/news/agora/volvo-a ... ro-neo-s90

Ουτε καν ηλεκτρικά καθίσματα δεν έχει.... Μου κάνουν εντύπωση τα 72 αρχική τιμη.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#725974 εχω παει μια αστικη βόλτα με ενα τετοιο station με αεραναρτηση και ηταν... ταμαμ!! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#725977 @ Anonymous Founder: Ναι, τα συνυπολογίζω όλα (τέλη, καύσιμα, υπεραποσβέσεις, επιδότηση, κλπ) και μου βγαίνει αρκετά παραπάνω :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#725978
mirage έγραψε:Ουτε καν ηλεκτρικά καθίσματα δεν έχει.... Μου κάνουν εντύπωση τα 72 αρχική τιμη.

Βλέπω έχει ηλεκτρικά καθίσματα.
Εικόνα
Μνήμες δεν βλέπω (εκτός κι αν ρυθμίζονται από την οθόνη).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#725980
Ove20 έγραψε:Καλοτάξιδο σκωτσέζε! Θα χωράει στο γκαράζ όμως? λολ

Ευχαριστώ (αλλά δεν θα πάρω μάλλον). Στο γκαράζ θα χωράει. Πιο πολύ με απασχολεί πως θα μπαίνει-βγαίνει η άνιωθη γειτόνισσα. Αλλά αυτό δεν το γλιτώνω ούτε με το Υ (απλά εκεί θα υπάρχει ο big brother :twisted: ).