Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#450596 Kilo, τώρα ειναι το χειρότερο timing να πάρεις αυτοκίνητο στην δυτική ευρώπη, ειδικά αν μένεις σε μεγάλη πόλη. Οι εξελίξεις θα ειναι ραγδαίες και ειναι αυτοκτονικό να δώσεις 50 χιλιάρικα για αμάξι που σε 3-4 χρόνια μπορει να μην μπαίνει καν στην πόλη.

Αραξε με την σιτροεναρα που άλλωστε ούτε κάποιο σοβαρό θέμα εχει και μπορείς να την κάνεις και σέρβις στην ελλάδα μια φορά το χρόνο που θα κατεβαίνεις, κάνε φόκους και γίνε manatzareous στον ΟΗΕ για να μπορείς να παίρνεις διπλωματικά αμάξα, και σε 2-3 χρόνια που θα έχεις σοβαρές επιλογές σε υβριδικά/φουλ ηλεκτρικά το συζητάμε.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#450611 Τα υβριδικά δεν έχουν φοροαπαλλαγές στην Ευρώπη? Πρίζα εχεις σπιτι/δουλειά? Ποσο βγαίνει το Τ8 και τα ανταγωνιστικά σε σχέση με τα αντίστοιχα diesel?

Για μένα αν σκέφτεσαι την απαξίωση, μην κοιτάς καν καινούριο αμάξι...υπάρχουν άλλωστε πολλές επιλογές σε ενός έτους αυτοκίνητα στην Ευρώπη...δεν ξέρω βέβαια κατα ποσο μπορεις να εκμεταλλευτείς την ιδιότητα σου σε αυτη την περίπτωση...
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#450654 Φίλος παρήγγειλε Τ8 , το υβριδικό είναι απο οτι μου είπε ...
γύρω στα 60.000 ευρώ με μια έκπτωση για εταιρικά που παίζει λέει κ παράδοση απο τη νεα χρονια . ( λίγα μου φάνηκαν τα 60.000 .... να μην ήθελε απλά να μου πει οτι θε ξοδέψει παραπάνω ;;; Παίζουν σε αυτές τις τιμές ;; )

Σε λίγους μήνες θα με πάει κ βόλτα !!! Χαχαχα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#450655 Μήπως ήταν 60 συν ΦΠΑ?

< >
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#450657 62/65/67 αρχικές για momentum/r-design/inscription
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#450660
Άβαταρ μέλους
By dstou
#450665
Δυστυχώς μπορώ να αγοράσω διπλωματικό αμάξι μόνο συγκεκριμένες μάρκες : bmw, Volvo, MB, Range Rover, Audi , Vw .


dstou wrote:
Άμα θες Φίατ ή Λέξους δεν μπορείς με διπλωματικές? Τι φάμπρικα είναι αυτή?



Μου φάνηκε περίεργο έτσι όπως διατυπώθηκε και απάντηση δεν πήρα. Αφ' ενός διότι ο ΟΗΕς δεν είναι κάποιος γερμανικός δήμος όπου θα αγοράσει μόνο ντόπια αυτοκίνητα γιατί αλλιώς θα φάει το δήμαρχο η γλωσσοφαγιά της αντιπολίτευσης, αφεδύο διότι μέσα στους πραματευτάδες (Μερσεντέ,Πεμβέ, Βόλβο και τα τοιαύτα) μπήκαν και οι μυλωνούδες (το Λαικό).
Οπότε π.χ. γιατί όχι και Φίατ, εξίσου για μυλωνάδες-πλέμπα, ή και Λέξους, εξίσου πραματευτάδικο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#450670 Ειναι επιλογές των εργοστασίων αν θα δώσουν διπλωματικά πακέτα εξοπλισμού κτλ

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω στο mini review του xc60 πιο πάνω ηταν η επαφή μου με την semi autonomous οδήγηση, το Pilot assist.

Η φάση που αποφασίζεις θα το εμπιστευτείς και παίρνεις τα χέρια απο το τιμόνι ειναι πολυ έντονη.... εχει ενα μικρό θεμα δεν κρατάει απόλυτα ευθεία και πάει λίγο δεξιά αριστερά παντα μέσα στη λωρίδα σου
Εκεί που ήθελε λίγο τόλμη ηταν σε ανοιχτή καμπή ... έβγαινε λίγο προς την εξωτερική αλλά εκεί που έλεγα να το μαζέψω το διόρθωνε

Αυτόνομη οδήγηση.... θα αλλάξει τα πάντα.... ξαφνικά ένιωσα περίεργα που δεν ειχα τι να κάνω και το αμάξι πηγαίνε μόνο του , αλλά είμαι σίγουρος οτι ειναι κάτι που μπορεί να συνηθίσεις γρήγορα ανεπιστρεπτί .
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#450999 Πέτυχα καινούριο XC60 σε ένα ραφ σκούρο χρώμα. Λοιπόν, το XC90 μου αρέσει πάρα πολύ. Αυτό είναι σαν να έβαλες ένα XC90 στο πλύσιμο και να "μάζεψε".
Κάτι με χαλάει. Ωραία μάσκα, ακόμη και το πίσω μέρος με τα φώτα εμένα μου αρέσει, αλλά κάτι με χαλάει στη σύνθεση των μερών στο όλο αμάξωμα.
Ξαναλέω, βρίσκω το XC90 εξαιρετικό. Το Q5 μου φαίνεται πιο ομοιογενές.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#451304 Πήγα και το είδα το 60άρι. Με τη ρεζέρβα έχει πολύ μικρό χώρο αποσκευών για την κατηγορία του, ή είναι ιδέα μου;
Και στο V40 που έχω, οι χώροι δεν είναι το δυνατό του σημείο.. Αλλά το σκέφτομαι για τέλος 2018
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#451338 Εχω και στο παρελθον αναφερει τον προβληματισμο μου για τον τροπο υπολογισμου της χωρητικοτητας. Δεν ξερω τι παιζει αλλα ενω σε λιτρα καποια μοντελα εχουν μεγαλυτερη χωρητικοτητα, πρακτικα δεν υπαρχουν διαφορες.
Στην προκειμενη περιπτωση η τιμη σε λιτρα που ανακοινωνει η Volvo ειναι 505, και αναφερεται γενικα ως 10% κατω του ανταγωνισμου (το Q5 εχει 550). Ειχα βρει κατι φωτογραφιες, δυστυχως δεν θυμαμαι απο που, οπου ειχαν μετρησεις των διαστασεων του χωρου για ολα τα μοντελα της κατηγοριας, οπου περαν του μεγαλυτερου F-Pace δεν υπηρχαν σημαντικες διαφορες μεταξυ τους (τουλαχιστον των δυο που αναφερω-αν θυμαμαι ηταν πιο ρηχο αλλα πιο μακρυ του XC60).
Και μετα βλεπω διαφορα review που δειχνουν το XC60 να παιρνει περισσοτερες βαλιτσες απο το Q5..
https://youtu.be/NXUCXMfXqdE?t=441
https://youtu.be/-_Ch9H2JzIM?t=333
:dizzy:


Δεν ξερω πραγματικα τι παιζει και πως μπορει να υπαρχουν τετοιες διαφορες...Για μενα και 4 βαλιτσες παντως ειναι αρκετες :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#451358
Zeus έγραψε:Δεν ξερω πραγματικα τι παιζει και πως μπορει να υπαρχουν τετοιες διαφορες...Για μενα και 4 βαλιτσες παντως ειναι αρκετες :lol:


Δεν είναι για σένα ρε συ, για τη σύζυγο είναι το θέμα. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#451865 http://www.zougla.gr/automoto/news/arti ... volvo-xc60
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#451887
dimviii έγραψε:http://www.zougla.gr/automoto/news/article/espase-ta-konter-sta-crash-test-to-neo-volvo-xc60

..ναι και στη Γαλλία ζούνε πολλοί Γάλλοι! :iconcool: