Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#517114 Βασικά κακώς χάνω τον χρόνο μου...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#517118 Λείπει κι ένα ποστακι για Jason
Άβαταρ μέλους
By 224v
#517119
mirage έγραψε:Βασικά κακώς χάνω τον χρόνο μου...
Ισως και εγώ... Η ζούγκλα εκεί εξω μας περιμένει όλους. Καλη μας τύχη...

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#517120
224v έγραψε:Ατυχήματα σαν του βίντεο παραπάνω αιτία έχουν τον οδηγό που ανεύθυνα οδηγει 1.5+ τόννο όχημα. Παντα αυτό θα φταίει... και εμείς που είμαστε στο δρόμο μαζύ του πρεπει να προσέχουμε και να προβλεπουμε την μακακια του.

.

Σκεψου οτι μπορει αν μην πληρωσε αυτα τα συστηματα γιατι τα θεωρουσε αχρηστα.
Η μπορει να μην προσφερονταν καθολου.

Επειδη κυκλοφορουμε ολοι εξω αναμεσα σε ανθρωπους που δεν ξερουν, δεν προσεχουν αυτα τα συστηματα σωζουν ζωες.

Παντως ο συγκεκριμενος τυπος παλι Volvo θα παρει, και βαζω στοιχημα οτι θα εχει ολα τα συστηματα ασφαλειας πανω :s_wink
Άβαταρ μέλους
By 224v
#517279
Νίκος Παππάς έγραψε:
Παντως ο συγκεκριμενος τυπος παλι Volvo θα παρει, και βαζω στοιχημα οτι θα εχει ολα τα συστηματα ασφαλειας πανω :s_wink


Και θα ξαναπαρει Volvo, Και θα ξανακανει ατύχημα γιατι η ανευθυνοτης με την οποια οδηγει… δεν αφηνει περιθώριο για το μελλον. Καταλάβατε με τι ταχυτητα επαθε το ατύχημα?? δεν πηγαινε με πανω απο 90, πραγματικα όμως αν πηγαίνοντας με 90-100 πρεπει να εχεις τον μεγαλο αδελφο να σε τσιγκλάει για να μην μπεις στην άπεναντι λωριδα δεν πρεπει να βγαινουμε από το σπιτι μας γιατι και πεζος κινδυνεύεις...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#517283 Βέβαια, υπάρχουν μερικές δεκάδες ενδεχόμενα, από το να είχε πχ ένα καρδιακό, να είχε πάρει κάποιο φάρμακο, να έγινε κάποια μηχανική βλάβη, κτλ... :roll: Αλλά εντάξει... βγήκε το συμπέρασμα, πως κοιμήθηκε επειδή οδηγούσε με χαμηλή ταχύτητα και πως κανένα βοήθημα δεν θα έκανε τίποτα. :roll:


Όλες οι μελέτες που λένε πως όσο αυξάνεται η ταχύτητα κίνησης αυξάνονται και οι πιθανότητες ατυχήματος είναι προφανώς φτιαγμένες ή εσφαλμένες. Το ίδιο και για τα συστήματα ασφαλείας.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#517286 Έπαιξε πολύ το βιντεάκι αυτό παντού...το ατύχημα έγινε στη Νορβηγία, γνωστή για την τραγική οδηγική παιδεία (not). Κάπου διάβασα ότι ο οδηγός τραυματίστηκε ελαφρά, δεν βρήκαν αλκοόλ στο αίμα του, παρόλα αυτά του πήραν το δίπλωμα για τρεις μήνες.
Το αυτοκινητο ειναι σχεδίασης 2008, πολύ πριν θεσπίσει το IIHS το small overlap, κάτι που λέει πολλα για τις μελέτες που κάνουν στη Volvo, και η ταχύτητα ήταν ~60km/h. Απο ηλεκτρονικά του διαβολου μάλλον ούτε ldw δεν πρέπει να είχε. Σε σύγχρονο Volvo η σύγκρουση αυτη θα είχε αποφευχθεί..

Επίσης λένε πως το αυτοκινητο που ακολουθούσε κατάφερε να φρενάρει εγκαίρως με το αυτόματο σύστημα φρεναρίσματος του ( μερσεντές γράφουν πως ειναι) όπως συμπαιρενουν και απο τον προειδοποιητικό ήχο που ακούγεται στο βίντεο...του διαβολου πράγματα παντού!
Τελευταία επεξεργασία από Zeus και 17 Ιουν 2018, 10:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#517289
Zeus έγραψε:Επίσης λένε πως το αυτοκινητο που ακολουθούσε κατάφερε να φρενάρει εγκαίρως με το αυτόματο σύστημα φρεναρίσματος του ( μερσεντές γράφουν πως ειναι) όπως συμπαιρενουν απο τον προειδοποιητικό ήχο που ακούγεται στο βίντεο...του διαβολου πράγματα παντού!


Στο βίντεο αυτό ακριβώς είναι που μου κάνει εντύπωση: η θαυμαστή ετοιμότητα του οδηγού του πίσω οχήματος! Και προφανώς αν έχει κάποιο τέτοιο σύστημα όλα εξηγούνται πιο εύκολα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#517292 Όπως επίσης και η ετοιμότητα όσων (ενδεχομένως) ακολουθούσαν. Για να μη μιλήσουμε για τις αποστάσεις ασφαλείας (που εμείς εδώ μεταφράζουμε σαν ολιγωρία του μπροστινού και σπεύδουμε να τις καλύψουμε...).
Άβαταρ μέλους
By 224v
#517294 Είμαστε σε πετρολχεντ, βλέπουμε ενα ατύχημα με 60χλμ όπως ειπατε και εγώ Συμφωνώ απόλυτα, βλέπουμε τον μπροστινό μας μα φεύγει αριστερά χωρίς λογο ( στην ανοιχτή δεξια όλοι βλέπουμε οτι τίποτα δεν συμβαίνει μπροστά του που να δικαιολογεί το πάτημα της διπλής), και απορειτε πως έκοψε ο πίσω??? που τα έβλεπε και όπως κάθε καλός οδηγός με παιδεία, Νορβηγία γαρ, θα είχε βάλει το ποδι στο φρένο με το που είδε τον μπροστινό να κανει την παράξενη κινηση ???
60 χλμ είχαν σε ποσά μετρα το σταματατε??? το δικο σας, χωρίς βοήθημα... Προσωπικά παντα πίσω κοιτάζω μπας και πεσει κανένας επανω μου. Μάλλον κάτι κάνω λάθος προφανώς.
Καλη τιμωρία πάντως οι 3 μηνες, για ενα ανεύθυνο οδηγό με παιδεία οδηγική.

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#517299 Έτσι. Δίκασε τους. Όλους. :metalo: :metalo: :metalo: :s_whiteflag :s_whiteflag :s_whiteflag :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By 224v
#517312
g8777 έγραψε:Έτσι. Δίκασε τους. Όλους. :metalo: :metalo: :metalo: :s_whiteflag :s_whiteflag :s_whiteflag :s_whiteflag


Η ζωη δικαζει.οχι εγω. και όπως μας ελεγε ενας καθηγητης μας στο γυμνασιο που τον δουλεύαμε πολύ τοτε, αλλα ειχε δικιο σε πολλα πραγματα που προσπαθουσε να μας κανει να ακολουθούμε στη ζωη, "" Το σκουπακι της κοινωνιας, θα σας πεταξει εξω ".
Στα δε ατυχηματα στο δρομο δυστυχως η τιμωρια για μια παραβαση των κανονων ισως είναι πολύ δυσαρεστη για πολλούς, και όχι μονο για τον αμεσα υπευθυνο
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#517539
Zeus έγραψε:Έπαιξε πολύ το βιντεάκι αυτό παντού...το ατύχημα έγινε στη Νορβηγία, γνωστή για την τραγική οδηγική παιδεία (not). Κάπου διάβασα ότι ο οδηγός τραυματίστηκε ελαφρά, δεν βρήκαν αλκοόλ στο αίμα του, παρόλα αυτά του πήραν το δίπλωμα για τρεις μήνες.
Το αυτοκινητο ειναι σχεδίασης 2008, πολύ πριν θεσπίσει το IIHS το small overlap, κάτι που λέει πολλα για τις μελέτες που κάνουν στη Volvo, και η ταχύτητα ήταν ~60km/h. Απο ηλεκτρονικά του διαβολου μάλλον ούτε ldw δεν πρέπει να είχε. Σε σύγχρονο Volvo η σύγκρουση αυτη θα είχε αποφευχθεί..

Επίσης λένε πως το αυτοκινητο που ακολουθούσε κατάφερε να φρενάρει εγκαίρως με το αυτόματο σύστημα φρεναρίσματος του ( μερσεντές γράφουν πως ειναι) όπως συμπαιρενουν και απο τον προειδοποιητικό ήχο που ακούγεται στο βίντεο...του διαβολου πράγματα παντού!

Όντως είναι Μέρκ το αμάξι. Ο ήχος, αυτή η γρίλια στο ταμπλό και υαλοκαθαριστήρες. Τώρα αν είναι W204 ή W212 νταξ δε το βγάζω :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#517670
Thomas_C200K έγραψε:Όντως είναι Μέρκ το αμάξι. Ο ήχος, αυτή η γρίλια στο ταμπλό και υαλοκαθαριστήρες. Τώρα αν είναι W204 ή W212 νταξ δε το βγάζω :lol:


Αν δεν μου πεις τον σειριακό του κινητήρα, δεν πιστεύω τίποτα! :rtfm: :protest: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#517787
markvag έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Όντως είναι Μέρκ το αμάξι. Ο ήχος, αυτή η γρίλια στο ταμπλό και υαλοκαθαριστήρες. Τώρα αν είναι W204 ή W212 νταξ δε το βγάζω :lol:


Αν δεν μου πεις τον σειριακό του κινητήρα, δεν πιστεύω τίποτα! :rtfm: :protest: :lol: :lol:

M271 :shifty: