Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#751173 Ζηλιάρηδες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#751174 Ενδιαφέρον. Έχει και ένα βιντεάκι για το Megacasting όπως το λέει η Volvo.
https://www.media.volvocars.com/global/ ... -animation
Επειδή δεν παίζει καλά, υπάρχει και στο Youtube αλλά στα σουηδικά με αγγλικούς υπότιτλους.


Κατά τ'άλλα, η Tesla δεν είναι χρόνια μπροστά από τους υπόλοιπους και δεν κάνουν catch-up... :s_tongue

:s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By mirage
#751192 H Ιdra κατασκευάζει τις μηχανές και τις πουλάει απο το 2018. Η Tesla είναι πελάτης της και δεν έχει κάν αποκλειστικότητα χρήσης.
https://www.idragroup.com/index.php/en/ ... /gigapress
Η Tesla έχει το πλεονέκτημα του clean sheet που της επιτρέπει να ψάχνετε και με νέες μεθόδους παραγωγής. Επίσης με δεδομένα τα προβλήματα ποιότητας που αντιμετώπιζε στο κομμάτι sheet metal, που για τους κλασσικούς κατασκευαστές είναι ψωμοτύρι, μια τέτοια επένδυση σε μια νέα τεχνολογία ήταν λίγο τι έχουμε να χάσουμε. Anyway.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#794924 Κοιτάζω εδώ και μερικούς μήνες για νέο όχημα. Είχα κατασταλάξει σε Rav4, AWD, hybrid αλλά είδα τις προάλλες V60 recharge και μου άρεσε πολυ. Έχω κανονίσει την επόμενη εβδομάδα να μου δώσουν για κανά 2 μέρες για τεστ ένα να δω τι παίζει…
Έχουμε κάποια εικόνα από αξιοπιστία των κινητήρων και του συνόλου; Αξίζει το plug-in (εχω υπόγειο γκαραζ) για καθημερινή χρήση;

Αν τελικά καταλήξω, θα δώσω το V40 cross country *MY2015) και το Cooper S R56…
Άβαταρ μέλους
By mirage
#795548
citastak έγραψε:Κοιτάζω εδώ και μερικούς μήνες για νέο όχημα. Είχα κατασταλάξει σε Rav4, AWD, hybrid αλλά είδα τις προάλλες V60 recharge και μου άρεσε πολυ. Έχω κανονίσει την επόμενη εβδομάδα να μου δώσουν για κανά 2 μέρες για τεστ ένα να δω τι παίζει…
Έχουμε κάποια εικόνα από αξιοπιστία των κινητήρων και του συνόλου; Αξίζει το plug-in (εχω υπόγειο γκαραζ) για καθημερινή χρήση;

Αν τελικά καταλήξω, θα δώσω το V40 cross country *MY2015) και το Cooper S R56…

Δεν έχω ακούσει κατι κακό για αυτό το συνδυασμο. Δεν ξέρω αν ξέρει περισσότερα ο Volvozeus. Αν σου αρέσει go for it.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#796706
Dimsabas έγραψε:Προσωπικά, το θεωρώ εξαιρετικό. Σαφώς καλύτερο από το αντίστοιχο XC40.

https://cartalk.gr/volvo-v60-t6-awd-recharge/


Είχα το αυτοκίνητο της δοκιμής (το ίδιο ακριβώς - ίδια πινακίδα!) για 2 μέρες.
Εφυγα από Κηφισιά και πήγα στον Δημόκριτο και από εκεί στη Συγγρού χαμηλά κινούμενος αμιγώς ηλεκτρικά. Μέχρι τη Συγγρού είχα κάψει τη μισή μπαταρία. Υπολογίζω 60-70χλμ αυτονομία.

Στη συνέχεια ανεβηκα από Ποτάμι για να δοκιμάσω το υβριδικό σύστημα. Πολύ ροπή και κατανάλωση αξιοπρεπέσταση. Μου αρέσει πολύ και μάλλον θα το κλείσω ως το τέλος της χρονιάς.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#797890 Τα πρωτα ΜΥ ειχαν αρκετα θεματα λογισμικου. Τωρα η μονη γκρινια εχει να κανει με το Android λειτουργικο, το οποιο συνεχως αναβαθμιζουν. Σαν αυτοκινητο συνολικα ειναι το πρωτελευταιο στη SPA, και καθε επομενο ηταν συνολικα αρκετα καλυτερο απο το προηγουμενο. Τωρα και με τα τελευταια revisions, αμαξαρα, μην το πολυσκεφτεσαι. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#798444 Δεν το πολυσκέφτομαι! Μάλλον μέσα στην εβδομάδα θα πάω να στην αντιπροσωπεία.
Δεν έχω προλάβει στο εν τω μεταξύ...
Άβαταρ μέλους
By citastak
#803519 Τελικά καθυστέρησα λίγο και μπήκε πρόσφατα η παραγγελία για V60 Τ6 με κάποιον επιπλέον εξοπλισμό από αυτόν της Pure (led φώτα, τα καλούδια που έχουν να κάνουν με ασφάλεια - driver assist κτλ).
Αναμονή τώρα 7-8 μήνες. Τον Μάιο ανοίγει η παραγωγή των MY2024, θα έχω εικόνα εβδομάδας παραγωγής...
Σε αυτά τα χρήματα, δεν έχει ανταγωνισμό. Plug-in hybrid με συμπαθητική αυτονομία και συμπαθητικός εξοπλισμός.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#803542 Για να λεει ο Σαμπας που τα εχει οδηγησει σχεδον ολα, οτι ειναι αμαξαρα, εκανες πολυ καλη επιλογη :thumbsup:
Να το χαρεις με υγεια