Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#686015 Εσύ έχεις ήδη AA κι απλά θέλεις να το κάνεις ασύρματο;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#686016
drdino έγραψε:Εσύ έχεις ήδη AA κι απλά θέλεις να το κάνεις ασύρματο;


Ε δεν θα με χαλούσε
Άβαταρ μέλους
By drdino
#686017 Αυτό είναι άλλο, εμένα η πηγή δεν υποστηρίζει καθόλου AA, μόνο Carplay.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#686018 DrDino μεγειά! Είναι αυτό που εμπορεύεται η bimmertech έτσι? Λειτουργεί και στο δικό μου νομίζω που δεν έχει καν Bluetooth streaming.
Δούλεψε Plug n Play?
Άβαταρ μέλους
By GTS
#686037
drdino έγραψε:Τέλος καλό όλα καλά τελικά στο interface για ασύρματο AA/Carplay:
Εικόνα


Στο δικο σου δεν μπορεσες να ενεργοποιησεις Carplay απο το εργοστασιακο συστημα? Απο ενα σημειο και μετα το εχουν δωσει.

Το ανδροιντ κουτι ειναι παραλληλο με το συστημα του αυτοκινητου, ειναι μακρια απο το εργοστασιακο setup.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#686039
socratesn έγραψε:DrDino μεγειά! Είναι αυτό που εμπορεύεται η bimmertech έτσι? Λειτουργεί και στο δικό μου νομίζω που δεν έχει καν Bluetooth streaming.
Δούλεψε Plug n Play?

Μονολεκτική απάντηση: Ναι. :lol:

Σεντονοαπάντηση: Ναι, το συγκεκριμένο είναι bimmer-tech καθώς είναι το μόνο που παίζει 100% σωστά (με σωστό scaling) στο ID6 σύστημα που έχω. Δοκίμασα ένα άλλο από Xcarlink το οποίο έλεγε ότι είναι συμβατό αλλά είχε θέμα με την ανάλυση/διαστάσεις (έβγαινε stretched στον οριζόντιο άξονα) κι ήθελε ματσακονιά για τον ήχο: έβγαζε αυτό καρφάκι 3.5χλστ το οποίο έπρεπε να κουμπωθεί σε usb κάρτα ήχου κι αυτή με τη σειρά της σε μια από τις usb θύρες του αμαξιού. Έφαγε άκυρο και σουτ λόγω του οπτικού σφάλματος. Μετά δοκίμασα ένα άλλο από μια ντόπια εταιρία (Integrated Automotive) οι οποίοι είχαν σύστημα συμβατό με το ID6 και χωρίς θέματα στην οθόνη. Τελικά δεν μου το έστειλαν ποτέ γιατί τους έριξα άκυρο όταν πηγαίναμε από βδομάδα σε βδομάδα για την αποστολή καθώς προσπαθούσαν να λύσουν κάποια θέμετα.

Τελικά, πάνω που ήμουν έτοιμος να πάρω ένα iphone και να το έχω μόνιμα στο αμάξι (μιας και το ID6 όταν έχει Wifi + ασύρματο φορτιστή σαν το δικό μου υποστηρίζει wireless Carplay) ήρθε ένα μήνυμα από έναν μηχανικό που είχα μιλήσει πέρσι στην Bimmer-tech και μου είπαν πως έχουν έτοιμη λύση.

Όλα αυτά τα συστήματα (σε CIC, CCC, NBT ID4, ID5) παραδοσιακά μεταφέρουν τον ήχο χρησιμοποιώντας την είσοδο "Front Aux" της πηγής. Κατά 99% αυτό σημαίνει πως το παπαράκι παρεμβάλεται στην καλωδίωση της θύρας Aux (υποβραχιόνιο) που έχουν τα αμάξια στην μεγάλη φύσα της πηγής οπότε δεν μπλέκεις με έξτρα αντάπτορες, καλώδια κλπ. Η ιδιαιτερότητα του ID6 που έχει το δικό μου είναι ότι δεν υπάρχει τέτοια θύρα οπότε και πολλές λύσεις θέλουν αυτήν την πατέντα με κάρτες ήχου κλπ κλπ. Έχοντας ψάξει τα σχεδιαγράμματα κατέληξα στην υπόθεση πως και το δικό μου ID6 έχει τέτοια είσοδο στην πηγή απλά δεν χρησιμοποιείται.

Εδώ βλέπουμε το πώς γίνεται η φάση με το aux/usb στο υποβραχιόνιο (pins 30,35, 36 στην πηγή):
Εικόνα

O μεγάλος σύνδεσμος της πηγής (face view):
Εικόνα

To καλώδιο τύπου-Υ που έρχεται με το πακέτο δεν κάνει χρήση των pins αυτών στην μεριά της καλωδίωσης που έρχεται από το αμάξι:
Εικόνα
Εικόνα

Ενώ αντίστοιχα η φύσα που πάει και κουμπώνει στην πηγή τα έχει κανονικά. Όλα αυτά τα έψαξα ώστε να επιβεβαιώσω πως αυτή είναι η φιλοσοφία του συστήματος πριν το εγκαταστήσω μόνιμα. Έλα όμως που το δικό μου, σε αντίθεση με όσα αμάξια έχουν κανονικά καρφάκι στο υποβραχιόνιο δεν είχε είσοδο Aux στο μενού. Εκεί λοιπόν ήρθε το Bimmercode, έψαξα από δω κι από κει και βρήκα/επιβεβαίωσα τα πεδία που την ενεργοποιούν:
1.CDMM_AUX_HU and set to AKTIV
2.CDMM_ANALOG_AUX and set to AKTIV
3.CDMM_AUX_SIMPLE_1 and set to AKTIV

2 από τις 3 παραμέτρους ήταν ήδη ενεργοποιημένες, αυτή που δεν ήταν η επιλογή που φανερώνει την είσοδο στο μενού. Το άλλαξα κι όλα έπαιξαν άψογα.

Το χειριστήριο iDrive λειτουργεί κανονικά και στις δύο πλευρές, η οθόνη αφής όμως λειτουργεί μόνο στην μεριά του iDrive. Μικρό το κακό όμως.

Το δύσκολο/ιδιαίτερο λοιπόν (= ακριβό γιατί οι επιβεβαιωμένες λύσεις είναι ελάχιστες) είναι το ID6. To καλό με την Bimmer-tech είναι ότι έχουν εξαιρετική υποστήριξη και αναβαθμίσεις. Για τις άλλες, παλιότερες πηγές υπάρχουν σαφώς φτηνότερες λύσεις (πχ Andream) με την υποστήριξη όμως σε περίπτωση προβλήματος να είναι λίγο λαχείο. ΕΕΠ, η Bimmertech νομίζω βασίζεται σε υλικό από αυτούς άλλα με άλλο firmware.



GTS έγραψε:
Στο δικο σου δεν μπορεσες να ενεργοποιησεις Carplay απο το εργοστασιακο συστημα? Απο ενα σημειο και μετα το εχουν δωσει.

Το ανδροιντ κουτι ειναι παραλληλο με το συστημα του αυτοκινητου, ειναι μακρια απο το εργοστασιακο setup.


Την πρώτη σου ερώτηση την απάντησα λίγο πιο πάνω στο σεντονάκι (μπορώ αλλά προτιμώ ΑΑ).
Το δεύτερο σχόλιο δεν το καταλαβαίνω, είναι πολύ κοντά στο εργοστασικό setup, η διαφορά είναι ότι δεν περνάει η οθόνη αφής στο AA. Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν τόσο ριζικές διαφορές/περιορισμοί για να το λέει κανείς "μακριά" όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα. Το ότι χρειάζεται έξτρα υλικό ναι, είναι μια διαφορά φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#686447
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#686718 εγώ για τα χρώματα το έβαλα , το edit της φωτογραφίας, κατάλαβες :shifty:

το κορυφαίο είναι οτι με το τρόπο που έχει τραβηχτει / επεξεργασθεί τονίζει το καλύτερο σημείο αναμφίβολα του οχήματος :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#686719
georgetz έγραψε:Εικόνα


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#686720 Το χρώμα παντως ειναι ωραιο.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#686798 Εκπληκτικό χρώμα και αν δεν ήταν και η κοπελιά μπροστά θα φαινόταν ακόμα πιο όμορφο!
Άβαταρ μέλους
By Joyrider
#687515 Μήπως έχει ασχοληθεί κανείς, πού να κοιτάξω για πίσω σήμα σε Ε91, μου ξεκόλλησε και το έχασα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#687517 51147166076 o κωδικός, τσέκαρε πόσο το έχουν στην αντιπροσωπεία, αλλιώς ebay, κοψατζήδες κλπ.