Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#463764 Αισίως στα 18000 km( 218d Active Tourer, αγορά 02.17) και σκέφτομαι-θέλω-(απαιτώ) αλλαγή λαδιών. Αυτό με τα 2 χρόνια ή 30000 km για αλλαγή λαδιών μου κάθεται κάπως :hmmm: . Να περιμένω μέχρι τα 30 ή το 02.2019 για πρώτη αλλαγή μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο διάστημα . Η αντιπροσωπεία σχεδόν μου είχε κλείσει ραντεβού ( στα κρυφά, πληρώνω τα λάδια και φίλτρο, δίνω κάτι στον μάστορα για το μισάωρο, και δεν μπαίνει λογικά κανένα διαγνωστικό- ξέρω γω τι- πάνω στο αμάξι) Μετά μου το γυρίσανε, ότι το αμάξι θα καταλάβει κάτι, θα μπλοκάρει ο εγκέφαλος και θα πρέπει να πάω-πληρώσω επαναπρογραμματισμο :dizzy:
Ποια η γνώμη σας ? Έχουν αλλάξει-βελτιωθεί τόσο τα λιπαντικά που αποδίδουν για τόσα πλέον χιλιόμετρα και τόσο χρονικό διάστημα?
Να τσιμπήσω στο ενδεχόμενο, ότι το αμάξι θα πάθει blackout και θα πάω για reboot και να μην ασχοληθώ? :omg:
ή πάω, χτες κιόλας, για αλλαγή φίλτρο-λάδια για καλύτερη ( ίσως μόνο ψυχολογική ) ζωή του κινητήρα. ( σε απλό συνεργείο πλέον, από την αντιπροσωπεία έφαγα άκυρο ) .
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#463849 Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Πρόκειται για μια Χ3 (θείου) 2017 μοντέλο. Πήγε λεει σε λαστιχά στην επαρχία να κάνει την ίδια ερώτηση και του έλεγε ότι θέλει πατέντα στην ζάντα :dizzy: γιατί είναι ειδικές αυτές που φοράν run flat. Επίσης είπε ότι υπάρχει κίνδυνος να βγει το λάστιχο... Μοιράζεις φάσκελα η απλά αγνοείς τέτοιους"επαγγελματιες";;;
Κανένα καλό all weather λάστιχο για Χ3 που να έχει δοκιμαστεί;

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#463853
nomarxis έγραψε: Ποια η γνώμη σας ? Έχουν αλλάξει-βελτιωθεί τόσο τα λιπαντικά που αποδίδουν για τόσα πλέον χιλιόμετρα και τόσο χρονικό διάστημα?


Ναι. Πιθανότατα όμως θα χρειαστεί συμπλήρωμα ενδιάμεσα και αυτό είναι λογικό.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#463863
RXristos έγραψε:Κανένα καλό all weather λάστιχο για Χ3 που να έχει δοκιμαστεί;


Έχουν ακουστεί πολύ καλά λόγια για το Pirelli Scorpion Verde All Season: https://www.pirelli.com/tyres/el-gr/car ... #/overview
Βγαίνει και σε πιο ασφάλτινη και σε πιο χωμάτινη έκδοση.


mousatos έγραψε:Ναι.


+1
Άβαταρ μέλους
By morpheus
#464197
nomarxis έγραψε:Αισίως στα 18000 km( 218d Active Tourer, αγορά 02.17) και σκέφτομαι-θέλω-(απαιτώ) αλλαγή λαδιών. Αυτό με τα 2 χρόνια ή 30000 km για αλλαγή λαδιών μου κάθεται κάπως :hmmm: . Να περιμένω μέχρι τα 30 ή το 02.2019 για πρώτη αλλαγή μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο διάστημα . Η αντιπροσωπεία σχεδόν μου είχε κλείσει ραντεβού ( στα κρυφά, πληρώνω τα λάδια και φίλτρο, δίνω κάτι στον μάστορα για το μισάωρο, και δεν μπαίνει λογικά κανένα διαγνωστικό- ξέρω γω τι- πάνω στο αμάξι) Μετά μου το γυρίσανε, ότι το αμάξι θα καταλάβει κάτι, θα μπλοκάρει ο εγκέφαλος και θα πρέπει να πάω-πληρώσω επαναπρογραμματισμο :dizzy:
Ποια η γνώμη σας ? Έχουν αλλάξει-βελτιωθεί τόσο τα λιπαντικά που αποδίδουν για τόσα πλέον χιλιόμετρα και τόσο χρονικό διάστημα?
Να τσιμπήσω στο ενδεχόμενο, ότι το αμάξι θα πάθει blackout και θα πάω για reboot και να μην ασχοληθώ? :omg:
ή πάω, χτες κιόλας, για αλλαγή φίλτρο-λάδια για καλύτερη ( ίσως μόνο ψυχολογική ) ζωή του κινητήρα. ( σε απλό συνεργείο πλέον, από την αντιπροσωπεία έφαγα άκυρο ) .

Στο 228 έχω λιγότερα χλμ από εσένα και έχω αλλάξει 2 φορές λάδια (σύντομα 3) χωρίς κανένα κοκομπλόκο του εγκεφάλου, απλώς δεν μηδένισαν το service counter.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#464199
nomarxis έγραψε: το αμάξι θα καταλάβει κάτι, θα μπλοκάρει ο εγκέφαλος και θα πρέπει να πάω-πληρώσω επαναπρογραμματισμο :dizzy:


:s_rofl από τη μια μ'άρεσε που αρνήθηκαν τα φράγκα αλλά η δικαιολογία είναι για πολλές φάπες. Το αμάξι μόνο του δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#464553 Η BMW μας δείχνει τις διαφορές της παλιάς και της νέας X3

https://www.autoblog.gr/2017/12/15/h-bm ... s-neas-x3/


Άβαταρ μέλους
By xenos
#465729 :eat: :eat: :eat: :s_omg :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#465730 Όντως, ωραίο.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#465856 Πανέμορφη αλλά τάφος....

< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#465860
RXristos έγραψε:Καλημερα, μπορεις να βαλεις σε bmw κανονικα ελαστικα οταν τα αλλάξεις ενω πρωτα ειχε runflat; ισχυει οτι η ζαντα για τα runflat είναι διαφορετικη;;

< >

Μπορείς να βάλεις κανονικά λάστιχα σε ζαντα runflat.Το αντίθετο δε μπορείς,δλδ να βάλεις runflat σε κανονική ζάντα.Η ζάντα για τα runflat είναι διαφορετική ,αλλά μπαίνουν συμβατικά ελαστικά.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#466316 H 5αρα έμεινε πάλι.Λαμπακια ,σκορτσαρισμα διακοπές...
Μάλλον για εγκέφαλο λένε... :lol: