Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#743519 Έχουμε ξαναπεί πόσο χάλια κατασκευή υπάρχει συχνά στα premium γερμανικά, δεν μου κάνει εντύπωση λοιπόν.
Έχω γράψει στο παρελθόν πως ενώ η BMW γνωρίζει πως κάποια ανταλλακτικά της είναι προβληματικά, δεν κάνει τίποτε και τα πάει από γενιά σε γενιά ταλαιπωρώντας τους πελάτες της.
Elon, μην τους λυπηθείς.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#744447
Άβαταρ μέλους
By harisman
#745128 Καλησπέρα, μιας κ δεν γνωρίζω την μάρκα - ευκαιριακός οδηγός μιας "οικογενειακής" 318 F31 του '16 - προτείνετε οι κάτοχοι κάποιο καλό, αξιόπιστο και τίμιο εξειδικευμένο service BMW στην Αθήνα (Βόρεια. Ανατ. ή Δυτικά Προάστια κ περιοχές πέριξ κέντρου) για το service της, τώρα που βγήκε από την εγγύηση.
Μέχρι τωρα το αυτοκίνητο έχει συντηρηθεί εντός του επίσημου δικτύου, με μηδενικές απαιτήσεις - εντός 5ετούς εγγύησης γαρ....-, οπότε εκτός από τα προβλεπόμενα (6-ετία κ χλμ κάτω 40k) θα ήθελα να το δει αξιόποστο κ τίμιο συνεργείο γενικά κ ειδικότερα για σφύρισμα σε μικρές ταχύτητες στο 8-τάχυτο αυτόματο, που εντός BMW -και εγγύησης - δεν άκουγαν τίποτα....
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#745131 Sittas στο Γέρακα.
Πάω χρόνια με διάφορα Bmw παλαιότερα και ένα Μίνι .
Είμαι ευχαριστημένος.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#745288
tsilis έγραψε:Sittas στο Γέρακα.
Πάω χρόνια με διάφορα Bmw παλαιότερα και ένα Μίνι .
Είμαι ευχαριστημένος.
+1 για τον Σίττα στο Γέρακα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#745289 Ο Σίττας του Γέρακα προσωπικά δεν μου έκανε καλή εντύπωση (στο τηλέφωνο). Απότομος, στα όρια της αγένειας (ρώτησα για κόστος, του είπα θα το σκεφτώ και θα σας ξανακαλέσω και ... μου το έκλεισε) και σχετικά ακριβός (τουλάχιστον στην προσφορά που μου έδωσε για τη συγκεκριμένη εργασία). Στο επόμενο service (σε ~1,5 χρόνο) πιθανώς τον ξαναδοκιμάσω. Όχι τίποτε άλλο, μένω δίπλα και είναι κρίμα να ξενιτεύομαι. Παίζει και να μην γνώριζε για το i3 γιατί τον άκουσα και ψαχνόταν γενικά.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#745301 Πήγα τη 5αρα πριν 15 μέρες για να φτιάξει κάποια από τα γνωστά προβλήματα μαζί με σινεμπλόκ και αμορτισέρ.Ηταν πολύ ενημερωμένος.Εχω στείλει και έναν φίλο με μια 525d και θα του ανοίξει μοτέρ τις επόμενες μέρες.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#745308
kostis20 έγραψε:.Εχω στείλει και έναν φίλο με μια 525d και θα του ανοίξει μοτέρ τις επόμενες μέρες.

< >


τι επαθε Κωστη?
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#745310 Καίει και χάνει λάδια.Εχει αλλάξει ήδη πίσω μπουκάλες και πολλά άλλα που δε θυμάμαι πλέον...
Η δικιά μας το βιολί της.Μεχρι και το καλοριφέρ χάλασε.Γυρισα από Λιβαδειά σαν τη Μάρω Κοντού στο καπετάν Φάντης μπαστούνι ....Κατεψυγμένος!Είχα δώσει ήδη το Α5 και περίμενα να έρθει το Mazda με το πλοίο οπότε το πήρα για μια βδομάδα.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#745313 άνοιγμα μοτέρ=κουράγιο και τύχη!!! θέλει φιλότιμο και υπομονή στις λεπτομέρειες... έχω δει να λύνουν μοτέρ από Ghibli 95 που δεν έβγαζε την ισχύ που έπρεπε όταν ήρθε από το εργοστάσιο, και να το ξαναδενει ο μηχανικός μου με οδηγείες blue print εργοστασιακές... έβγαλε τελικά 5 άλογα περισσότερα από την εργοστασιακή ισχύ, τους πήρε βέβαια 3 μερες αλλά μετραει τελικά το αποτέλεσμα.
δεν ξέρω αν κάνουν τέτοιες εργασίες πλέον μακάρι βέβαια να υπάρχουν ακόμα τέτοιοι μηχανικοί.


< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#745314
kostis20 έγραψε:Καίει και χάνει λάδια.


χλμ?
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#745316 160Κ
@224v Πώς δε κάνουν.Μονο τα Audi και τις BMW που ανοίγουν τα συνεργεια φτάνει.
Σε γνωστό γνωστού που έκανε rebuild σε Α5 με ίδιο κινητήρα με το δικό μου χτύπησε μπιέλα σε 10.000 μετά την επισκευή.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#745347 λυπάμαι τότε για τη δουλειά που κάνουν... θεωρειτικά θα πρέπει να έχουν περάσει σεμινάρια για τα μοντέλα που επισκευάζουν.
προσωπικά νιώθω τυχερός που έχω το αμάξι που έχω, και τον μηχανικό του.
είχε δε και το R53 για δικό του οπότε το φροντίζει αξιόπιστα, αν και δεν έχει κάνει πολλά μίλια συνολικά περίπου 70.000 στα χέρια μας, χωρίς μηχανικό πρόβλημα παρ' όλο το σκισιμο που τρώει κατά καιρούς.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#745352 Δεν έχει καμία σχέση η συντήρηση με τα προβλήματα που βγάζουν τα MINI.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#745380 στο δικό μας εφ όσον λάδια Ξυδιά στην ώρα τους, όλα καλά. δεν ξέρω τι μηχανικα εννοείς??? δίσκο άλλαξε μια φορά, η αναβάθμιση με την τροχαλία που έφερε από Αγγλία. δουλεύει ρολόι!!?

< Note >