Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#853861 Σύμφωνοι. Θεωρώ πάντως πως και οι πωλήσεις της ηλεκτρικής 5άρας θα είναι πολύ λίγες. Γιατί απλούστατα, με τα υπόλοιπα μοτέρ είναι καλύτερη και φθηνότερη.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#854905 Διακριτικό οφτοπικ

Άβαταρ μέλους
By kostis20
#857412 Το ψαρεψα σήμερα...

"Στο παρελθόν πριν μερικές μέρες είχα επανέλθει με ένα πρόβλημα που είχα με το συστημα πέδησης ( πλακέτα φρένων )
Αλλά επειδη την επομενη μέρα η βλάβη έσβησε από το καντράν και δεν μου το ξαναέκανε ( δεν ήθελα να το πιστεψω) δεν το πήγα στην αντιπροσωπεία.. ( αν και μου υο είπατε όλοι όσοι έγραψαν εδώ)
Προχθές όμως έζησα μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία και αυτό που με τρόμαξε περισσότερο είναι ότι είχα και την οικογένειά μου μέσα στο αυτοκίνητο...
Στην εθνική κατευθυνομενος από την Βαρυμπόμπη προς στον Πειραιά με ταχύτητα γύρω στα 140km εμφανίζει στην οθόνη βλάβη στο σύστημα πέδησης και ξαφνικά απλά δεν είχα φρένα ... δεν μπορούσα να σταματήσω με τίποτα και αυτό που μας έσωσε είναι οτι ήταν βράδυ και ευτυχώς είχε λίγα αυτοκίνητα, έκανα δεξιά και επιβράδυνε μόνο του σιγά σιγά...
Δεν το έχω ξανανιώσει αυτό ποτέ τόσο χρόνια που οδηγώ πολλά αυτοκίνητα..
Αύριο Δευτέρα έχω ενημερώσει τον Σπανο και θα το πάω μέσα...Η συνέχεια από εμένα προς αυτήν την αξιόπιστη εταιρία BMW θα είναι αμείλικτη . ...
Δεν έχετε ιδέα πόσο έχω ξενερώσει... "

Ολα αυτα σε αυτοκίνητο 6μήνου Χ1 U11... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#857430 Αρκετα τρομακτικο ακουγεται το περιστατικο,ευτυχως δεν σας συνεβη κατι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
kostis20 έγραψε:Το ψαρεψα σήμερα...

"Στο παρελθόν πριν μερικές μέρες είχα επανέλθει με ένα πρόβλημα που είχα με το συστημα πέδησης ( πλακέτα φρένων )
Αλλά επειδη την επομενη μέρα η βλάβη έσβησε από το καντράν και δεν μου το ξαναέκανε ( δεν ήθελα να το πιστεψω) δεν το πήγα στην αντιπροσωπεία.. ( αν και μου υο είπατε όλοι όσοι έγραψαν εδώ)
Προχθές όμως έζησα μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία και αυτό που με τρόμαξε περισσότερο είναι ότι είχα και την οικογένειά μου μέσα στο αυτοκίνητο...
Στην εθνική κατευθυνομενος από την Βαρυμπόμπη προς στον Πειραιά με ταχύτητα γύρω στα 140km εμφανίζει στην οθόνη βλάβη στο σύστημα πέδησης και ξαφνικά απλά δεν είχα φρένα ... δεν μπορούσα να σταματήσω με τίποτα και αυτό που μας έσωσε είναι οτι ήταν βράδυ και ευτυχώς είχε λίγα αυτοκίνητα, έκανα δεξιά και επιβράδυνε μόνο του σιγά σιγά...
Δεν το έχω ξανανιώσει αυτό ποτέ τόσο χρόνια που οδηγώ πολλά αυτοκίνητα..
Αύριο Δευτέρα έχω ενημερώσει τον Σπανο και θα το πάω μέσα...Η συνέχεια από εμένα προς αυτήν την αξιόπιστη εταιρία BMW θα είναι αμείλικτη . ...
Δεν έχετε ιδέα πόσο έχω ξενερώσει... "

Ολα αυτα σε αυτοκίνητο 6μήνου Χ1 U11... :dizzy:

Μα, και στη δικιά μου όταν έχασε την πίεση το σέρβο, δεν έβγαλε καμία ένδειξη. Απλά δεν είχε φρένα... :help:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#857507 χωρίς να το πάει , πώς έβγαλε συμπέρασμα στην 1η πρόταση οτι είναι πλατέτα φρένων ; Ή το έβγαλε από την κοιλάρε του ή ήταν γνωστό πρόβλημα και το παραμέλησε.
Επίσης αμφιβάλλω την ύπαρξη πλακέτας φρένων ανεξάρτητη από το σύστημα ABS , ESC , ΕBD κτλ
Βάζω επίσης στοίχημα οτι προηγουμένως κάποιο "ξεφτέρι " της αντιπροσωπίας έβαλε το χεράκι του εκεί μέσα.

Sijune21 έγραψε:Αρκετα τρομακτικο ακουγεται το περιστατικο,ευτυχως δεν σας συνεβη κατι.

κλείσε ραντεβού στον οφθαλμίατρο που "κουόταρες".
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 26 Φεβ 2024, 14:00, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
mousatos έγραψε:χωρίς να το πάει , πώς έβγαλε συμπέρασμα στην 1η πρόταση οτι είναι πλατέτα φρένων ;

Το να είδε την ένδειξη στο manual, δεν μας κάνει για παράδειγμα;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#857512 Σιγά μη δίνει τέτοια διάγνωση το μάνουαλ. και σιγά μην έχει πρόβλημα η πλακέτα χωρίς να γίνει το καντράν χριστουγεννιάτικο δέντρο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#857518 Όταν δεν έχεις υποβοήθηση στα φρένα κάτι συμβαίνει εκεί που επιδρά η υποπιεση εάν όμως πατήσεις δυνατά κσι επίμονα λειτουργεί το σύστημα χωρίς υποβοήθηση και τελικά το σταματάς, δύσκολα βέβαια αλλά σταματάει. Εάν πατάς το πεταλ φρένο και πάει τέρμα κάτω έχεις θέμα διαρροής, υγρού αλλά όλα πλέον έχουν κσι δεύτερο κυκλωμάτων οπότε πάλι καυι έχεις + χειρόφρενο.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#857519 Εάν το χειρόφρενο είναι ηλεκτρικό, δεν νομίζω να πιάνει όταν το αμάξι είναι σε κίνηση
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#857520 Πιάνει.Τα περισσότερα δουλεύουν σαν φρένο έκτακτης ανάγκης.
Το πρόβλημα στην X1 είναι στη πλακέτα,στα ηλεκτρονικά δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147

Μια ψύχραιμη παρουσίαση της νέας πεεμβε.
Αρμόζουσα για το πετρολχεζ φορουμζ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#860002 https://www.bmwgroup.com/en/news/genera ... b5260fe4b2

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα