Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#652306 Καταρχήν βαραίνει το τιμόνι (και σφίγγει η ανάρτηση, αν έχει ενεργητικές αναρτήσεις το αμαξι) και γίνεται πιο επιθετική η απόκριση του πεντάλ του γκαζιού.

Το κιβώτιο αλλάζει πιο γρήγορα ταχύτητες, ενώ αν πας τον λεβιέ στο S γίνονται ακόμα πιο γρήγορες. Αν το γυρίσεις στο χειροκίνητο δε (M), γίνονται πολύ γρήγορες, σχεδόν σαν καρφωτές και με κλωτσημα. To S στο κιβώτιο (ανεξαρτήτως mode) ανεβάζει επίσης και τα σημεία αλλαγής. Συνδυασμός Sport + και λεβιέ στο S και χειροκίνητες αλλαγές (=Μ) απενεργοποιούν την αλλαγή στον κόφτη και το kickdown.

To Sport + σε σχέση με το Sport χαλαρώνει το ESP. Αν το βγάλεις εντελώς, το αμαξι γυρνάει μόνο του σε Comfort.

Πρέπει να έχει και κάποια διαφορά στον ήχο (βαλβίδα εξάτμισης ή/και active sound design).
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#652308
drdino έγραψε:To Sport + σε σχέση με το Sport χαλαρώνει το ESP. Αν το βγάλεις εντελώς, το αμαξι γυρνάει μόνο του σε Comfort.


Αν το ξαναπάς σε Sport+ με ήδη απενεργοποιημένο το DSC, το ενεργοποιεί ξανά; Δηλαδή Sport+ με DSC OFF δεν συνδυάζεται με τίποτα;
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#652312 Καλοτάξιδο dr

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#652352
REALZEUS έγραψε:
drdino έγραψε:To Sport + σε σχέση με το Sport χαλαρώνει το ESP. Αν το βγάλεις εντελώς, το αμαξι γυρνάει μόνο του σε Comfort.


Αν το ξαναπάς σε Sport+ με ήδη απενεργοποιημένο το DSC, το ενεργοποιεί ξανά; Δηλαδή Sport+ με DSC OFF δεν συνδυάζεται με τίποτα;


Δεν το δοκίμασα, θα το τσεκάρω.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#652495
drdino έγραψε:
Ένα σημείο που μου αρέσει είναι πως τα αριθμητικά κουμπάκια του ραδιοφώνου δεν είναι απλά μνήμες σταθμών αλλά μπορεί κανείς να σώσει ο,τι θέλει. Πχ στο "1" έβαλα το σπίτι στο gps, στο "2" τη δουλειά, το 7 ακύρωση πλοήγησης. Επίσης, έχω βάλει 2 κουμπάκια για Sport Displays και πίεση ελαστικών αντίστοιχα (στην οποία ενεργοποίησα και την επιλογή για προβολή της θερμοκρασίας των ελαστικών- Ίσως άχρηστο αλλά ωραίο εφε) :
]


Κατά τη παραλαβή της AT, μας είπαν ( οι ελλιπείς γνώσεις των πωλητών καμιά φορά) πως στα 8 νούμερα μπορείς να αποθηκεύσεις μόνο Point στο Navi και ραδ. σταθμούς. Η αλήθεια είναι πως δεν το έψαξα παραπέρα :s_yes .
Αλλά αυτό που έγραψες.... :s_howdy ήδη δοκιμάστηκε.

Καλά και ασφαλή μίλια και από μένα. :s_thumbsup
Ωραίο χρώμα μέσα έξω, μόνο πίσω κίνηση :s_thumbsup

Κάποτε είχες ρωτήσει για τα adaptive φώτα. Δεν είσαι ευχαριστημένος με τα απλά?
Και εγώ τα απλά έχω αλλά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος . Ελλάδα ειδικά τα βρίσκω δυνατά, με σωστή δέσμη και με αυτά τα φώτα στροφής-διασταύρωσης που είναι μέσα στο φανάρι και όχι να ανάβει ο ομίχλης . Βασικά έρχομαι από απλά αλογόνου όπου η διαφορά εντυπωσιάζει.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#652669 Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#652710 Καλοταξιδο Dr dino

Οτι θες αποθηκεύεις στα νούμερα από οποιοδήποτε μενού εισαι. Εγω εχω τηλέφωνα

< >
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#652810
EDDIE_147 έγραψε:Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα

Το συνήθισα ήδη. :lol: Μου φέρνει και λίγο σε μοντέρνα cutlass.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#653265
Άβαταρ μέλους
By dimik
#653590 Έχω αφήσει το αυτοκίνητο για detailing και παρουσιάζει το εξής κουφό.

Έχει κλείσει το ήχοσύστημα (BMW Professional) και δεν ανοίγει με τίποτα.
Έχει κανονικά φωτισμό, ακούγεται ο μηχανισμός του CD αλλά δεν παίζει κανένας ήχος ούτε PDC ούτε από BT.

Ελέγχθηκαν οι σχετικές ασφάλειες με πολυμετρο και είναι εντάξει, ελέγχθηκε η μπαταρία και είναι στα 14V αναμμένο, λίγο χαμηλά αλλά οκ μιας και είναι ακινητοποιημενο για καιρό. Η μπαταρία είναι 70ah Varta περίπου 6 μηνών.

Έχω φάει το ίντερνετ και φαίνεται διαδεδομένο πρόβλημα χωρίς λύση, σε κάποιους απλά μια μέρα σβήνει και μετά μπορεί να ανάψει μόνο του. Σε άλλους ανάβει μόλις ανοίξουν πόρτα ή βγάλουν την ζώνη Σε εμένα με τίποτα.

Τα άλλα 2 προβληματακια που έχω παρατηρήσει και μπορεί να σχετίζονται είναι ένας ήχος από το δυναμό που πιστεύω είναι το ρουλεμάν της τροχαλίας του κι ένα σφάλμα που βγάζει περιστασιακά το διαγνωστικό για το ρελε 30g-f, το οποίο και παρήγγειλα.
Σκοπεύω να πάρω και μια τροχαλία δυναμό ή μτχ δυναμό για τεσταρισμα.


Έχει ξανασυναντησει κανείς κάτι παρόμοιο;

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#653596 Carly/Bimmerlink έχεις;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#653597 Carly, εκτός από τον καταλύτη που θέλει regeneration δεν βγάζει κάτι.
Το 00A559 Terminal 30g f shutdown στο instrument cluster βγάζει περιστασιακά.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#653598 Το ηχοσύστημα (HU*** ή Infotainment) στο εμφανίζει στις queried ECU;

Το DTC που αναφέρεις μου ακούγεται για θέμα ξεφόρτιστης μπαταρίας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#653601 Όχι DTC... PDC

Αυτά μου βγάζει Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#653605 DTC=Diagnostic Trouble Code, σορρυ, έπρεπε να το ξεκαθαρίσω.

H οθόνη του ηχοσυστήματος δουλεύει κανονικά; Την ασφάλεια που έχει (10Α) στο πίσω μέρος της η πηγή την τσεκάρατε;
Τεσπα, χωρίς να ξέρω το σεταπ των E9x, θα περίμενα να δω την πηγή/ενισχυτή να αναφέρεται κάπου. Από την άλλη, αν δεν επικοινωνεί θα περίμενα άλλες μονάδες να παραπονιούνται.

Έχει ξεχωριστό ενισχυτή το δικό σου;