Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#566090
:s_roses :s_roses :s_roses
Άβαταρ μέλους
By 224v
#566091 Καλη μερα ολη μερα, βλεπω στην τηλεοραση ειδηση ότι η BMW ανακαλει Χ αριθμο οχημάτων, σεβαστο νουμερο. Δεν λενε το γιατι. Εγω πρεπει να ξερω η να ψαξω να δω ότι είναι οι αερόσακοι που υπαρχει θεμα διαχρονικο?? Είναι θεμα της εταιριας να βγει και να πει μαζυ με την ανακληση για το πρόβλημα και τον προμηθευτη. ακομα ακομα θα πρεπει να βγει και να πει ότι εχει παψει να τον χρησιμοποιει από την ταδε ημερομηνια κ.λ.π. ετσι ώστε αν παω να παρω εγω από αυτή τη μαρκα να είμαι σιγουρος ότι πλεον δεν θα εχει θεμα το συγκεκριμενο…
Εάν εχει κανει κατι τετοιο τοτε ενταξει πλεον. όμως αν δεν το εχει ξεκαθαρισει επισημα εχω το δικαίωμα να λεω ότι δεν προσεχει τους πελατες της και ας κανει οσες ανακλησεις θελει. κατά την προσωπικη μου αποψη ετσι θα επρεπε να κανει μια πριουμ μαρκα. Θα μπορουσε μαλιστα να το εχει ανηρτημενο στο ιντερνετ ώστε αν καποιος θελει να το ψαξει εκει με τον αριθμο παραγωγης. αλλα ισως ζηταω πολλα...

Οι άλλες που δεν θεωρούνται πριμιουμ κανουν τις ανακλησεις, σωστα φυσικα, και οποιος τις αγοραζει εχει στο πισω μερος του μυαλου του ότι ισως προκυψει ανακληση για το οποιο Χ θεμα…
Για τις φωτογραφιες των νεων μοντελλων που αναρτησατε δεν σχολιαζω αρκει που διαβαζω εσς τους υπολοιπους εδω μεσα, κανουν προσπαθειες σε αυτη τη μαρκα δεν λεω. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#566106 HF ο έξυπνος αγοραστής θα ψωνίσει Qashqai.
Ο χαζός θα ψωνίσει Χ3Μ.

Για το σβαρόφσκι λεβιέ (Χ5?) συμφωνώ πάντως ότι είναι μάπα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#566110
224v έγραψε:Καλη μερα ολη μερα, βλεπω στην τηλεοραση ειδηση ότι η BMW ανακαλει Χ αριθμο οχημάτων, σεβαστο νουμερο. Δεν λενε το γιατι. Εγω πρεπει να ξερω η να ψαξω να δω ότι είναι οι αερόσακοι που υπαρχει θεμα διαχρονικο?? Είναι θεμα της εταιριας να βγει και να πει μαζυ με την ανακληση για το πρόβλημα και τον προμηθευτη. ακομα ακομα θα πρεπει να βγει και να πει ότι εχει παψει να τον χρησιμοποιει από την ταδε ημερομηνια κ.λ.π. ετσι ώστε αν παω να παρω εγω από αυτή τη μαρκα να είμαι σιγουρος ότι πλεον δεν θα εχει θεμα το συγκεκριμενο…
Εάν εχει κανει κατι τετοιο τοτε ενταξει πλεον. όμως αν δεν το εχει ξεκαθαρισει επισημα εχω το δικαίωμα να λεω ότι δεν προσεχει τους πελατες της και ας κανει οσες ανακλησεις θελει. κατά την προσωπικη μου αποψη ετσι θα επρεπε να κανει μια πριουμ μαρκα. Θα μπορουσε μαλιστα να το εχει ανηρτημενο στο ιντερνετ ώστε αν καποιος θελει να το ψαξει εκει με τον αριθμο παραγωγης. αλλα ισως ζηταω πολλα...

Οι άλλες που δεν θεωρούνται πριμιουμ κανουν τις ανακλησεις, σωστα φυσικα, και οποιος τις αγοραζει εχει στο πισω μερος του μυαλου του ότι ισως προκυψει ανακληση για το οποιο Χ θεμα…
Για τις φωτογραφιες των νεων μοντελλων που αναρτησατε δεν σχολιαζω αρκει που διαβαζω εσς τους υπολοιπους εδω μεσα, κανουν προσπαθειες σε αυτη τη μαρκα δεν λεω. :metalo:
3 πουλάκια κάθονταν κλασσικά.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#566113
EDDIE_147 έγραψε:HF ο έξυπνος αγοραστής θα ψωνίσει Qashqai.
Ο χαζός θα ψωνίσει Χ3Μ.


Δε διαφωνω οτι σαν value for money πολλα αμαξια ειναι καλυτερα απο τη BMW (και αλλες "μεγαλες" εταιριες).

Απλα παιζει και το prestige στη μεση. Και σε καποιον που περισσευουν τα λεφτα, τα χαλαλιζει. Δεν του ειναι τιποτα να δωσει και μερικα χιλιαρικα σε πιθανες βλαβες που θα βγουνε ωστε να κανει το γουστο του και να πουλησει τη μουρη του...

Και προσωπικα δε μου περισσευουν οποτε συμφωνω με την αποψη σου. Απλα το βλεπω και απο τη μερια μερικων που τους περισσευουν και τους δικαιολογω. Αυτοι που ειναι πραγματικα χαζοι ειναι οσοι στερουνται αλλα πραγματα για να παρουν τετοια αμαξια (που στην ουσια δεν ειναι για το πορτοφολι τους) και μετα δεν εχουν να τα συντηρησουν ή τους βγαζουν μια ζημια και δεν εχουν να τη φτιαξουν!
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 14 Φεβ 2019, 12:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#566114 Μακάριοι οι χαζοί που ψωνίζουν Χ3Μ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#566118 Για να το πω πιο απλά, ο έξυπνος αγοραστής ψωνίζει πάνω απ' όλα με ποσοστό του οικογενειακού του budget ανεξαρτήτως οχήματος. Το τι θα ψωνίσει, είναι αδιάφορο.

Το παραπάνω είναι άσχετο από το (για εμένα) γελοίο θέαμα ένος μπροστοκίνητου Χ1 diesel με M pack ( :svivhaha: ).
https://www.drive.gr/test-drives/dokimi ... -sdrive18i
Εικόνα
Το μόνο που πρέπει να προσέξει όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει την πιο προσιτή έκδοση της Χ1 είναι να μην παρασυρθεί με τον κατάλογο των έξτρα, έτσι ώστε... να παραμείνει προσιτή. Γιατί το αυτοκίνητο της δοκιμής, με το αυτόματο κιβώτιο (€2.197), το M Pack (€5.400), το πλήρες ψυχαγωγίας και πλοήγησης με οθόνη 8,8’’ (€3.031), το δερμάτινο σαλόνι (€1.566) κ.λπ. κοστίζει πάνω από €45.000. Αλλά τελικά εκτός από το κόστος αγοράς (γιατί η συντήρηση γίνεται δωρεάν για πέντε χρόνια ή 60.000 km), και την προφανή υστέρηση στον τομέα των επιδόσεων, λίγα αρνητικά μπορεί να προσάψει κανείς σε αυτό το αυτοκίνητο.
:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#566122
Anonymous Founder έγραψε:Για να το πω πιο απλά, ο έξυπνος αγοραστής ψωνίζει πάνω απ' όλα με ποσοστό του οικογενειακού του budget ανεξαρτήτως οχήματος. Το τι θα ψωνίσει, είναι αδιάφορο.


Συμφωνω απολυτα. Η αγορα αυτοκινητου εχει να κανει με το πορτοφολι του καθενος.

Προσωπικα θεωρω χαζο αυτον που εχει 50 χιλιαρικα και δινει τα 45 για BMW...

Αλλα αν καποιος εχει 1 μυριο και παρει μια BMW θα σκεφτω "καλα ξηγηθηξε".

Το ιδιο φυσικα σκεφτομαι (χαζος) οταν βλεπω εναν με μισθο 700€ να εχει ενα κινητο Samsung των 1000€ ενω μπορει να κανει τη δουλεια του με πολυ λιγοτερα χρηματα!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#566123
mirage έγραψε:3 πουλάκια κάθονταν κλασσικά.



Ειρωνια κλασικη πλεον...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#566124 Kιμπάρικα αλλά σε αυτό το budget θα πήγαινα σε Porsche
Άβαταρ μέλους
By mirage
#566127
224v έγραψε:
mirage έγραψε:3 πουλάκια κάθονταν κλασσικά.



Ειρωνια κλασικη πλεον...
Όταν γραφτεί ενα σοβαρό ποστ για το θέμα απο την μεριά σου θα απαντήσω ανάλογα. Στις άναρθρες κραυγές και λοιπά παραληρήματα δεν μπορώ να απαντήσω κατι αλλο.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#566136
Anonymous Founder έγραψε:Για να το πω πιο απλά, ο έξυπνος αγοραστής ψωνίζει πάνω απ' όλα με ποσοστό του οικογενειακού του budget ανεξαρτήτως οχήματος. Το τι θα ψωνίσει, είναι αδιάφορο.

Το παραπάνω είναι άσχετο από το (για εμένα) γελοίο θέαμα ένος μπροστοκίνητου Χ1 diesel με M pack ( :svivhaha: ).



Από τη μία ο αγοραστής ψωνίζει με βάση το προσωπικό Budget ανεξαρτήτως οχήματος και από την άλλη η κλασσική χολή για την εξαιρετική Χ1 Diesel M Pack :dizzy: :dizzy: :hmmm: :hmmm:

Πριν 25 χρόνια η Skoda έβγαζε μόνο τη Felicia και πλέον μετρά 8-9 μοντέλα νομίζω σε άπειρες εξοπλιστικές παραλλαγές.
Η BMW θα καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια και δε θα έβγαζε Χ4, Χ2 ή Χ1 με Μ Pack για να συνεχίσει να υπάρχει*.....θα έβγαζε ακόμα λίγα πισοκίνητα πολυτελή εργαλεία για τους έχοντες.
Υπάρχουν δάνεια για Samsung, δε θα υπάρχουν για BMW - Audi - MB?
Δε βλέπω όμως ανάλογη χολή για τα υπερεκτιμημένα Τσεχο-γερμανικά μοντέλα.
Σε πειράζει που κάποιος θα δώσει 5500€ για ένα Μ πακέτο και όχι 30000€ για ένα Skoda? :hmmm: ή 35000 για το ανάλογο VW? ή 40000 για το Audi?

George_Prix έγραψε:Συμφωνω απολυτα. Η αγορα αυτοκινητου εχει να κανει με το πορτοφολι του καθενος.
Προσωπικα θεωρω χαζο αυτον που εχει 50 χιλιαρικα και δινει τα 45 για BMW...
Αλλα αν καποιος εχει 1 μυριο και παρει μια BMW θα σκεφτω "καλα ξηγηθηξε".
Το ιδιο φυσικα σκεφτομαι (χαζος) οταν βλεπω εναν με μισθο 700€ να εχει ενα κινητο Samsung των 1000€ ενω μπορει να κανει τη δουλεια του με πολυ λιγοτερα χρηματα!


Προσωπικά θεωρώ χαζό αυτόν που έχει 50 χιλιάρικα και δίνει 30 για ένα Toyota. Από τη στιγμή που έχει 50 να επενδύσει σε αμάξι μπορεί να πάρει μία φουλ Χ1 ή μια μεταχειρισμένη X5 xdrive Μ50d ή μία X5 35i...... ....ή οτιδήποτε γουστάρει με τα 50 που διαθέτει. Δικά του είναι . Ας πάρει και κάτι που κάνει 80 με δανεικά. Δε με νοιάζει καθόλου :s_yes
Ας παίρνει το καλύτερο κινητό κάθε χρόνο. Δε με νοιάζει. αρκεί να συνδέεται στο iDrive

* Στο έχω ξαναπεί, είμαστε τυχεροί που αυτή η φίρμα έχει ανοίξει τόσο τη γκάμα, πουλά ακόμα και προσθιοκίνητα MPV & SUV, που βάζει αερόσακους βόμβες και δεν ανακαλεί και που πουλά φύκια Μ Pack για μεταξωτές κορδέλες. Γιατί έτσι επενδύει ακόμα στα καλά πισωκίνητα κ Μ :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#566137
nomarxis έγραψε:Πριν 25 χρόνια η Skoda έβγαζε μόνο τη Felicia και πλέον μετρά 8-9 μοντέλα νομίζω σε άπειρες εξοπλιστικές παραλλαγές.
Η BMW θα καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια και δε θα έβγαζε Χ4, Χ2 ή Χ1 με Μ Pack για να συνεχίσει να υπάρχει*.....θα έβγαζε ακόμα λίγα πισοκίνητα πολυτελή εργαλεία για τους έχοντες.
Υπάρχουν δάνεια για Samsung, δε θα υπάρχουν για BMW - Audi - MB?
Δε βλέπω όμως ανάλογη χολή για τα υπερεκτιμημένα Τσεχο-γερμανικά μοντέλα.
Σε πειράζει που κάποιος θα δώσει 5500€ για ένα Μ πακέτο και όχι 30000€ για ένα Skoda? :hmmm: ή 35000 για το ανάλογο VW? ή 40000 για το Audi?

Α, νομίζω πως γι' ακόμη μία φορά με αδικείς: είμαι κάποιος που έχει ρίξει μπόλικη χολή σε πάρα πολλά αυτοκίνητα, πρώτα απ' όλα και στα δικά μου. Θεωρώ πως αυτό είναι και το σωστό αν είσαι σωστός petrolhead: να ρίχνεις πρώτα τα σχετικά καντήλια, ώστε να βελτιώνεται και το προϊόν.
Τι με νοιάζει εμένα αν ανεβαίνουν τα κέρδη της BMW; Εμένα με νοιάζει αν αυτό που αγοράζω μου κάνει. Και γιατί πρέπει να εκθειάσω ένα αυτοκίνητο που εμένα δεν μου αρέσει; Γιατί η Χ1 μπορεί να είναι μια χαρά αμάξι για έναν οικογενειάρχη για να πάει από το Α στο Β, και πολύ καλά θα κάνει να την αγοράσει, αλλά θα είναι ανόητο να πληρώσει 45Κ για το παραπάνω πράγμα. Αυτή είναι η γνώμη μου, τι να κάνουμε τώρα;
:dizzy:
Επίσης το να λες πως δεν έχω πει κακά σχόλια για το VAG, θα κάνει πολύ κόσμο ν' απορεί, ειδικά κάποιοι με κατηγορούν ακριβώς για το αντίθετο! :help:

Ξαναλέω, δεν είμαι ούτε λογιστής της BMW για να τσεκάρω τα νούμερα, ούτε με ενδιαφέρει τι πουλάει και πόσο πουλάει. Από αυτά που βλέπω, πουλάει μια χαρά η μάρκα. Το πρόβλημά μου δεν είναι οι πωλήσεις της. Το πρόβλημά μου είναι πως σε πολύ λίγο καιρό δεν θα μπορείς ν' αγοράσεις από αυτήν ένα ενδιαφέρον οδηγικά αυτοκίνητο, όπως κάποτε μπορούσες με όλες τις σειρές 3, 5 και φυσικά 1.
:s_shout
Τόσο απλό είναι. :s_yes