Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#799875
KiloMeater έγραψε:Θα χωρέσουν μαζί και κάνα τσαντάκι για εκδρομουλα
Το άνοιγμα πίσω στο χώρο αποσκευών δεν είναι και για τίποτα μεγαλύτερο


Δηλαδή, εμείς που είμαστε 4 δεν χωράμε στην Ε90, που είναι και μικρότερη;;; :lol: :lol: Να ξέρω δηλαδή... :lol:


ΟΚ, δεν είναι αυτό που βλέπει κανείς δίπλα στη λέξη ευρυχωρία και πρακτικότητα, αλλά καλό είναι να μην υπερβάλλουμε...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#799882 Ε καλά υπερβολή είναι ,
Όλοι χωράνε παντού

Οι κατασκευαστές τους θα ξέρουν καλύτερα το target group . Προσωπικά θα το σχεδίαζα διαφορετικά με το target group του έτσι όπως το υποθέτω , δε υπάρχει λόγος να είναι τόσο μεγάλο .
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#801452 Κυριακάτικη βόλτα σήμερα με 318i E30 του 1991.Ενος φίλου που τη κληρονόμησε από το πατέρα του και τη συμαζευει σιγά σιγά .Με πινακίδες ΦΙΛΠΑ πλέον.ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#801490 Με τις πινακίδες ΦΙΛΠΑ τι παίζει; Με ποιες προϋποθέσεις τις βγάζεις και τι κερδίζεις/χάνεις σε σχέση με τις συμβατικές;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#801492 Πρέπει να έχει συμπληρώσει 30 χρόνια κυκλοφορίας βασικά και να καλύπτει κάποιες απαιτήσεις σε σχέση με το πόσο κοντά είναι στην εργοστασιακή κατάσταση.Το αμάξι ελέγχεται από μηχανολόγο της ΦΙΛΠΑ.
@HF το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο μικρή είναι .Όταν τη βλέπεις απέξω παθαίνεις πλάκα όταν τη βλέπεις κοντά σε σύγχρονα αυτοκίνητα.Επίσης νιώθεις ότι τραβάει δυνατά αλλά μόλις δεις το κοντέρ ...ξενερώνεις γιατί κινείσαι σχετικά αργά.Αρκετα άνετη , χαμηλή θέλει αρκετή δουλειά στο εσωτερικό και λίγη ακόμα σε κινητήρα κιβώτιο.Απο άποψη σασί και εξωτερικού έχει γίνει πλήρης ανακατασκευή.
Καλή φάση γενικά αν ήδη έχεις το αμάξι από το πατέρα σου πχ όπως ο φίλος και έχει και συναισθηματική αξία.Προσωπικα μιλώντας αν έκανα τη κίνηση μάλλον θα πήγαινα σε κάτι πιο σπάνιο ή διαφορετικό.Αν μιλάμε για Ε30 ,που μου αρέσουν σαν αμάξια ,θα προτιμούσα να βρω κάποια ειδική έκδοση ή cabriolet.Υπαρχει μια 318is σε τρελή κατάσταση στη Κω αλλά ο παππούς δε τη πουλάει.Με κάτι τέτοιο δε ξοδεύεται και ιδιαίτερα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#801521 Δύο πολύ καλά δείγματα σε άριστη κατάσταση με ελάχιστα χιλιόμετρα.Τα έχει ένα ηλικιωμένο ζευγάρι που τα κινεί ελάχιστα πλέον.Η e36 μοιάζει λες και βγήκε χθες από το εργοστάσιο αν και τα κίτρινα φώτα θα ταίριαζαν μάλλον σε γαλλικό...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#801532 Η θέση που παρκάρει η Ε60 είναι η 7.

Το 7 είναι το μόνο εκλιπόν νούμερο απο τα αναγραφόμενα της πινακίδας , εαν τοποθετηθούν σε ακολουθία.

Ελευθεροτέκτονες ή Ροδόσταυροι σίγουρα , το "ηλικιωμένο ζευγάρι"

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#801533 Κίτρινα φώτα ήταν συχνότατα τους χειμωνιάτικους μήνες τότενες(late 80 early 90) στην ημεδαπή.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#801685 Σκέφτομαι να κάνω μία αναβάθμιση στα φώτα του αυτοκινήτου, γιατί ο συνδυασμός προτζέκτορα και λάμπας αλογόνου, είναι κατά πολύ κατώτερος, ειδικά σε βροχή, σε σημείο που δε το θεωρώ ασφαλές πια (γιατί έτυχε να οδηγήσω back to back f20 με καθρέφτη αλογόνου και είχε χαοτική διαφορά). Ο προτζέκτορας στα DEPO φανάρια που έχω έχει βύσμα Η7, τι μπορώ να κάνω ώστε αξιόπιστα να έχω καλύτερο φως χωρίς να ενοχλώ?

LED λάμπες? Xenon?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#801687 Είτε θα βάλεις αυτές τις συμβατικές

https://www.amazon.de/-/en/Breaker-gene ... r=8-3&th=1

τις έχω και στο BMW με συμβατικά φανάρια και στο KIA με προτζεκτορα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

εναλλακτικά έβγαλαν και LED συμβατές με BMW

https://www.amazon.de/-/en/brightness-a ... r=8-5&th=1
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#801692 το θέμα μου είναι ότι αν έχω κατανοήσει σωστά τη λειτουργία του προτζέκτορα, χρειάζεται ομοιόμορφο φως 360 μοιρών, ταυτόχρονα κόβει πολλή από την ένταση της λάμπας, επειδή στην ουσία δημιουργεί μία πιο ευθεία/στενή δέσμη. Αυτό με κάνει να φοβάμαι πως οι led λάμπες που ουσιαστικά βγάζουν φως από τις δύο μερίες τους πολύ "τοπικά" θα χάνουν όλη τους την ένταση μέσα στον projector. Aν πήγαινα σε πολύ δυνατές κίτρινες αλογόνου θα έβλεπα άραγε βελτίωση?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#801695 Βγαίνουν πλέον Xenon σε τέτοια κιτάκια; Νόμιζα πως όλοι το έχουν γυρίσει στα LED.
Εγώ θα πήγαινα σε LED πάντως, αν και να είσαι προετοιμασμένος πως το αποτέλεσμα πάλι δεν θα συγκρίνεται με εργοστασιακή υλοποίηση. Τα συνολικά lumens θα είναι και λιγότερα, και χειρότερα μοιρασμένα, και απλώς θα έχεις λίγο καλύτερο αποτέλεσμα λόγω του πιο λευκού φωτός.
Η λύση είναι να βρεις μεταχειρισμένα εργοστασιακά φώτα xenon/LED, γιατί όλοι όσοι έχουν δοκιμάσει τον δρόμο των Depo, δεν κατάφεραν να πάρουν το εργοστασιακό αποτέλεσμα ό,τι και να δοκίμασαν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#801704 Αν θα μείνεις με τα depo, βάλε Osram LED Driver H7.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#801706
drdino έγραψε:Αν θα μείνεις με τα depo, βάλε Osram LED Driver H7.
Σε κανονικά φανάρια θα τα έβαζες;

Τα έχω σταμπάρει εδώ και καιρό αλλά το αριστερό χέρι χτυπάει το δεξί να μην πατήσει το buy now