Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#806650 Otso

Διελεξε ποιο σ αρέσει ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#806654 Να φορας γαντια με την μπαρα (χαρα κτηριστικα σημαδια ) το υπολοιπο ειναι σαν kobe .
Άβαταρ μέλους
By dimik
#806655 γάντια φοράνε οι λουλούδες
Άβαταρ μέλους
By otso
#806658
dimik έγραψε:γάντια φοράνε οι λουλούδες

δικιο εχεις , στο ιδιο γυμναστηριο με τον κοκοκλωνη;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#806660
otso έγραψε:Τα λαστιχα τα αλλαζουν με το σχοινι κι ο μαστορας απο μεσα να σπρωχνει με τα δυο ποδια η εχω μεινει πολυ πισω ;

Μάλλον θυμάσαι τα παλιά παρμπρίζ που κουμπωναν με το λάστιχο στεγανοποίησης,και όχι τα τελευταία κολλητά.
Αυτά ήταν που χρησιμοποιούσαν σχοινακια .
Άβαταρ μέλους
By 224v
#806792 Μπηκα, για πρωτη φορά σε ηλεκτρικό όχημα, BMW ix3e φίλου που πληρώνει όπως είχα πει 750 τον μήνα.
δεν με ξετρέλανε, άλλωστε μεσα σε αστικό περιβάλλον κάναμε τη βόλτα. Sunroof, κλπ full extra, μεγάλη οθόνη κάμερες μπρος πίσω κλπ. του ευχηθηκα να το χαρεί όπως τα παιδιά τα νέα παιχνίδια τους!!! έχει 4 χρόνια μεχρι το επόμενο!
ρώτησα για 4χ4 δεν ηταν σίγουρος!!! γιατρός !!! τι να πεις...
Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#807033 Ψάχνω μια λύση για εύκολο coding στην BMW 120i (Ε81). Θέλω να κάνω απλά πράγματα όπως ενεργοποίηση του auto-close των καθρεπτών κλπ.
Είχα αγοράσει το Carly Pro (40€ !) αλλά η εταιρεία σταδιακά αποφάσισε να το κάνει να δουλεύει μόνον με ακριβούς αντάπτορες (και όχι τα φθηνά ELM που δούλευαν μια χαρά μέχρι τότε!) , άρα έπρεπε να πληρώσεις ένα κόστος 65€ για την αγορά του και κατόπιν, να κάνει την υπηρεσία συνδρομητική!
Δοκίμασα να βρω παλιότερη έκδοση σε .apk αλλά ενώ βρίσκει κανονικά το ELM OBDII που έχω, για το coding σου ζητάει activation και δεν πάει παρακάτω.

Έχει κάποιος κάποια πρόταση; Να τους ξαναπληρώσω αυτούς τους κλέφτες, δεν πρόκειται. Ιδέες;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#807036 Bimmercode με απλό BT αντάπτορα

Protool αν έχεις καλώδιο enet ή δικό τους BT αντάπτορα ή WiFi ΕΝΕΤ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#807038 +1 για Protool, το Carly το έχω εγκαταλείψει εδώ και καιρό.

Απλά πήρα ένα καλώδιο K+DCAN από Αμαζον και με ένα Type C αντάπτορακι το κούμπωνω κατευθείαν στο κινητό και παίζει άψογα.
Μπορείς να κάνεις και να δεις τα πάντα. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#807077
drdino έγραψε:Bimmercode με απλό BT αντάπτορα

Protool αν έχεις καλώδιο enet ή δικό τους BT αντάπτορα ή WiFi ΕΝΕΤ.

Το Bimmercode δεν είχε στην λίστα με τους αντάπτορες το Elm, ή εγώ δεν το είδα.
Το Protool ποιο πλεονέκτημα έχει για να αξίζει ν'αγοράσει κάποιος τον αντάπτορα τους;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#807082 To Protool είναι ολόκληρη διαγνωστική σουίτα. Το Bimmercode σίγουρα παίζει με "απλό" Obd, εγώ έχω ένα Obdlink.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#807105 To OBDlink είναι βασισμένο στο ELM;
Κάπου έχω ένα καλώδιο K-CAN, όταν είχα προσπαθήσει να το κάνω με υπολογιστή, αλλά δεν τα κατάφερα ποτέ. Δεν ξέρω αν φταίει και το καλώδιο βέβαια.
Βρίσκω πολύ πιο πρακτικό όμως τον αντάπτορα. Θα το ψάξω λίγο, πριν το... επόμενο πρόβλημα!
:lol:
Σε ένα update της κατάστασης, μετά την αλλαγή του προβληματικού μπεκ, το αυτοκίνητο δουλεύει πολύ πιο σωστά. Έχει εξαφανιστεί ένας δισταγμός και τρέμουλο που υπήρχε στο πάτημα του γκαζιού, πάει να πει πως το πρόβλημα υπήρχε πολύ καιρό πριν. Το μπεκ που αλλάχτηκε, ήταν του 2016, άρα είχε αλλαχτεί ξανά.

Να πω εδώ πέρα πως το αυτοκίνητο έχει δουλέψει όλη του την ζωή ή με 100άρα ή με 98άρα βενζίνη V-power.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#807282
markvag έγραψε:edit: Επίσης δεν δέχομαι με τίποτα το ότι δεν έβγαλε κανένα προειδοποιητικό σήμα ότι έχασε την υποβοήθηση των φρένων και σε άφησε να το μάθεις "the hard way"... Τραγικό.


Το ότι δεν το δέχεσαι εσύ με τίποτα, δεν λέει κάτι. Ούτε εγώ δέχομαι τις μπάμιες, αλλά τι να γίνει; Το κόκκινο λαμπάκι των φρένων ανάβει μόνο όταν πατήσεις φρένο και διαγνώσει μικρότερη πίεση στο σύστημα. Τότε όμως δεν θα έχεις και φρένα. Αυτό ισχύει σε όλα τα αυτοκίνητα. Για αυτό οι παλιοί έλεγαν να κάνεις ένα πάτημα στα φρένα στα 1-2 μέτρα με το που θα ξεκινήσεις... Τώρα ίσως στα πολύ καινούρια, με brake-by-wire κλπ, να υπάρχει κάτι άλλο, αλλά δεν το έχω δει ποτέ μου.