Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#580110
Nikos! έγραψε: Οι μπέμπες για μένα έγιναν (πέρα από πραγματικές) 4κίνητο πριόνι.

:s_rofl
Νομίζω όντως τώρα μπορούμε να πάμε παρακάτω. :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#580113 Ζητώ συγνώμη για το off topic αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον το παρακάτω σχετικά με το φτωχό συγγενή της Μ5

https://www.bmwblog.com/2019/05/02/bmw- ... september/

Εικόνα

Under the hood we’ll find the same S58 3-liter straight six engine from the X3 M and X3 M Competition models. Therefore, at least two different stages of power await, from 480 PS to 510 PS in the more hardcore version. All-wheel drive will also be available but there are chances a ‘Pure’ model will also be available with RWD and a manual gearbox, proving that BMW really listens to its base.


Μορφέας --> approves
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#580199 H ανοιχτή 1 είναι πιο γρήγορη στο 0-100 λόγω βάρους αλλά με αεροδυναμικό συντελεστή 0,34 υστερεί από την ανοιχτή 3 που έχει 0,29 σε άλλες μετρήσεις καθώς και σε τελική. Για αυτό και προβλέπω η 3 να έχει πιο μακρύ διαφορικό (δεν θα μπω στον κόπο να κοιτάξω κωδικούς ανταλλακτικών). Επίσης η 3 έχει καλύτερη κατανάλωση (αεροδυναμική και διαφορικό).
Και η σκληρή οροφή ξέρει κανείς πόσο πιο βαριά είναι; Γιατί νομίζω πως υπερβάλλουμε αφήνοντας να εννοηθεί ότι είναι πολύ πιο βαριά. (στο ΜΧ5 νομίζω η διαφορά ήταν 37 κιλά αλλά περιέχεται και το μοτέρ που δεν είχε η μαλακή χειροκίνητη οροφή)
Και ξέρει κανείς αν προσφέρει καλύτερη ηχομόνωση; Γιατί αφήνεται να εννοηθεί ότι δεν πλεονεκτεί της μαλακής στο τομέα αυτό, κάτι για το οποίο αμφιβάλλω αλλά δεν έχω άμεση άποψη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#580200 Η μεταλλική οροφή προσφέρει σίγουρα καλύτερη ηχομόνωση, όπως και προφανώς είναι πολύ καλύτερη σε κρύα και βόρεια κλίματα, αφού θα έχει και καλύτερη θερμομόνωση.
Το επιπλέον βάρος νομίζω κάπου αναφέρθηκε παραπάνω, από μια γρήγορη έρευνα είναι 1835 κιλά για την 3 series cabrio και 1585 για την σειρά 1 cabrio.
Χοντρικά λοιπόν υπολογίζεις κάπου 250 κιλά επιπλέον.

Καθόλου αμελητέα.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#580209 Και θα ελεγα σίγουρα όχι αμελητέα όταν αυτά τα 250 κιλά κάθονται πάνω από τον πίσω άξονα όταν η οροφή αποθηκεύεται στο πορτ μπαγκαζ.
Στο δικό μου cc κατηγορίας φτερου σε επιδόσεις και όχι μόνο είναι αισθητή (ΙΜΟ προς το καλύτερο) η διαφορά στην συμπεριφορά του με το επιπλέον βάρος πίσω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#580220 Σίγουρα δεν είναι 250 κιλά, μου μοιάζει υπερβολικό νούμερο και φυσικά είναι λάθος να συγκρίνεις την 1 με την 3 όταν έχουν τόσο διαφορετικές διαστάσεις.
Παραθέτω άλλη σύγκριση που νομίζω είναι πιο κοντινή. Σε ίδιου μεγέθους αυτοκίνητα.
Από ένα πρόχειρο κοίταγμα η διαφορά βάρους ανοιχτών 3-CLK ίδιας εποχής, αυτόματων, εξακύλινδρων είναι περί τα 60 κιλά υπέρ της CLK.
Στα ίδια αυτοκίνητα σε κουπέ η διαφορά είναι περί τα 60 κιλά υπέρ της 3.
Οπότε (θεωρώντας παρόμοιες ενισχύσεις κλπ) η διαφορά λόγω οροφής μοιάζει να είναι πιο κοντά στα 120 κιλά και όχι στα 250. Που και αυτό βέβαια δεν είναι καθόλου ασήμαντο και σίγουρα επηρεάζει κλίσεις, οδική συμπεριφορά και οικονομία.
Αν βρεις βάρη 1-3 κουπε και 1-3 ανοιχτή ίσως θα είναι ακόμα πιο σωστή η σύγκριση.

Και διαβάζω σε συγκριτικά ότι η μαλακή (η καλή της Mercedes όχι το κάθε πανί που βάζουν άλλοι) μάλλον έχει αντίστοιχη ή και καλύτερη ηχομόνωση/θερμομόνωση. Και αφήνει μεγαλύτερο χώρο αποσκευών όταν είναι ανοιχτή. Φυσικά είναι πιο ευαίσθητη στον πάγο, εξωτερική φθορά, βανδαλισμό και προσφέρει χειρότερη ορατότητα. Καθώς και τα 2 είναι καλοφτιαγμένα με καλούς κινητήρες και κιβώτια η επιλογή δεν είναι εύκολη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#580224 Ο,τι βρήκα στο Google:
335i, 1835 kgr
https://fastestlaps.com/models/bmw-335i-cabrio
135i, 1600 kgr
https://www.auto-data.net/en/bmw-1er-co ... 306hp-9833

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι φυσικά τα στοιχεία, φαίνεται τα δύο αυτοκίνητα να έχουν τουλάχιστον 200 κιλά διαφορά. Δεν μου φαίνεται παράλογο πάντως, κρίνοντας από τις διαστάσεις και την διαφορά στην οροφή.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#580247 Επέλεξα εκδόσεις με ίδιους κινητήρες σε ανοιχτή και κλειστή έκδοση και 2 εκδόσεις (για την 1 λέω για 3 εκδόσεις)
BMW 125 2,5lt-218Hp αυτόματη κλειστή ανοιχτή: 1430/1540 = 110 μόνο κιλά διαφορά για ανοιχτό με μαλακή οροφή (πάει 120 για την 135i και 140 για την 120i)
BMW 320 2,0lt-170Ηp αυτόματη κλειστή/ανοιχτή: 1390/1670 = 280 κιλά διαφορά για ανοιχτό με σκληρή οροφή (μέσος όρος ΒΜW 3 290)
BMW 330 3,0lt-272Hp αυτόματη κλειστή/ανοιχτή: 1480/1780 = 300 κιλά διαφορά για ανοιχτό με σκληρή οροφή (δεν έβαλα 325 γιατί αν και 218Ηp μάλλον είναι 2,5-3,0λτ σε ανοιχτή/κλειστή)
Audi Α4 2,0lt-200Hp προσθιοκίνητο αυτόματο κλειστό ανοιχτό: 1450/1630 = 180 κιλά για το ανοιχτό με μαλακή οροφή (μέσος όρος Audi 170)
Audi A4 3,2lt-255Hp quattro αυτόματο κλειστό/ανοιχτό: 1580/1740 = 160 κιλά για το ανοιχτό με μαλακή οροφή
Mercedes 200-184Hp χειροκίνητη κλειστή/ανοιχτή: 1475/1675 = 200 για την ανοιχτή με μαλακή οροφή (μέσος όρος Mercedes ~200)
Mercedes 350-272Hp αυτόματη κλειστή/ανοιχτή: 1540/1735 = 195 για την ανοιχτή με μαλακή οροφή

Βγάζοντας εκτός την 1 σαν μικρότερη και εκτός κατηγορίας βλέπω ότι τα άλλα δύο (Α4-CLK) έχουν περί τα 185 κιλά διαφορά ανοιχτά κλειστά. Τα οποία είναι σαν να κουβαλάς συνέχεια 2 μαντράχαλους και σίγουρα κοστίζουν σε επιδόσεις, συμπεριφορά, κατανάλωση.
Η 3 έχει 290 κιλά διαφορά, άρα κουβαλάει επιπλέον 100+ κιλά παραπάνω από τα άμεσα ανταγωνιστικά της για την σκληρή οροφή της.
Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί οι άλλοι επιλέξανε να παραμείνουν με την μαλακή την οποία έχουν εξελίξει ποιοτικά. Πρέπει να παραδεχτώ ότι όσο κι αν μου αρέσει η σκληρή οροφή αισθητικά και από ασφάλεια το τίμημα ίσως είναι υπερβολικό. Και με εντυπωσιάζει το ότι στην 1 η διαφορά για την ανοιχτή είναι τόσο μικρότερη.
Και καταλήγοντας σε αυτό το συμπέρασμα διευκολύνομαι σημαντικά σε μελλοντική αγορά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#580255 Εξαιρετική ανάλυση, συμφωνώ σε όλα, με μια υποσημείωση : η 1 είναι μικρότερη σε χώρους για τους πίσω και όχι γενικώς. Αν ο λόγος που την αποκλείεις είναι μόνον αυτός.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#580473
Anonymous Founder έγραψε:Εξαιρετική ανάλυση, συμφωνώ σε όλα, με μια υποσημείωση : η 1 είναι μικρότερη σε χώρους για τους πίσω και όχι γενικώς. Αν ο λόγος που την αποκλείεις είναι μόνον αυτός.
Δεν την απέκλεισα, κάθε άλλο, με βολεύει το ότι είναι μικρότερη, έτσι κι αλλιώς ένα κοριτσάκι 8 χρονών έχω, ο πίσω χώρος φτάνει και ο χώρος αποσκευών το ίδιο κι ας είναι κι αυτός μικρότερος (και στο μέγιστο και στο ελάχιστο, 305/260 έναντι 350/300 της 3). Αλλά η 3 είναι πιο όμορφη και πιο καλοτάξιδη και δηλώνει και οικονομικότερη. Και όσο κι αν λέμε ότι είναι ίδια συχνά η ανώτερη σειρά πέραν του μεγέθους είναι κατασκευαστικά καλύτερη. Αλλά αυτό το σημείο το εξαντλήσαμε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#580482 Πιο όμορφη ειδικά η 3 cabrio σίγουρα. Αλλά για μένα απορριπτέα λόγω του βάρους της. Εκτός αν μιλάμε για την 335i που τα άλογα περισσεύουν.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#580491 Στην 320d αυτόματη με τα 177 άλογα που έχω δεν είχα ποτέ θέμα με επιτάχυνση κ ταχύτητα. Ανεβάζει άνετα χλμ ακόμη κ σε 150-200 χαω. Πολύ ευχαριστημένος. Το μοτέρ δεν κρεμάει πουθενά λόγω καλής ροπής. Βενζίνη δεν ξέρω.

Σκεφτόμουν κ 330d αλλά αφενός εκεί ανεβαίνει κ το βάρος μπροστά, αφετέρου η 320d είναι πολύ καλή κ αυτή. Πάντως φίλοι μου που έχουν βενζίνη κάμπριο στο τέλος μιλούμε για αυξημένη κατανάλωση. Πχ C Cabrio Mercedes του βγάζει 11 λίτρα ενώ η δική μου με ζόρι κτλ μου βγάζει μέση 6,2-6,5 μεικτό κύκλο.

Αν έπαιρνα βενζίνη, θα έπαιρνα μόνο m3 ή τώρα M4

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#580509
Anonymous Founder έγραψε:Πιο όμορφη ειδικά η 3 cabrio σίγουρα. Αλλά για μένα απορριπτέα λόγω του βάρους της. Εκτός αν μιλάμε για την 335i που τα άλογα περισσεύουν.
Για μένα δεν είναι μόνο θέμα αναλογίας κιλών/ίππο, αυτό καλύπτει μόνο την ευθεία. Έχω μια πιο γενικευμένη αντιπάθεια σε κάθε όχημα υπερβολικά βαρύ για την κατηγορία του. Δεν θέλω να κουβαλάω παραπάνω βάρος, κοστίζει σε καύσιμο, κλίσεις,ελαστικά και έλλειψη νεύρου (όσα άλογα κι αν έχει η αδράνεια σε απότομες αλλαγές κατεύθυνσης δεν νικιέται). Και δείχνει ότι ο κατασκευαστής δεν προσπάθησε αρκετά. Πχ δεν μπορώ να δεχτώ τα δίτονα SUV όσο καλά κι αν είναι, ανοιχτό 1700++ κιλών, roadster 1400+ για μένα κάπου έχουν κάνει λάθος στις προτεραιότητές τους.

Το επιπλέον βάρος του κινητήρα της 335i ή κάθε δυνατού ντίζελ σε σχέση με την ατμοσφαιρική 6κύλινδρη συχνά κάνει τη μούρη πιο δυσκίνητη (αρχική αδράνεια, άλλα ελατήρια, άλλη αίσθηση στο τιμόνι κλπ). Για αυτό αντίστοιχα μου κακοφαίνονται τα κακοζυγισμένα αυτοκίνητα (δηλαδή σχεδόν όλα τα προσθιοκίνητα)... Καταλαβαίνω ότι εκτός τραγικών περιπτώσεων (πχ κάτι Όπελ ή παλιά Α-class) είναι θέμα στυλ οδήγησης. Αλλά ενώ για μικρό αυτοκίνητο πόλης το παιχνιδιάρικο (με ευκίνητο πίσω άξονα) προσθιοκίνητο μου αρέσει προσωπικά προτιμώ τον τρόπο ταξιδέματος και ισορροπίας σε καμπές υψηλών ταχυτήτων των εμπροσθομήχανων-πισωκίνητων (που και λόγω διάταξης συνήθως έχουν και μεγαλύτερο μεταξόνιο αν και όχι χώρους). [από τετρακίνητα δεν έχω εμπειρία παρά μόνο σε τζιποειδή εκτός δρόμου οπότε δεν μετράει, υποθέτω πάντως ότι δεν θα έχω πρόβλημα αν και το πως έχουν ρυθμιστεί μπορεί να κάνει τη διαφορά]

Και τώρα ξεκαβαλάω το σούπερ σπορ άρμα μου και ομολογώ ότι από τότε που έχω κάνει παιδί, ακόμα και χωρίς το παιδί στο αυτοκίνητο, οδηγάω πολύ πιο μακριά από τα όρια πρόσφυσης από όσο αφήνω να εννοηθεί. Περασμένα μεγαλεία, με παρατεταμένες κωλιές στα 120χλμ, αγορές οικοπέδων, αλλαγές λωρίδας ολισθαίνοντας με τα 4 σε στροφές με καλοζυγισμένες BMW κλπ... Μπαμπάααα, θα μου βάλεις στο τάμπλετ το minecraft.... :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#580519 sknipper μια 5αρα Ε39 δεν έχεις η θυμάμαι λάθος;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#580527
EDDIE_147 έγραψε:sknipper μια 5αρα Ε39 δεν έχεις η θυμάμαι λάθος;
Ναι αλλά πια κάνει ελάχιστα χλμ/έτος. Γιατί;