Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#20114
Nikos! έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
Nikos! έγραψε:Πόσο συχνά πρέπει να κινώ το αυτοκίνητο μη πάθει καμιά ζημιά?

Τον τελευταίο χρόνο έχω κάνει 3.000κμ...

Δε θα πιστεύουν και τα χιλιόμετρα... :innocent:

Τι ζημιά να πάθει?? :hmmm: εκτός και αν χαλάνε τόσο εύκολα οι bmw :shifty: :shifty: :s_biggrin :s_biggrin


Από την ακινησία λέω.

Κάνει? Δε κάνει?

Δε ξέρω, ρωτάω...

Που και πού κάντο καμιά βόλτα στην γειτονιά τουλάχιστον. Μια φορά την βδομάδα έστω, δεν το βλάπτει. Η Μέρκ έχει μείνει 2 6μηνα ακινητοποιημένη δεν είδα κάτι.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#20174
Thomas_C200K έγραψε:Πάρε Μερκ και άσε τις σαπίλες!
Να σ στείλω ένα πμ που θα εκτιμήσεις δεόντως?? :inlove: :inlove: :iconcool: :shifty:



Να κολλήσει και ένα αυτοκόλλητο "επιτέλους σύνταξη" κάτω από το 30 χρόνια mobilo να το χαρεί ο άνθρωπος.
Μια πυξίδα στο ταμπλό θέλει μόνο να ξέρει που στρίβει γιατί το τιμόνι δεν βοηθάει ιδιαίτερα αλλά κατά τα άλλα δεν λείπει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#20194
Nikos! έγραψε:Από την ακινησία λέω.
Κάνει? Δε κάνει?
Δε ξέρω, ρωτάω...

Το κακό με την ακινησία είναι ότι δεν περνάει λάδι,βενζίνη,νερό από τις διόδους που είναι σχεδιασμένα να περνάνε και έτσι ξεραίνονται τα ελαστικά μέρη που θα βρίσκονταν στο δρόμο των υγρών.
Φυσικά με 3Κ χλμ/χρόνο είσαι οκ. Η μπαταρία σου αντέχει; Θα ήταν καλό να είχες και ένα φορτιστή - συντηρητή.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#20201
rocsta έγραψε:
Nikos! έγραψε:Από την ακινησία λέω.
Κάνει? Δε κάνει?
Δε ξέρω, ρωτάω...

Το κακό με την ακινησία είναι ότι δεν περνάει λάδι,βενζίνη,νερό από τις διόδους που είναι σχεδιασμένα να περνάνε και έτσι ξεραίνονται τα ελαστικά μέρη που θα βρίσκονταν στο δρόμο των υγρών.
Φυσικά με 3Κ χλμ/χρόνο είσαι οκ. Η μπαταρία σου αντέχει; Θα ήταν καλό να είχες και ένα φορτιστή - συντηρητή.


Μέχρι στιγμής, ναι. Μια φορά μόνο είχε κάτσει.

Εντάξει, τη βγάζω κάθε άλλο ΣΚ για μια βόλτα καμιά 30αριά κμ...προσπαθώ δηλαδή...
Άβαταρ μέλους
By vengas
#20327
Thomas_C200K έγραψε:
vengas έγραψε:
drdino έγραψε:
Μου την σπάει να βλέπω τέτοια αμάξια χωρίς σοβαρά έξτρα. Είναι δυνατόν να παίρνεις 330 χωρίς xenon; :rant: :lol:


λεπτομέρειες :lol:
Δεν με βλέπω να βρίσκω δουλειά σε Μάντσεστερ κλπ, καλύτερα, τα περισσότερα σπίτια δεν εχουν αυλή και θα έβγαινε ακριβότερη η ασφάλεια...
Σε πόλεις κοντά στο Λονδίνο παίζει πιο πολύ να βρω δουλειά(εκεί έχω δώσει/θα δώσω μέχρι στιγμής συνεντέυξεις) και είναι όλες μικρές(max 150χιλ) και ήσυχες(εκτός από το Swindon(?))
To πιθανότερο είναι να βρω σπίτι σε χωριό έξω από την πόλη που είναι και ήσυχα, έχουν αυλές κλπ , είμαι και 28 χρονών, δε πιστεύω να με ξεβρακώσουν στην ασφάλεια :lol:

Και σε είχα για μικρότερο :lipsealed: , μόλις μου γκρέμισες έναν μύθο :lipsealed:
Πάρε Μερκ και άσε τις σαπίλες!
Να σ στείλω ένα πμ που θα εκτιμήσεις δεόντως?? :inlove: :inlove: :iconcool: :shifty:


http://www.autotrader.co.uk/classified/ ... ?logcode=p
not bad, αλλά στην κατανάλωση είναι 10mpg χειρότερο :lol:
το δε δίλιτρο σέρνεται
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#20646
Nikos! έγραψε:Εντάξει, τη βγάζω κάθε άλλο ΣΚ για μια βόλτα καμιά 30αριά κμ...προσπαθώ δηλαδή...

δλδ καθε 15 μερες την κανεις μια μεγαααλη βολτα?
αν ναι, ειναι μια χαρα, δεν παθαινει τιποτα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#20901
alexandros.K έγραψε:
Nikos! έγραψε:Εντάξει, τη βγάζω κάθε άλλο ΣΚ για μια βόλτα καμιά 30αριά κμ...προσπαθώ δηλαδή...

δλδ καθε 15 μερες την κανεις μια μεγαααλη βολτα?
αν ναι, ειναι μια χαρα, δεν παθαινει τιποτα


Μπα, μεγάλη δε θα την έλεγα. Άντε να πεταχτώ κανένα σούπερ μάρκετ.

Προλαβαίνω νομίζεις? :innocent:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#20916 Το μεγαλο προβλημα ειναι η μπαταρια που θα πρεπει να την συνδεσεις με πριζα (υπαρχουν στο εμποριο) για οσο καθεται. Προσεχε και τα φρενα επισης.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#20919
Nikos! έγραψε:Μπα, μεγάλη δε θα την έλεγα. Άντε να πεταχτώ κανένα σούπερ μάρκετ.

Προλαβαίνω νομίζεις? :innocent:

τι να προλαβαινεις? :hmmm:
ειπες για 30 χλμ γι αυτο ειπα ειναι μεγαλη βολτα
αν δεν κανεις τοσα, τουλαχιστον κανε οσα χρειαζεται να ζεσταθει πληρως το μοτερ και μετα σβηστο
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#20920
alexandros.K έγραψε:τι να προλαβαινεις? :hmmm:
ειπες για 30 χλμ γι αυτο ειπα ειναι μεγαλη βολτα
αν δεν κανεις τοσα, τουλαχιστον κανε οσα χρειαζεται να ζεσταθει πληρως το μοτερ και μετα σβηστο


Αν προλάβω και κάνω 30...μπορεί να πάω κάπου πιο κοντά και τελικά να κάνω 10 πχ.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#20923 τωρα καταλαβα Νικο τι εννοεις :oops:

GTS έγραψε: Προσεχε και τα φρενα επισης.

τι θα παθουν τα φρενα?
Άβαταρ μέλους
By GTS
#20930
vengas έγραψε:
drdino έγραψε:
Μου την σπάει να βλέπω τέτοια αμάξια χωρίς σοβαρά έξτρα. Είναι δυνατόν να παίρνεις 330 χωρίς xenon; :rant: :lol:


λεπτομέρειες :lol:
Δεν με βλέπω να βρίσκω δουλειά σε Μάντσεστερ κλπ, καλύτερα, τα περισσότερα σπίτια δεν εχουν αυλή και θα έβγαινε ακριβότερη η ασφάλεια...
Σε πόλεις κοντά στο Λονδίνο παίζει πιο πολύ να βρω δουλειά(εκεί έχω δώσει/θα δώσω μέχρι στιγμής συνεντέυξεις) και είναι όλες μικρές(max 150χιλ) και ήσυχες(εκτός από το Swindon(?))
To πιθανότερο είναι να βρω σπίτι σε χωριό έξω από την πόλη που είναι και ήσυχα, έχουν αυλές κλπ , είμαι και 28 χρονών, δε πιστεύω να με ξεβρακώσουν στην ασφάλεια :lol:

Κοιταξε ποσο κανει η ασφαλεια γιατι περιπτωσεις σαν την δικη σου μπορει να ζητανε και 2 χιλιαρικα.
Άβαταρ μέλους
By vengas
#20988 180 λιρες η διαφορά :lol:
το πιο παράξενο είναι ότι βγαίνει πιο ακριβά αν το κρατάω το βραδυ μεσα στην αυλή από το να το έχω έξω στο δρόμο :dizzy:
H 330 έχει 200 λίρες πιο φτηνή ασφάλεια αν το κρατάω στο δρόμο από το να το έχω στην αυλή :dizzy: :dizzy: :dizzy: WTF Και βγαίνει στα ίσια με το Honda :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By 007
#21216 Nικο αν το αμαξι ειναι σε κλειστο χωρο δεν εχεις να φοβασε τπτ περα απο το να προσεχεις τα λαστιχα (πιεσεις κλπ) και τη μπαταρια οπως ειπαν και αλλοι πιο πανω.

Για vengas:

αμα δεν εχεις ξανα ασφαλισει αυτοκινητο στο UK, θα εχεις σαν αρχικο no claim bonus 0 χρονια (οτι ηλικια και αν εισαι). Οποτε θα πληρωσεις ενα ευκαταφρονητο ποσο αρχικα. Προφανως παιζει ρολο και η ηλικια αλλα και παλι θα ειναι αρκετα.

Προτεινω να μεταφρασεις χαρτι απο ελληνικη ασφαλιστικη που να δειχνει οτι το ονομα σου ητανε σε αυτοκινητο ασφαλισμενο κλπ και να το δωσεις ωστε να παρεις καποιο discount. Αν και νομιζω (δεν ειμαι 100% σιγουρος) οτι απο το περασμενο ετος αυτο πλεον αρκετες ασφαλιστικες το ακυρωσανε σαν option πρεπει να το κανεις verify. Οπως και να εχει να ξερεις οτι τα πρωτα 2 χρονια θα ειναι λιγο δυσκολα στην ασφαλεια αλλα εξαρταται και τι αμαξι θα πας να ασφαλισεις. Ξεκινα απο κατι μικρο πρωτα ωστε να περασει 1 χρονος να παρεις και να εχεις 1 χρονο no claim bonus και μετα πηγαινε σε κατι αλλο.
Απο την αλλη μπορεις να παρεις κατι sport, να φας μια γερη πουτσα για 1 χρονο και μετα απο αυτο το χρονο να εχεις κατακορυφο drop στη τιμη.
Ο 1ος χρονος ειναι το ζορι γενικως.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#21222 Niko, μπορώ να έρθω να το πάρω εγώ το bmw να σου κάνω τα απαραίτητα χλμ ώστε να κοιμάσαι ήσυχος εσύ. :shifty: