Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#759386 Λοιπόν, το πρόβλημα λύθηκε. Ποιό πρόβλημα θα ρωτήσετε; Ε, πριν από 3 μήνες περίπου το αμάξι όταν άφηνα γκάζι με ταχύτητα μέσα τραντάζονταν και ακούγονταν ένα έντονο γουργουρητό. Η πρώτη διάγνωση (από 2 μάστορες) ήταν κεντρικός άξονας.

Πήγε στο συνεργείο, ο άξονας βγήκε, έγινε (σε εξειδικευμένο μαγαζί) ολική ανακατασκευή, αντικατάσταση των γραναζιών που ήταν φαγωμένα (τα είχαμε δει και παλαιότερα ότι είχαν τα θεματάκια τους) και ξαναμπήκε. Αποτέλεσμα; Το πρόβλημα μειώθηκε μεν, αλλά δεν εξαλείφθηκε δε... :roll: :s_mad :s_shout Διάγνωση; μάλλον το έχει πει το ποιήμα και το βολάν :s_shout :s_shout

Αλλά, αν είναι να κατέβει σασμάν και εν τέλει ΔΕΝ είναι το βολάν;; Οδήγα το ένα διάστημα για να χειροτερέψει και να μπορούμε να είμαστε σίγουροι και βλέπουμε... Ε, μετά από λίγο καιρό βρήκα ρωτώντας και έναν ακόμα μάστορα εδώ στην ακριτική Δράμα, ο οποίος έχει ένα μικρό συνεργείο, ούτε υπάλληλοι, ούτε τίποτα, το οποίο το άνοιξε γιατί γουστάρει να μαστορεύει (από μικρός στα αμάξια). Φαίνεται ότι του αρέσει η δουλειά του και με το που του πήγα το αμάξι το οδήγησε και το έλενξε πιο εξονυχιστικά απ' οτιδήποτε έχω δει στη ζωή μου (κανένα 30-40λεπτο να το κάνει βόλτα, αργά, γρήγορα, με ταχύτητα, χωρίς ταχύτητα, σταματημένος, εν κινήσει, άναμα, σβήσιμο μοτέρ, κτλ, και αυτό ήταν η βιαστική διάγνωση με το καλησπέρα). Διάγνωση; Βολάν, αλλά θα μου το αφήσεις μία μέρα, να το επιβεβαιώσω, γιατί είναι ακριβή δουλειά να γίνει τζάμπα. Του το αφήνω και το επιβεβαιώνει. Αγοράζω το ανταλλακτικό και από χθες το αμάξι είναι σωστό ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Να σημειώσω πως στο ενδιάμεσο χάθηκε πολύ χρόνος, τη μία είχαμε εμείς covid, την άλλη είχε αυτός, την παράλη κόλλησε ο πατέρας μου και φοβόμουν μη χρειαστεί να πάω έκτακτα Θεσσαλονίκη και έχω το αμάξι ξεκοιλιασμένο στον μάστορα, αλλά τέλος πάντων... Φτιάχτηκε.

Βρήκα και καλό μάστορα!


Το θέμα είναι ότι το αμάξι άρχισε να βγάζει προβλήματα και δεν μ' αρέσει... :rant:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#759388
markvag έγραψε:Το θέμα είναι ότι το αμάξι άρχισε να βγάζει προβλήματα και δεν μ' αρέσει... :rant:

Διάλεξε ένα καλό ηλεκτρικό να ησυχάσεις :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#759396
Scotch έγραψε:
markvag έγραψε:Το θέμα είναι ότι το αμάξι άρχισε να βγάζει προβλήματα και δεν μ' αρέσει... :rant:

Διάλεξε ένα καλό ηλεκτρικό να ησυχάσεις :shifty:


:shifty: :shifty:

Όχι Τέσλα δηλαδή. Καλό είπαμε. :shifty: :shifty: :s_biggrin :s_biggrin


Πέρα από την πλάκα, όπως έχω γράψει πολλές φορές, δεν έχω θέμα με ηλεκτρικό, με την χρήση που κάνω ιδίως δεν θα με χαλάσει κανένα με πραγματική αυτονομία 350-400χλμ. Το πρόβλημα είναι στον τραπεζικό μου λογαριασμό αυτή τη στιγμή :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#759397 Οι μπεμπέκες κάνουν πείσματα. Τέλος καλό, όλα καλά. Εννοείται ότι το κρατάς (και το φτιάχνεις σε ό,τι χρειαστεί).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#759398
markvag έγραψε:
Scotch έγραψε:
markvag έγραψε:Το θέμα είναι ότι το αμάξι άρχισε να βγάζει προβλήματα και δεν μ' αρέσει... :rant:

Διάλεξε ένα καλό ηλεκτρικό να ησυχάσεις :shifty:


:shifty: :shifty:

Όχι Τέσλα δηλαδή. Καλό είπαμε. :shifty: :shifty: :s_biggrin :s_biggrin


Πέρα από την πλάκα, όπως έχω γράψει πολλές φορές, δεν έχω θέμα με ηλεκτρικό, με την χρήση που κάνω ιδίως δεν θα με χαλάσει κανένα με πραγματική αυτονομία 350-400χλμ. Το πρόβλημα είναι στον τραπεζικό μου λογαριασμό αυτή τη στιγμή :lol:

Μαρκο, του Σκοτσεζου το αμαξι του βγηκε καλο, χωρις προβληματα... Ελα να παρεις αυτο, κι αν δεν θελει να το δωσει, θα τον βρουμε τον τροπο :ninja: :ninja: :ninja:







:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#759401 @ markvag: Αν θέλεις τέτοια αυτονομία, μία επιλογή μόνο έχεις :shifty: :lol:

Σε 3 χρόνια Νίκο. Άσε να το φχαριστηθώ κι εγώ λιγάκι :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#759403
markvag έγραψε:Βρήκα και καλό μάστορα!


Αυτο μαλλον ειναι και το πιο σημαντικο
Άβαταρ μέλους
By markvag
#759408
Giuseppe Busso έγραψε:Οι μπεμπέκες κάνουν πείσματα. Τέλος καλό, όλα καλά. Εννοείται ότι το κρατάς (και το φτιάχνεις σε ό,τι χρειαστεί).


Πείσματα σε αμάξι = πούλο. Αν είχα την άνεση να έχω 4-5 αμάξια και 1-2 εκ των οποίων για την καύλα μου, και άφθονο χρόνο να ασχοληθώ, ΟΚ. Τώρα έχω ΕΝΑ αμάξι, που ΠΡΕΠΕΙ κάθε μέρα να με πάει στη δουλειά και περιμένω κάθε μέρα να πάει 9-10 το βράδυ για να χαλαρώσω. Οπότε έχω θέμα.

Χώρια που ψυχολογικά δεν το μπορώ.


Νίκος Παππάς έγραψε:Μαρκο, του Σκοτσεζου το αμαξι του βγηκε καλο, χωρις προβληματα... Ελα να παρεις αυτο, κι αν δεν θελει να το δωσει, θα τον βρουμε τον τροπο :ninja: :ninja: :ninja:


Έχω μία BMW για ανταλλαγή, μου δίνει και τη διαφορά και κλείσαμε. :shifty: :s_biggrin



Chris έγραψε:
markvag έγραψε:Βρήκα και καλό μάστορα!


Αυτο μαλλον ειναι και το πιο σημαντικο



Ναι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#759413
Chris έγραψε:
markvag έγραψε:Βρήκα και καλό μάστορα!


Αυτο μαλλον ειναι και το πιο σημαντικο
+10000

Πολλά προβλήματα ξεκινάνε από κακούς μάστορες.

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#759519 https://www.topgear.com/car-news/first- ... ious?amp=1

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#759520 Όλο και τα κάνουν θωρηκτα... έλεος, σε ποιους δρόμους να χωρέσουν εδώ στο Ελλάδα!!!

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#759610 Πάντως έγινε ακόμα καλύτερο σε αυτό που ήταν πραγματικά εξαιρετικό:

































Να τρομάζεις το παιδί σου αν δεν τρώει :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#759612 Πραγματικά πάντως, κάποτε βλέπαμε τα αμερικάνικα και γελάγαμε, πλέον οι γερμανοί τους έχουν ξεπεράσει. Το λες και κατόρθωμα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#759800 Χθες συνειδητοποίησα και κάτι άλλο (επανερχόμενος για λίγο στο θέμα του βολάν). Από τότε που θυμάμαι το αμάξι είχε ένα μικρό τρέμουλο κάποιες φορές όταν ξεκινούσες αργά. Όχι πάντα, αλλά υπήρχε. Το είχα αποδώσει είτε σε δικιά μου ανικανότητα να συγχρονίσω σωστά συμπλέκτη / γκάζι, είτε σε κάποια ιδιαιτερότητα του συμπλέκτη και δεν έδινα σημασία.

Εν τέλει, από χθες έχει εξαφανιστεί τελείως, ενώ και γενικά οι αλλαγές ταχυτήτων (βασικά η συμπεριφορά της μετάδοσης κατά την αλλαγή), όπως και η λειτουργία του κινητήρα όταν αφήνεις γκάζι έχουν βελτιωθεί πολύ. Θεωρώ πως το βολάν από πολύ αρχή είχε θέμα και απλά μετά από 110Κ χλμ απλά παρέδωσε το πνεύμα.