Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#752192
GTS έγραψε:Αλλοιως τι να το κανεις;

Νεκροφορα :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#752230
Tetix έγραψε:
mirage έγραψε:Για ποιό ακριβώς πράγμα ζητάς γνώμες;
Έχεις δίκιο,δεν το διευκρίνησα,για ένα 320 ή 520,απλα ρωτάω αν γενικα καποιος από το φόρουμ είχε touring και αν είχε μείνει ευχαριστημένος,δεν πρέπει να είναι bmw,απλα αν είναι θα ήταν καλύτερα...

< >

Η δύναμη της συνήθειας είναι μεγάλο πράγμα.

Στην Ελλάδα μάθαμε με sedan-λιμουζίνες, το ίδιο και στην Τουρκία. Έτσι πολλοί θεωρούν τα touring νεκροφόρες γιατί κάποτε οι νεκροφόρες έμοιαζαν πολύ με αυτά. Τελευταία έχουν van-οποιηθεί οι νεκροφόρες, μοιάζουν περισσότερο με Vans.

Στη Γερμανία όπως βλέπεις γύρω σου, όλοι αγοράζουν touring. Είναι πιο βολικά, φθηνότερα τις περισσότερες φορές ως Jahreswagen γιατί υπάρχει μεγάλη πληθώρα και πρακτικότερα εδώ που τα λέμε. Ουσιαστικά μιλάμε για τη hatchback έκδοση του ίδιου μοντέλου.

Εγώ προτιμώ σαφώς ένα touring από ένα sedan. Μου αρέσουν και περισσότερο. Τα sedan εμένα μου θυμίζουν ελληνικά ταξί πλέον, έχω πάει στο άλλο άκρο.

Πάντως η τάση είναι να αγοράζονται τελευταία τα suv περισσότερο γιατί συνδυάζουν τα θετικά του touring και του υπερυψωμένου αυτοκινήτου. Αν θες άνεση σε χώρους και δε σε ενδιαφέρει το έξτρα κόστος από αμάξωμα/κατανάλωση/ελαστικά σκέψου και ένα suv.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#752261
PeterPan έγραψε:
Tetix έγραψε:
mirage έγραψε:Για ποιό ακριβώς πράγμα ζητάς γνώμες;
Έχεις δίκιο,δεν το διευκρίνησα,για ένα 320 ή 520,απλα ρωτάω αν γενικα καποιος από το φόρουμ είχε touring και αν είχε μείνει ευχαριστημένος,δεν πρέπει να είναι bmw,απλα αν είναι θα ήταν καλύτερα...

< >

Η δύναμη της συνήθειας είναι μεγάλο πράγμα.

Στην Ελλάδα μάθαμε με sedan-λιμουζίνες, το ίδιο και στην Τουρκία. Έτσι πολλοί θεωρούν τα touring νεκροφόρες γιατί κάποτε οι νεκροφόρες έμοιαζαν πολύ με αυτά. Τελευταία έχουν van-οποιηθεί οι νεκροφόρες, μοιάζουν περισσότερο με Vans.

Στη Γερμανία όπως βλέπεις γύρω σου, όλοι αγοράζουν touring. Είναι πιο βολικά, φθηνότερα τις περισσότερες φορές ως Jahreswagen γιατί υπάρχει μεγάλη πληθώρα και πρακτικότερα εδώ που τα λέμε. Ουσιαστικά μιλάμε για τη hatchback έκδοση του ίδιου μοντέλου.

Εγώ προτιμώ σαφώς ένα touring από ένα sedan. Μου αρέσουν και περισσότερο. Τα sedan εμένα μου θυμίζουν ελληνικά ταξί πλέον, έχω πάει στο άλλο άκρο.

Πάντως η τάση είναι να αγοράζονται τελευταία τα suv περισσότερο γιατί συνδυάζουν τα θετικά του touring και του υπερυψωμένου αυτοκινήτου. Αν θες άνεση σε χώρους και δε σε ενδιαφέρει το έξτρα κόστος από αμάξωμα/κατανάλωση/ελαστικά σκέψου και ένα suv.
PeterPan η καλύτερη απάντηση που πήρα εδω μέσα,μιας κι εσυ ζεις στη Γερμανία.

Το touring στην Ελλάδα έχει άλλο αντίκτυπο, στη Γερμανία τουλάχιστον συνδυάζουν διακοπές - χώρο δηλαδή αρκετό,άνεση αλλά και γκάζια....

Σε ευχαριστώ πολυ,είσαι κατατοπιστικοτατος.

< >
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#752262 Στην Γερμανια οι νεκροφορες πως ειναι? Πολυμορφικες ?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#752315
PeterPan έγραψε:...Εγώ προτιμώ σαφώς ένα touring από ένα sedan. Μου αρέσουν και περισσότερο. Τα sedan εμένα μου θυμίζουν ελληνικά ταξί πλέον, έχω πάει στο άλλο άκρο.
To ίδιο, πιο όμορφα πιο πρακτικά. Πιο νεανικά, εκδρομικά, αντικομφορμιστικά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#752317
sknipper έγραψε:
PeterPan έγραψε:...Εγώ προτιμώ σαφώς ένα touring από ένα sedan. Μου αρέσουν και περισσότερο. Τα sedan εμένα μου θυμίζουν ελληνικά ταξί πλέον, έχω πάει στο άλλο άκρο.
To ίδιο, πιο όμορφα πιο πρακτικά. Πιο νεανικά, εκδρομικά, αντικομφορμιστικά.

+1 εδώ και πολλά χρόνια. Τα sedan είναι τελευταία στις προτιμήσεις μου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#752318 Πάντως τα touring τείνουν νσ αντικατασταθούν πλήρως από τα SUV πλέον, αφού οι καταναλωτές τα προτιμούν.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#752426
Tetix έγραψε:
mirage έγραψε:Για ποιό ακριβώς πράγμα ζητάς γνώμες;
Έχεις δίκιο,δεν το διευκρίνησα,για ένα 320 ή 520,απλα ρωτάω αν γενικα καποιος από το φόρουμ είχε touring και αν είχε μείνει ευχαριστημένος,δεν πρέπει να είναι bmw,απλα αν είναι θα ήταν καλύτερα...

< >


Προσωπικά είμαι φανατικά υπέρ της 5ης πόρτας εάν μιλάμε για οικογενειακό. Τα σεντάν δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ πρακτικά κι ας έχουν μεγαλύτερο χώρο αποσκευών.

Το ότι τώρα έχω σεντάν είναι ατύχημα που οφείλεται στη διαθεσιμότητα στην αγορά μεταχειρισμένου... Εάν είχα επιλογή προφανώς και θα έπαιρνα μία touring.
Άβαταρ μέλους
By glf
#752431 Εγώ την 5η πόρτα στο 106 και στο focus την έχω για το σκύλο :)
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#752436 Η 5η πορτα ειναι αφάνταστα βολική. Ακόμα και sedan να ειναι το σχήμα, αν η πορτα ειναι οπως στο octavia π.χ η πρακτικοτητα εκτοξεύεται.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#753513 Μήπως να σταματήσουν να βάζουν 10χρονα να σχεδιάζου αυτοκίνητα? :dizzy: :protest:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#753524 Μήπως να σταματαγαν να τα αγοράζουν???

.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#753571
MIXOStsi έγραψε:Μήπως να σταματήσουν να βάζουν 10χρονα να σχεδιάζου αυτοκίνητα? :dizzy: :protest:

Εικόνα



Εικόνα

τώρα καταλαβαίνω γιατί το Toyota Landcruiser εχει 4 χρόνια αναμονή ...και δεν φταίνε οι πόλεμοι :iconcool: