Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#589874 Είναι απορίας άξιο πως η ίδια εταιρεία βγάζει ως Peugeot μερικά από τα ομορφότερα αυτοκίνητα και ως Citroën μερικά από τα πιο άσχημα.
Ειδικά αυτό το c3 aircross είναι γροθιά στο στομάχι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#589876 Εμένα μ'αρέσει :oops:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#589878
Asimov έγραψε:Είναι απορίας άξιο πως η ίδια εταιρεία βγάζει ως Peugeot μερικά από τα ομορφότερα αυτοκίνητα και ως Citroën μερικά από τα πιο άσχημα.
Ειδικά αυτό το c3 aircross είναι γροθιά στο στομάχι.
Είναι από τα πιο καλοπουλημένα μοντέλα της. Άρα προφανώς και σε πολύ κόσμο αρέσει.
Η δική μου γνώμη είναι πως οι Γάλλοι κάνουν καταπληκτική δουλειά σχεδιαστικά.
Ενώ τεχνολογικά δεν είναι κάτι σπουδαίο (δεν έχουν τετρακίνηση, δεν έχουν σοβαρή ανάρτηση και παίζουν με ημιάκαμπτο), σχεδιαστικά έχουν κάνει θαύματα, έχοντας 4 εταιρείες με εντελώς διαφορετικό στυλ η καθεμία (Peugeot, Citroën, DS, Opel).
Δείτε λίγο αντίστοιχα τι γίνεται δίπλα στο VAG και σκεφτείτε το.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#589885 Καλά, δεν συγκρίνω με τους Γερμανούς προφανώς.
Αλλά Citroën και DS είναι εντελώς κιτς και ανοικονομητα ενώ αντίθετα τα Peugeot είναι υψηλής αισθητικής.
Τι να πεις....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#589890 Τα DS εμένα μου αρέσουν πολύ, ενώ και τα Citroën δεν με χαλάνε. Το πρόβλημά τους είναι πως δεν μοιάζουν και μηχανολογικά στις Citroën και DS του παρελθόντος.
Κοινώς, η εμφάνιση δεν είναι το πρόβλημα.
Φυσικά, όχι πως οι ανταγωνιστές τους είναι πολύ καλύτεροι...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#589903
Anonymous Founder έγραψε:Τα DS εμένα μου αρέσουν πολύ, ενώ και τα Citroën δεν με χαλάνε. Το πρόβλημά τους είναι πως δεν μοιάζουν και μηχανολογικά στις Citroën και DS του παρελθόντος.
Κοινώς, η εμφάνιση δεν είναι το πρόβλημα.
Φυσικά, όχι πως οι ανταγωνιστές τους είναι πολύ καλύτεροι...
Citroen παραδοσιακά σήμαινε επαναστατικό σχεδιασμό, κορυφαία προσθιοκίνητη οδική συμπεριφορά, απαράμιλλη άνεση και πρωτοποριακή τεχνολογία/γκάτζετ. Και μέτρια αξιοπιστία...
2CV, DS (Θεά με τα όλα της), GS (πωπω τι ταμπλώ και τιμόνι), CX (χλίδα για ταξίδια στα πούπουλα), BX (άνεση για όλους), XM και οι καλές Xantia είχαν κάτι να πούνε, ήταν ξεχωριστές, ήταν Citroen. Από εκεί και πέρα το όνομα έμεινε αλλά ο χαρακτήρας άλλαξε. Είναι κυρίως Peugeot με άλλη προβιά. Η μάρκα DS προσπαθεί να γίνει η παλιά Citroen αλλά δεν ξέρω αν αρκεί και γενικά αν μπορεί οποιοσδήποτε πια να γίνει ότι ήταν η παλιά Citroen.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#589910
Asimov έγραψε:Καλά, δεν συγκρίνω με τους Γερμανούς προφανώς.
Αλλά Citroën και DS είναι εντελώς κιτς και ανοικονομητα ενώ αντίθετα τα Peugeot είναι υψηλής αισθητικής.
Τι να πεις....
Υψηλής αισθητικής κάτι ανάμεσα σε Star Wars και επίδειξη του Thierry Mugler

< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#589913
Anonymous Founder έγραψε:Κοινώς, η εμφάνιση δεν είναι το πρόβλημα


Αυτό

Εικόνα

ας πούμε, είναι πρόβλημα :lol:
Κι αν δεν το σιχαθεις την πρώτη μέρα, καποια στιγμή θα σου γυρίσει τα μυαλά
Και είναι και πανάκριβο, αλλά πες δεν σε έβαλε κανείς με το ζόρι να το πληρώσεις
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#589916 Κι εγώ πιστεύω ότι οι γάλλοι κυριαρχούν σχεδιαστικά τα τελευταία χρόνια (and counting), ειδικά η Peugeot και η Renault.

208, 308, 3008, Clio, Megane... όλα έχουν κάτι να πουν, ειδικά εν συγκρίσει με τα vag counterpart τους (όπως είπε και ο άκε έφε).
Άβαταρ μέλους
By elteo
#589921
Asimov έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Κοινώς, η εμφάνιση δεν είναι το πρόβλημα


Αυτό

Εικόνα

ας πούμε, είναι πρόβλημα :lol:
Κι αν δεν το σιχαθεις την πρώτη μέρα, καποια στιγμή θα σου γυρίσει τα μυαλά
Και είναι και πανάκριβο, αλλά πες δεν σε έβαλε κανείς με το ζόρι να το πληρώσεις


Μου αρέσει εμένα. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#589931
elteo έγραψε:
Asimov έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Κοινώς, η εμφάνιση δεν είναι το πρόβλημα


Αυτό

Εικόνα

ας πούμε, είναι πρόβλημα :lol:
Κι αν δεν το σιχαθεις την πρώτη μέρα, καποια στιγμή θα σου γυρίσει τα μυαλά
Και είναι και πανάκριβο, αλλά πες δεν σε έβαλε κανείς με το ζόρι να το πληρώσεις


Μου αρέσει εμένα. :inlove:

Κι εμενα :inlove:

Νταξ τωρα για Asimov ειναι too much. Απο την στανη στα δερματα ειναι μια αποσταση :s_tongue :s_tongue :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#589936 Μια χαρά είναι το παραπάνω εσωτερικό της DS, όπως επίσης μια χαρά είναι και το αντίστοιχο του 3008 όπως και όλων των σύγχρονων Peugeot. Tα Citroen είναι ένα δυο κλικ χειρότερα, κυρίως λόγω υλικών.
Ο Asimov μάλλον θέλει κάτι πιο συντηρητικό, πχ:
Εικόνα
ή και
Εικόνα
όπως και
Εικόνα
:s_dunno

Τα τελευταία είναι κατάλληλα για την προσωπικότητά του και το εκλεπτυσμένο του γούστο. :s_dance :s_bye
Άβαταρ μέλους
By g8777
#589938
Νίκος Παππάς έγραψε:
elteo έγραψε:
Asimov έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Κοινώς, η εμφάνιση δεν είναι το πρόβλημα


Αυτό

Εικόνα

ας πούμε, είναι πρόβλημα :lol:
Κι αν δεν το σιχαθεις την πρώτη μέρα, καποια στιγμή θα σου γυρίσει τα μυαλά
Και είναι και πανάκριβο, αλλά πες δεν σε έβαλε κανείς με το ζόρι να το πληρώσεις


Μου αρέσει εμένα. :inlove:

Κι εμενα :inlove:

Νταξ τωρα για Asimov ειναι too much. Απο την στανη στα δερματα ειναι μια αποσταση :s_tongue :s_tongue :s_tongue


Συναπειροστοχιλιστοδισεκατομυρριοταπανταολα

ΜΠΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
:s_sarcastic :s_sarcastic

Για ΗτταΦι δεν θα μιλήσω, τα έχουν πει κάτι Αισχυλοι Σοφοκληδες Ευριπηδηδες πριν 2500 χρόνια. :iconcool:

DS μια χαρά λέει.

ΜΟΥΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ

Ασίμω βρήκα θέσεις δίπλα στο παράθυρο :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#589948
Anonymous Founder έγραψε:Ο Asimov μάλλον θέλει κάτι πιο συντηρητικό


O Asimov θέλει κάτι μοντέρνο και ξεχωριστό, αλλά όχι δήθεν και κιτς.
πχ:

Εικόνα

(αλλα οκ πες αυτό είναι εκτός συναγωνισμού)

Κι αυτό πολύ καλό:

Εικόνα

Άλλο στυλ, αλλά τόσο ξεχωριστό όσο πρέπει. Μέσα-έξω.

btw:

Εικόνα

We also liked the DS logo-enhanced spotlights that light the pavement next to the doors. An up-market touch!


ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#589976 Υπάρχουν πολύ χειρότερα για τα φώτα, τουλάχιστον της DS υπάρχει για να εξυπηρετεί κάτι, δηλαδή να βλέπεις πού θα πατήσεις. Κοίτα όμως πόσο γαμάτοι είναι κάποιοι άλλοι που δεν ασχολούνται με τέτοιες λεπτομέρειες:
Εικόνα
Αυτό είναι στην λίστα των M performance αξεσουάρ της νέας BMW 1 series.
:s_biggrin

Θα ξαναπώ λοιπόν πως το στυλ της DS είναι σίγουρα avant-garde και σίγουρα μερικές φορές μπορεί και λίγο υπερβολικό, αλλά δεν το βρίσκω άσχημο ή κακόγουστο. Γούστα είναι αυτά φυσικά. Εμένα μου αρέσει και το 3008 αλλά και η DS7 όπως και η DS3. Ακόμη και τα Citroen δεν με χαλάνε ιδιαίτερα, εμφανισιακά πάντα. Θεωρώ πως το "παιχνιδιάρικο" design που έχουν υιοθετήσει έχει το δικό του χαρακτήρα, έστω κι αν δεν αρέσει πάντα. Από το να σχεδιάζεις απρόσωπα κουτιά, το προτιμώ 1000 φορές.