Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#698223
g8777 έγραψε:Η πεζεοτ δινει πονο στους υπολοιπους για αλλη μια φορα, τα ομορφοτερα αυτοκινητα μεσα-εξω. :inlove: Παρολα αυτα παλι διακρινω θεματα με την θεση του τιμονιου και την οπτικοτητα του πινακος οργανων. :(

με τα τιμονακια της Πεζω τι θεμα υπαρχει με την 'οπτικοτητα' (?) του πινακα οργανων, τα βλεπεις ολα ξεκαθαρα χωρις να κοιτας μεσα απο το τιμονι
Άβαταρ μέλους
By g8777
#698230 Εχει αναφερθει και αλλου, η στεφανη του τιμονιου παρεμποδιζει την οπτικοσυνη με το πινακα οργανων σε πλειστες περιπτωσεις σωματοτυπων, οσες ρυθμισεις και να κανεις στο υψος.

Aυτο δλδ:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#698232 Σε πλείστες όχι, δεν το κρύβει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#698233 Τι να σου πω, το εχω συναντησει συχνα και το διαπιστωσα και ο ιδιος (308).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#698235 σε 208 που ειχα νοικιασει οντως ειχε θεμα με το ποσο καντραν βλεπεις,οσο και να προσπαθησα δεν βρηκα ικανοποιητικη θεση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#698242 Έχει να κάνει και με την θέση που επιλέγει κάποιος να οδηγεί. Εγώ που οδηγώ τέρμα χαμηλά, σχεδόν πάντα σε συμβατικά ταμπλό, χάνω κάτι λίγα από το τιμόνι που κρύβει αριστερά και δεξιά κάποια πράγματα (πχ στο T-roc δεν βλέπω τα φλας, τα ακούω).
Σε όποιο σύγχρονο Peugeot μπήκα δεν είχα κανένα θέμα, ακριβώς λόγω αυτού. Ίσα ίσα, είχα εξαιρετική ορατότητα.
Θα πω πάντως πως δεν βλέπω κανένα λόγο να έχεις όργανα εμπρός, στο κέντρο είναι μια χαρά και είχε δίκιο η Lancia ήδη από το 1995.
Εικόνα
Και η Tesla κάνει αυτό που πρέπει:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#698251
Anonymous Founder έγραψε:
Θα πω πάντως πως δεν βλέπω κανένα λόγο να έχεις όργανα εμπρός, στο κέντρο είναι μια χαρά και είχε δίκιο η Lancia ήδη από το 1995.


Διαφωνώ. Η κίνηση των ματιών να δεις τα όργανα που είναι εμπρός σου είναι σαφώς πιο λειτουργική από το να τα έχεις πλάγια στο κέντρο. Και ταχύτερη θα προσέθετα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#698253 Είναι απλώς θέμα συνήθειας. Σου παίρνει πολύ λίγο να το συνηθίσεις και μετά είναι πολύ πιο βολικό. Και βλέπεις πάντα τα πάντα χωρίς να κρύβεται τίποτε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#698267
mirage έγραψε:Ειδικα το εσωτερικό μου φαίνεται περίεργο.


+1 σε αυτό... Μου φαίνεται σαν να περιορίζει την ορατότητα μπροστά. Κατά τ' άλλα ενδιαφέρον σχήμα.


Anonymous Founder έγραψε:Είναι απλώς θέμα συνήθειας. Σου παίρνει πολύ λίγο να το συνηθίσεις και μετά είναι πολύ πιο βολικό. Και βλέπεις πάντα τα πάντα χωρίς να κρύβεται τίποτε.


+1 και σε αυτό. Με το Πικάσσο δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, εκτός από τις πρώτες 2-3 φορές, μετά το συνήθισα.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#698274 Δεν αναφέρομαι στη συνήθεια. Αναφέρομαι στο θέμα ότι αλλιώς είναι να κοιτάς τα όργανα εμπρός που ούτως ή άλλως κοιτάς εμπρός και αλλιώς να πάρεις τη ματιά σου από το δρόμο για να δεις δεξιά στο κέντρο. Εμένα δεν μου είναι τόσο πρακτικό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#698277 Μα ακριβώς αυτό σου λέω. Κάποτε είχα και την Lancia Y και την BMW 120i ταυτόχρονα. Απείρως πιο πρακτικό στην μέση, σκέψου πως μπορούσες να τα βλέπεις πάντα, ακόμη και πάνω στην στροφή αν έστριβες το τιμόνι. Επίσης τα έβλεπε και ο συνοδηγός (κάτι όχι πάντα θετικό, ειδικά όταν πλησίαζε το κοντέρ σε απαγορευμένα -ειδικά για κουβά- νούμερα!).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#698287 Το θεμα ειναι πως αξιοποιεις τον χωρο μπρστα απο το τιμονι. Με αυτες τις αλχημειες η Λαντσια πωληθηκε οπως ηταν επιπλωμενη. Τελος παντων , ειναι οφφτοπικ, εδω μιλαμε για τα Γαλλικα ρδελακια, οχι για τα Ιταλικα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#698290 Κι όμως, τo μετριότατο και παλιό πλέον Lancia Ypsilon στην ιταλική αγορά πάει περίφημα. Ίσως κι αυτός είναι ένας λόγος που η Stelantis (για να μην είμαστε και offtopic) φαίνεται πως θα επαναφέρει την μάρκα (σαν μια ιταλική και πιο συντηρητική και λιγότερο avantgarde DS λογικά)...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#698562 Ωραίο το νέο logo της peugeot, μου αρέσει περισσότερο από το παλιό.

Εικόνα

Αν το έβλεπα από μακριά το αμάξι, θα έλεγα πως είναι νέα Lamborghini :lol: