Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#395123 Δεν σου είπα να μην το σχολιάσεις, είπα πως εφόσον η αγορά δεν απαιτεί τετρακίνηση, δεν έχει νόημα να λένε πως είναι η ντροπή της κατηγορίας. Ο ορισμός αυτής έχει αλλάξει.
Τα supercar κάποτε ήταν σπαρτιατικα όσο δεν πάει, σήμερα έχουν υδραυλικές ποτηροθηκες, πετσινα τασάκια και ηλεκτρικές κρεμάστρες γιατί αυτό ζητάει η αγορά, δεν σε βλέπω να φωνάζεις ντροπή εκεί.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#395124
Pitt έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Δεν πρεπει να ερχεται Ελλαδα αυτο. Αλλιως ειναι το ιδανικο.

<+


Βεβαίως και έρχεται με τον ΤΗΡ!

Ειχα την εντυπωση οτι απο βενζινη ερχεται μονο με τον Puretech 130. Δεν το συζηταμε οτι ο THP θα ειναι ταμαμ γι αυτη την καροτσα.

<+
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#395129
Deleted User 1 έγραψε:
Pitt έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Δεν πρεπει να ερχεται Ελλαδα αυτο. Αλλιως ειναι το ιδανικο.

<+


Βεβαίως και έρχεται με τον ΤΗΡ!

Ειχα την εντυπωση οτι απο βενζινη ερχεται μονο με τον Puretech 130. Δεν το συζηταμε οτι ο THP θα ειναι ταμαμ γι αυτη την καροτσα.

<+


Πάντα έβγαινε με τον ΤΗΡ. Και το παλιό (το δικό μου) αυτόν έχει.

Επίσης έχω την εντύπωση πως βγαίνει και με τον δίλιτρο πετρελαίου κάπου στα 180ΗΡ αλλά δεν ξέρω αν τον φέρνουν στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#395138
drdino έγραψε:Δεν σου είπα να μην το σχολιάσεις, είπα πως εφόσον η αγορά δεν απαιτεί τετρακίνηση, δεν έχει νόημα να λένε πως είναι η ντροπή της κατηγορίας. Ο ορισμός αυτής έχει αλλάξει.
Τα supercar κάποτε ήταν σπαρτιατικα όσο δεν πάει, σήμερα έχουν υδραυλικές ποτηροθηκες, πετσινα τασάκια και ηλεκτρικές κρεμάστρες γιατί αυτό ζητάει η αγορά, δεν σε βλέπω να φωνάζεις ντροπή εκεί.


Τα supercars βελτιώνονται συνεχώς, γίνονται πιο γρήγορα, πιο στριφτερά, πιο φιλικά. Τα καλούδια που λες δεν τα αποπροσανατολίζουν, δεν τα κάνουν χειρότερα. Τα SUV από την άλλη γίνονται όλο και πιο ασφάλτινα. Αν είναι να πάρω ασφάλτινο αυτοκίνητο γιατί να έχω τα μειονεκτήματα του ύψους και του βάρους ενός SUV και να μην πάρω ένα κανονικό δρομίσιο; Προφανώς εκφράζω προσωπική άποψη. Ξέρω ότι τα crossovers (δεν τα λες SUV πια) πουλάνε επειδή προσφέρουν χώρους και ψηλή θέση οδήγησης σε ανθρώπους που δεν θα τα βάλουν ποτέ στο χώμα. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα τα κράζω ως αυτοκίνητα που δεν τιμούν τον αρχικό σκοπό τους. Στην τελική βάλε ένα Haldex για μια παραλία ή λίγο χιόνι, δεν θα πάρω crossover για Camel Trophy, Land Rover/Jeep/Land Cruiser θα πάρω. Αλλά το να έχεις "τζιπάκι" και να κολλάς εκεί που κολλάνε τα χαμηλά είναι το λιγότερο αστείο. Για αυτό λέω ότι είναι η ντροπή των SUV/Crossovers. Το αυτό ισχύει και για κάθε τέτοιο αυτοκίνητο που δεν προσφέρει, έστω και προαιρετικά, μια απλοϊκή τετρακίνηση
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#395139 Οτι εβγαινε με τον THP το ξερω. Απλα ειχα την εντυπωση οτι δεν το εισάγουν.

Το 2λτ πετρελαιο το φερνουν σιγουρα. Το allure πρεπει να φλερταρει με το 40αρι.

<+
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#395146
drdino έγραψε:... είπα πως εφόσον η αγορά δεν απαιτεί τετρακίνηση, δεν έχει νόημα να λένε πως είναι η ντροπή της κατηγορίας. Ο ορισμός αυτής έχει αλλάξει.
...

Χμμμ! Δύο κάτοχοι QQ (ένας πρώην και ένας νυν) μπορούν να στο επιβεβαιώσουν αυτό!!! :iconcool: :lol:

H Peugeot από την πρώτη γενιά του 3008 με το Grip Control είχε ένα + σε δυνατότητες εκτός/λασπη/χιονι κλπ απέναντι στα άλλα 2κίνητα υπερυψωμένα. Και στο τωρινό που είναι και πιο εξελιγμένο επίσης.
Μιλώντας με πωλητή της Peugeot για το νέο 3008 μου είπε ότι έχει ζήτηση και με αρκετή αναμονή. Το εσωτερικό του :inlove:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#395607 Το 308 άρχισε να διώχνει κάτι πλαστικά που μάλλον τα θεωρεί περιτα. Ελπίζω μόνο να μην δω κανένα κιβώτιο κάπως έτσι.
Πέρα απ την πλάκα, να τα ξηλωσω όλα από κάτω η να τα δέσω; ΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By TakisB
#395932 Δύσκολο να τα διώχνει μόνο του. Μήπως έχεις "βρει" σε πέτρα, πεζοδρόμιο κ.λπ.; Αν μπορείς, βγάλτα και κόλλησέ τα, ή έστω, κόλλησέ τα στη θέση τους με κόλλα για πλαστικά, δυο συστατικών.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#395936 άλλη γρηγορη πατεντουλα με τα πλαστικα αυτά είναι,τρυπες εκατέρωθεν του σχισίματος με ψιλο τρυπανακι και δεματικα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#396020 Πάντως τελευταία έμαθα πως αν θέλεις να κολλήσεις κάτι, με αυτό δεν ξεκολλάει ποτέ! :rtfm: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#396727
dimviii έγραψε:άλλη γρηγορη πατεντουλα με τα πλαστικα αυτά είναι,τρυπες εκατέρωθεν του σχισίματος με ψιλο τρυπανακι και δεματικα.

Ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα. Λογικά έσπασαν από τους χωματοδρομους που το βάζουμε.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#401782 Λοιπόν, ανακάλυψα το εξής πρόγραμμα, ιδανικό για όσους δεν έχουν/δεν θέλουν να πάρουν το Diagbox/Lexia. Συνδέεται μόνο με τον εγκέφαλο της μηχανής και του κιβωτίου (αν υπάρχει) κι έχει ένα σκασμό δεδομένα, ακόμα και τεστ.
https://play.google.com/store/apps/deta ... .c.faplite

Κυκλοφορεί δε κι επί πληρωμή έκδοση στο Amazon App store (10 ευρώ περίπου), η οποία έχει πολλές περισσότερες πληροφορίες. Τα screenshots παρακάτω είναι από αυτήν την έκδοση.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#401832 Εδώ και μια βδομάδα το έχω εγκαταστημένο στην lite έκδοση (FAPlite) και μου έκανε καλή εντύπωση. Επίσης καλή εντύπωση μου έκανε ένα που είναι ειδικά για PSA το EODB Facile. Δεν βρήκα χρόνο να τα ψάξω καλύτερα ή να αγοράσω κάποιο από τα δύο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#401833 Το κατέβασα. Μένει να δω αν παίζει με το κινέζικο ELM327 μου.