Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Serf
#734871 Από την Τετάρτη το αυτοκίνητο είναι στην ιδιοκτησία μας! Οπότε από βδομάδα πάμε για ένα σωστό σέρβις με "σωστά" ανταλλακτικά όπου απαιτείται. Φίλτρο λαδιού/ τακάκια/ δισκόπλακες χρήζουν ανανέωσης σίγουρα.

Ερώτηση: το αυτοκίνητο δεν έχει πάει ποτέ σε αντιπροσωπεία Peugeot για service, οπότε update το firmware δεν έχει γίνει ποτέ. Υπάρχει περίπτωση να βρω ανεξάρτητο συνεργείο να μπορεί να το κάνει; Κυκλοφορούν τα updates στην "αγορά"; Ή θα πρέπει να πάω σε κάποια αντιπροσωπεία;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#734872 Εξαρτάται τι εννοείς. Τα updates της οθόνης ναι, κυκλοφορουν ελεύθερα. Των άλλων εγκεφάλων όχι, μόνο μέσω diagbox και αντιπροσωπείας.
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#734873 Κάνε ένα πρώτο καλό service σε εξουσιοδοτημένο , να στο «ισιώσουν» και να στο αναβαθμίσουν και μετά βλέπεις για εξειδικευμένο
Άβαταρ μέλους
By Serf
#734874 Για σέρβις πλέον μόνο στον γνωστό/ έμπιστο μηχανικό. Αν είναι, θα ρωτήσω κόστος σε αντιπροσωπεία για να περάσουν όλες τις ενημερώσεις χωρίς κάποιο σέρβις.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#735746 Σε Peugeot 307 1.4 ξέρουμε αν η αντλία του τιμονιού ήταν ίδια για όλα τα χρόνια κυκλοφορίας του μοντέλου?
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#737566 Έχω την εντύπωση πως ναι. Αν δεν έχεις βρει απάντηση, να ρωτήσω άνθρωπο που θα ξέρει σίγουρα.

< Note 7 >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#748432 Το βαζω στο φορουμ της Peugeot αλλα αναφερεται σε ολα τα μοντελα με τον 1.2 Puretech
Οι πληροφοριες που εχω αλιευσει ειναι απο τα γερμανικα/αγγλικα forum για το Grandland αλλα δυστυχως μαλλον εφαρμοζουν κι αλλου

Σχετικα με το γνωστο προβλημα του ξεφτισματος του ιμαντα χρονισμου αρχιζουν και εμφανιζονται περισσοτερες αναφορες απο οδηγους οσο τα αυτοκινητα γραφουν περισσοτερα χιλιομετρα χρησης. Πολλοι αναφερουν οτι το προβλημα εμφανιζεται ακομη και μετα την αλλαγη του ιξωδους των λαδιων σε 0W-30 και κυριως μετα τα 50.000 χιλιομετρα. Η Opel αναφερει την αντικατασταση του ιμαντα στα 100.000 χλμ αλλα δεν ειμαι εντελως σιγουρος οτι φτανεις απροσκοπτα μεχρι εκει.

Το καλο ειναι οτι σου πεταει εγκαιρα σφαλμα περι χαμηλης πιεσης λαδιου
Σχετικα με την καλυψη του κοστους δεν ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα, σε αλλους το εχει καλυψει ο κατασκευαστης, σε αλλους μερικως και σε αλλους καθολου. Μαλλον δεν υπαρχει συγκεκριμενη οδηγια
Οπως και να εχει καλο θα ηταν να ζητησετε ελεγχο και πιθανη αντικατασταση μετα τα 50.000 χλμ

Επισυναπτω μερικες φωτογραφιες, οπως τις τραβηξαν διαφοροι οδηγοι σε Grandland

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Pantelis
#748440 Καλημέρα ,γνωρίζει κάποιος να μου πει σε 308 του 2007 στο πίσω παρπριζ τι λάστιχο θέλει γύρω από το τζάμι;;


.
Άβαταρ μέλους
By Pantelis
#748444
Pantelis έγραψε:Καλημέρα ,γνωρίζει κάποιος να μου πει σε 308 του 2007 στο πίσω παρπριζ τι λάστιχο θέλει γύρω από το τζάμι;;


.
Ξαναβάζω και την φωτό ..Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748455 Δεν νομίζω πως είναι σαφής η ερώτησή σου... Θέλεις ν'αλλάξεις το λάστιχο κάτω από το τζάμι; Έχεις κάποιο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By Pantelis
#748459 Ναι συγνώμη..είδα ότι το λάστιχο έχει εξαφανιστεί .οπότε όλο το νερό από τις βροχές θα περνάει μέσα .
Υπάρχει κάποιο λάστιχο που μπορώ να βάλω η θα πρέπει να πάει σε συνεργείο ;

Το τζάμι πρέπει να βγει για να μπει λάστιχο ;

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748462 Δεν είμαι σίγουρος πως υπήρχε εμφανές λάστιχο εκεί. Έχει εξαφανιστεί το λάστιχο και βλέπεις δηλαδή άνοιγμα; Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! Αν μπεις από την μέσα πλευρά , με την πόρτα κλειστή, βλέπεις κάποιο κενό/χαραμάδα;
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#748464 Έτσι είναι το σχέδιο του νομίζω.
Το χω δει και σε άλλα αμάξια.
Άβαταρ μέλους
By Pantelis
#748470
kovathe έγραψε:Έτσι είναι το σχέδιο του νομίζω.
Το χω δει και σε άλλα αμάξια.
Πρέπει να έχει λάστιχο ...γύρω γύρω σε κάποια σημεία υπάρχει ότι έμεινε από το παλιό λάστιχο ...

.