Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#749714
Pantelis έγραψε:
kovathe έγραψε:Έτσι είναι το σχέδιο του νομίζω.
Το χω δει και σε άλλα αμάξια.
Πρέπει να έχει λάστιχο ...γύρω γύρω σε κάποια σημεία υπάρχει ότι έμεινε από το παλιό λάστιχο ...

Σόρρυ για την αργοπορεία, είχα πει να το δω...
Έχεις δίκιο ότι σε εκείνα τα 2 καμπυλώματα αριστερά και δεξιά απ' το οριζόντιο κομμάτι της οροφής πρέπει να έχει λάστιχο κανονικά. Αν δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό ή είναι πολύ ακριβό, μπορείς να πας σε έναν παμπριζά που δε βαριέται τη ζωή του και να σου κάνει μοντίφα και φαίνεται σαν εργοστασιακό. Αν είσαι Θεσσαλονίκη, θα πας εδώ: https://www.xo.gr/profile/profile-911578115/el/
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#809955 Καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω κάτι τους κατόχους Peugeot diesel. Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα μεταχειρισμένο 3008 Diesel, μοντέλο του 21 (εδώ το σχετικό topic) και μου ανέφεραν για ένα γνωστό πρόβλημα με το AdBlue που έχουν οι κινητήρες diesel του group.

Μπορείτε να μου πείτε τις εμπειρίες σας; Σας έχει τύχει; Μήπως γνωρίζετε αν έχει διορθωθεί στα καινούργια μοντέλα;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#810011 Μετά από κοντά 80kkm με ένα 308 1.6HDi του 2016 κανένα θέμα. Και τον τελευταίο 1,5 χρόνο είναι το 2ο αυτοκίνητο της οικογένειας, κάτι που συνεπάγεται μικρές διαδρομές, κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#810066 Κάτοχος 308 1.6 bluehdi του 2016
Έχω αλλάξει δύο δοχεία adblue στην εγγύηση.
Το δεύτερο 2 μέρες πριν λήξει η πενταετής εγγύηση. 2 μήνες μετά χρειάστηκε και μπεκ adblue, οπότε εικάζω ότι ήταν η αιτία για το δεύτερο δοχείο, μιας και ο τεχνικός στην Peugeot μου είπε ότι δεν του έχει τύχει να αλλάξει δεύτερο δοχείο στο ίδιο αυτοκίνητο.
Με το dpf δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, δουλεύουν όλα οκ στα 152000 που είμαι τώρα.
Καταναλωση έχω από τις 80000 που το πήρα μεταχειρισμένο 5.5 λ/100 μέσο όρο.

< Note 9 >
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#852299 Υπάρχει κάποιο γνωστό πρόβλημα με τις καδένες στον HDi και συγκεκριμένα στον 1.6 που φορούσε το 301; Ενημέρωσαν φίλο με τον συγκεκριμένο κινητήρα ότι το νέο ενισχυμένο σετ καδένας περιλάμβανει μέχρι και αλλαγή εκκεντροφόρων (??) και ότι το σετ ανταλλακτικών πάει στα 1500€ και 500€ η εργασία. Τα ίδια του είπαν σε 2 αντιπροσωπείες που πήγε. Προς το παρόν δεν έχει κάποιο θόρυβο, πρέπει να αλλαχθεί σε συγκεκριμένα χλμ;