Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
mousatos έγραψε:
George_Prix έγραψε:το Μοτουλ ειναι 3 ντεσιμπελ κατω απο τον υψηλοτερο ηχο που εκανε πριν με 15W40 , Μουσατος - Πριξ, τελικο σκορ 2-0, σημειωσατε 1 :rtfm:

Σιγά μην έβαζες 15W40 , αυτά τα βάζουν μόνο οι μύστες. ( 1-0 )
10W40 έβαζες. (1+1= 2 - 0 )

Εδω εχεις δικιο, κολλησα εγω. Απο Castrol 10W40 που βαζουνε μαμα, το γυρισα σε Motul 8100 X-cess 5W-40 A3/B4 και ειδα μεγαλη διαφορα.

Το 15W40 που ελεγες εσυ, απο το ενα αυτι μου μπηκε κι απο το αλλο βγηκε, για αυτο μπερδευτηκα πριν. Αυτο ειναι για τους ταριφες με τα μαζουτ, οχι για οδηγους αγωνων με το νεκταρ τη βενζινα :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#861153 Λες κι εμείς δε δοκιμάσαμε ποτέ νέκταρ Motul 8100 X-cess 5W-40 με προδιαγραφή συν τοις άλλοις porsche A40, και μετά την αλλαγή παρατηρούσαμε τα θραύσματα "χρυσού" στη λεκανίτσα όπως οι χρυσοθήρες στα γουέστερν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#861156 Άπαξ και έχει θέμα δεν πρόκειται να αυτοϊαθεί. Αυτό μόνο τα Φίατ το έχουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
mousatos έγραψε:Λες κι εμείς δε δοκιμάσαμε ποτέ νέκταρ Motul 8100 X-cess 5W-40 με προδιαγραφή συν τοις άλλοις porsche A40, και μετά την αλλαγή παρατηρούσαμε τα θραύσματα "χρυσού" στη λεκανίτσα όπως οι χρυσοθήρες στα γουέστερν.

Με κανενα αμαξακι 75 γαιδουρακια το δοκιμασες? Γιατι εγω μιλαω για εργαλλλειο με 150 αγωνιστικα ατια.

Αυτο μας ελειπε να ταιζουμε το ιδιο φαι τα αγωνιστικα ατια, με τα γαιδουρια ωρε Μουσατε :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#861160 Αν ήξερες θα γνώριζες οτι κάποτε η ίδια η motul τα 8100 X-cess 5W-40 έλεγε οτι τα προόριζε για νορμαλ χρήση και τα πρότεινε σε όσους ήθελαν μακρά διαστήματα αλλαγών. Αυτό ήταν το μόνο προσόν τους .
Για "αγωνιστικά" άτια ---> motul 300V , έλεγε η ίδια η motul. Αλλά τα 300V δεν έχουν updated προδιαγραφές κατασκευαστών και έτσι αυτή την πρόταση δεν μπορείς να τη δεις κάπου τώρα. Κάποτε , στην αρχή της εποχής του internet, υπήρχε.
διότι τώρα θα έτρωγε lawsuit με τις ληγμένες προδιαγραφές στην ετικέτα των 300V.
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 02 Απρ 2024, 13:27, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bill33
George_Prix έγραψε:
bill33 έγραψε:Απο λάδια πως πας;

Οσο πρεπει, προσφατα τσεκαρισμενο :s_sad

Μα κι εσενα πως σου περασε απο το μυαλο οτι μπορει να καιει λαδια ενα Βαγκ ωρε Μπιλ? :shifty:

Δεν είναι μόνο η χαμηλή στάθμη αλλά και αν κοντεύουν στα χλμ τα λάδια .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#861167 ίσως έχει θεματάκια με fuel dilution τα οποία ένα 15W40 θα είχε αντιμετωπίσει πολύ πιο αποτελεσματικά.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
bill33 έγραψε:
George_Prix έγραψε:
bill33 έγραψε:Απο λάδια πως πας;

Οσο πρεπει, προσφατα τσεκαρισμενο :s_sad

Μα κι εσενα πως σου περασε απο το μυαλο οτι μπορει να καιει λαδια ενα Βαγκ ωρε Μπιλ? :shifty:

Δεν είναι μόνο η χαμηλή στάθμη αλλά και αν κοντεύουν στα χλμ τα λάδια .

Εχουν ακομα Μπιλ. Ετσι κι αλλιως στο εξης θα τα αλλαζω στα 7.5κ χιλιομετρα, στα μισα δηλαδη απο οτι λεει η Βαγκ. Αυτο το 15κ που λενε (κι εγω ο μλκς τους ακουγα και τα αφηνα τοσο πολυ) το θεωρω εγκλημα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#861169 Άφηνες 15k με 10W40 σε turbo με "αγωνιστικά" άτια; και ζει ο κινητήρ ακόμα ; :dizzy: :lipsealed: :omg:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
mousatos έγραψε:Άφηνες 15k με 10W40 σε turbo με "αγωνιστικά" άτια; και ζει ο κινητήρ ακόμα ; :dizzy: :lipsealed: :omg:

Νταξ αν σκεφτεις το ποσο λαδι συμπληρωνα, ακομα φρεσκαδουρα ητανε ο μεσος ορος του λαδιου στα 15κ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#861173 αυτό πράγματι makes sense :s_thumbsup . όντως βοηθάει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
drdino έγραψε:Άπαξ και έχει θέμα δεν πρόκειται να αυτοϊαθεί. Αυτό μόνο τα Φίατ το έχουν :lol:

Και τα Peugeot, σύμφωνα με την εμπειρία μου! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#861205 Τι μου θυμίσατε ..8100 έβαζα στο ibiza....
Καμία διαφορά δεν εκανε. :x
Άβαταρ μέλους
By mousatos
George_Prix έγραψε:Το 15W40 που ελεγες εσυ, απο το ενα αυτι μου μπηκε κι απο το αλλο βγηκε, για αυτο μπερδευτηκα πριν. Αυτο ειναι για τους ταριφες με τα μαζουτ, οχι για οδηγους αγωνων με το νεκταρ τη βενζινα :rtfm:

Ε ναι , οι ταξιτζήδες αρέσκονται να αλλάζουν κινητήρες συνεχώς και δεν τους ενδιαφέρει η μακροζωϊα.
Ακόμα κι όταν τα 15W40 έχουν τις ίδιες σχεδόν προδιαγραφές βενζίνης με τα 10W0 που έβαζες.
Διότι υπάρχουν:
15W40 για βενζινοκινητήρες ΚΑΙ ντίζελοκινητήρες αυτοκινήτων .
15W40 για ντίζελ φορτηγών . Αυτά είναι άλλη κατηγορία και δεν τα ακουμπάς . Καλύπτουν άλλες προδιαγραφές κι έχουν άλλη σύνθεση, ασύμβατη .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#861295 Ειχανε δεν ειχανε, με κανανε να αρχισω τις χριστοπαναγιες παλι :s_mad

Παιρνω τηλεφωνο να κανω μια ερωτηση για αυτο:

https://www.car.gr/parts/view/30086380- ... sat-b5-18t

- Τωρα δεν ειμαι μπροστα απο υπολογιστη να δω ποιος ειναι ο κωδικος που μου λες, αλλα να ξερεις οτι οι τιμες ειναι ενδεικτικες.
- Τι σημαινει ενδεικτικες ρε φιλε? 109 Ευρα λεει στο σαιτ και δειχνει σε φωτο τι θα παρω με αυτα τα λεφτα.
- Να ξερεις οτι οι τιμες αλλαζουν καθε μερα και μονο η αγελαδα (το μεγαλο εξαρτημα) μπορει να κοστιζει την ωρα που μιλαμε πανω απο 150€
- Τι σημαινει "οι τιμες αλλαζουν καθε μερα?". Εσυ αγορασες με τοσο, βαζεις πανω και το ποσοστο κερδους και πουλας με τοσο.
- Ναι, αλλα οταν αλλαζουν οι τιμες, θα επρεπε να εχω 30 υπαλληλους να πληρωνω για να κανουν τις αλλαγες στο σαιτ. Εμενα ποιος θα μου τα πληρωσει αυτα τα μεροκαματα?
- Εμενα ποιος θα μου πληρωσει το χρονο που μολις εχασα για να ακουω τις μαλακιες σου? Να ξερεις οτι εισαι παρανομος.
- Αν δεις ολο το σαιτ, ετσι παιζει με ενδεικτικες τιμες.
- Στα @@ μου τι κανει ολο το σαιτ, εγω με σενα μιλαω και εσυ με τσιτωσες.

Για ευνοητους λογους δε συνεχιζω την περιγραφη :shifty:

Σε τι ρδελο ζουμε γαμω την τρελα μου? :protest: