Forum για το Ράλι Ακρόπολις
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#170555 Λοιπον φετος εχω διαλεξει το κοντινο προγραμμα, που διαθετει μονο ασφαλτινες προσβασεις μιας και πλεον το αυτοκινητο μου ειναι χαμηλωμενο και δε το βαζω σε χωματοδρομους...
Θα παρακολουθησω Κλενια 1 στο εκκλησακι, στην αλλαγη με ασφαλτο, προσβαση 2β αν θυμαμαι καλα. Και Αθικια 2 την πρωτη αριστερη φουρκετα μετα την εκκινηση! :superman:
Το Σαββατο στην Κινετα 1 διαλεξα το πρωτο σετ στροφων μετα την εκκινηση, κατι πιο light μιας που θα παω με το αισθημα, να την βαλω σιγα-σιγα στο κλιμα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By FUN
#170641 Γνωριζει κανεις για την ΕΔ1 , προσβαση 3 αν αξιζει τον κοπο μιας και δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο για τις υπολοιπες, και θελω να ειμαι κοντα στην Αθηνα ?
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#170777
FUN έγραψε:Γνωριζει κανεις για την ΕΔ1 , προσβαση 3 αν αξιζει τον κοπο μιας και δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο για τις υπολοιπες, και θελω να ειμαι κοντα στην Αθηνα ?


Αν δεν εχεις ξαναπαει αξιζει.
Αν πας στην ειδικη αριστερα, εχει 2 χωματινες φουρκετες, αν πας δεξια εχει 2-3 ασφαλτινες.
Αλλα εκει παει ο περισσοτερος κοσμος να ξερεις.
Άβαταρ μέλους
By FUN
#171219
Orestis.D έγραψε:
FUN έγραψε:Γνωριζει κανεις για την ΕΔ1 , προσβαση 3 αν αξιζει τον κοπο μιας και δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο για τις υπολοιπες, και θελω να ειμαι κοντα στην Αθηνα ?


Αν δεν εχεις ξαναπαει αξιζει.
Αν πας στην ειδικη αριστερα, εχει 2 χωματινες φουρκετες, αν πας δεξια εχει 2-3 ασφαλτινες.
Αλλα εκει παει ο περισσοτερος κοσμος να ξερεις.


Ευχαριστω. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#171410 Καταιγιδες στην ορεινη Κορινθια το πρωι της Κυριακης... Θα εχουμε βρεγμενο αγωνα μαλλον... Αντε να δουμε, παντως οι οδηγοι παραπονιουνται ηδη...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#172132 Ενα πολυ μα πολυ βρεμενο Σ/κυριακο.....Δεν θυμαμαι στα τοσα χρονια που παω τοση βροχη.....Αποτελεσμα να ακυρωθει ολο το δευτερο λουπ και ο αγωνας να τελειωσει με τη ( πολυ βρεμενη) Ζηρεια.....
Μπραβο στον Λαμπρο αλλα και σ'ολους τους τερματισαντες.....
Άβαταρ μέλους
By FUN
#172162 Ελπιζω να μην ξαναγινει ο αγωνας τετοια εποχη.

Προλαβαινουμε για του χρονου το καλοκαιρι ???
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#172601 Ολα θεμα λεφτων ειναι, εφοσον εχουμε συμβολαιο κανονικα με το ERC κι εχουμε πληρωσει τις υποχρεωσεις μας, λογικα θα γινει κανονικα καλοκαιρι παλι.
Δε μπορω να πω οτι δε μου αρεσε ο λασπωμενος αγωνας, αλλα οταν λες οτι εχεις λασπωμενο αγωνα τον αφηνεις να εξελιχτει κι ας εγκαταλειψουν ολοι. Στην Ουαλια πως τρεχουν?
Για μενα θα μπορουσαν να επικαλεστουν λογους ασφαλειας και να παρει παραταση 1 ωρα ακομα εφοσον ειχε ηδη ακυρωθει το Κεφαλαρι 2, και ο αγωνας θα τελειωνε νωριτερα ετσι κι αλλιως.
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#172674 Εγώ ξέρω ότι στα ράλλυ υπάρχει και ο απρόβλεπτος παράγοντας όπως ο καιρός, εκτός από πολύ ειδικές συνθήκες όπως
έντονη ομίχλη που τίθεται θέμα ασφαλείας.Πάμπολλες φορές έχουν κριθεί αγώνες από τη μεταβολή των καιρικών συνθηκών και την επιλογή ελαστικών.Κρίμα γιατί πιστεύω πως αν γίνονταν και το 3ο σκέλος ο Αθανάσουλας θα είχε ελπίδες να
ροκανίσει τη διαφορά των 15''
Επίσης συγχαρητήρια στα ανθρωποειδή που την έπεσαν στο κριτή της 1ης ΕΔ στο σημείο της αλλαγής πορείας από άσφαλτο σε χώμα επειδή ζητούσε να κάνουν λίγο πίσω για να μη μας πρήζουν από το ελικόπτερο.
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#172984 Καλά τα ζώα αστα καλύτερα, πάντα υπάρχουν. Και γω ήλπιζα ότι θα γίνει το 2ο σκέλος και θα τούς μαζέψει ο Λάμπρος, όπως έκανε στη βραδινή Κινέτα. Τεσπα ο,τι έγινε έγινε. Του χρόνου πάλι με πιο πολλές συμμετοχές και περισσότερο κόσμο!
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#173158 Νομίζω ότι πέρσι που άσφαλτος/χώμα μοιράστηκαν διακριτά σε δύο ημέρες ήταν καλύτερα τα πράγματα, ιδιαίτερα από πλευράς θεάματος.

Ήμουν στην Αθίκια το πρωί (στο χωμάτινο κομμάτι) και από μακριά που έβλεπα μία κατηφορική ασφάλτινη φουρκέτα και μία κλειστή αριστερή τα αυτοκίνητα έδιναν την εντύπωση ότι είχαν ελάχιστη πρόσφυση.

Εκεί που καθόμουν μου δόθηκε η εντύπωση ότι πήγαιναν πολύ φυλαγμένα (αν και μάλλον φταίει το σημείο όπου στην είσοδο είχε ανάχωμα και στένευε πολύ η είσοδος της φουρκέτας).

Το μεσημέρι που πήγα για την επανάληψη της Αθίκια στην εκκίνησή της (κατά τις 13:20), έριχνε πάρα πολύ νερό, αρκετό ώστε να μπορεί κανείς να δικαιολογήσει την απόφαση για διακοπή του αγώνα πριν το 2ο loop αναλογιζόμενος πόσο χάλια θα ήταν οι ειδικές στα χωμάτινα τμήματά τους.

Οι συμμετοχές τόσο σε αριθμό όσο σε ποιότητα μου φάνηκαν σε πολύ χειρότερο επίπεδο από πέρσι (2014).

Τι θα ήθελα για το 2016:

1) Διακριτά μικτό αγώνα, επιφάνεια δηλαδή ανά ημέρα όπως το 2014.
2) Ίσως λίγο νωρίτερα τη διεξαγωγή γιατί το ρίσκο του καιρού είναι κάπως μεγάλο όπως είδαμε. Μου φαίνεται βέβαια ότι ήταν θέμα τύχης να ρίξει τόσο νερό το Σαββατοκύριακο του αγώνα.
3) Συμμετοχές στα επίπεδα του 2014.

Μία φωτογραφία έβγαλα όλη κι όλη:

Εικόνα

Για την ιστορία, στο σημείο αυτό καλύτερα πέρασε ο Breen.

edit (ένα πολύ ωραίο video που βρήκα για τον αγώνα):

(δύο "παραλίγο" για Αθανασούλα & Kajetanowicz και στο 1:41 το κοπάνημα του Smart).
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#173207 Κι εμενα ολες οι φωτος βγηκαν θολες φετος γιατι βαρεθηκα να παρω τη φωτογραφικη μου, κι εβγαζα με το κινητο...
Να το σημειο που καθομουν Κλενια-Μυκηνες 1.

Εικόνα